Birželio 29 d. Neeiliniame Seimo plenariniame posėdyje priimtas naujos redakcijos Valstybės tarnybos įstatymas, kurio viena esminių pataisų – numatyta reali materialinė atsakomybė valstybės tarnautojams, savo veiksmais padariusiems žalos valstybei.
Įstatymo 38 straipsnyje numatoma, kad valstybės tarnautojas turi atlyginti visą tiesioginę materialinę žalą, kurią padarė savo neteisėtais veiksmais, tačiau atlygintinos žalos dydis negali viršyti 6 vidutinių valstybės tarnautojų darbo užmokesčių, išskyrus atvejus, kai žala padaryta tyčia.
Seimas taip pat priėmė Žalos, atsiradusios dėl valdžios institucijų neteisėtų veiksmų, atlyginimo ir atstovavimo valstybei įstatymo 5 straipsnio pataisas, kurios numato asmeninę materialinę atsakomybę ir kitiems valstybės pareigūnams – ikiteisminio tyrimo pareigūnams, prokuratūros ar teismo pareigūnams, teisėjams, savo tyčiniais veiksmais padariusiems žalos valstybei.
Pataisytame įstatyme numatoma valstybės pareiga įgyvendinti regreso atgręžtinio reikalavimo teisę – ji privalės teismo tvarka išieškoti iš žalą padariusio pareigūno ar valstybės tarnautojo tokią sumą, kokią sumokėjo atlygindama žalą, bet ne daugiau nei 9 vidutinius pareigūno darbo užmokesčius, o jeigu žala padaryta tyčia – visą sumą.
Tarnautojų asmeninę atsakomybę numatančias įstatymų pataisas Seimo narė A. Bilotaitė su kolegomis Seimo nariais teikė 2013 ir 2016 metais. Tai, kad visų be išimties valdžios tarnautojų neišvengiamą atsakomybę įtvirtinančios įstatymų nuostatos galiausiai priimtos, Seimo narė vadina lūžiu.
„Matome išties daug atvejų, kai valstybės tarnautojai ir pareigūnai savo neteisėta veikla pridaro didelės žalos valstybei, kurią atlyginti tenka visiems mokesčių mokėtojams. Tai, kad iki šiol jiems pavykdavo išsisukti nuo atsakomybės ir likti nenubaustiems, buvo viena svarbiausių priežasčių, skatinančių nusivylimą ir neteisingumo jausmą mūsų šalyje. Pagaliau įsigalios įstatymo pataisos, ties kuriomis dirbau ne vienus metus“, – teigia A. Bilotaitė.
PAREIŠKIMAS DĖL VALDŽIOS MOKESTINĖS ir PENSIJŲ REFORMOS
Šiomis dienomis S.Skvernelio vyriausybės bei LVŽS lyderio R.Karbauskio koalicijos partnerių LSDDP vedlio G.Kirkilo, TT lyderio R.Žemaitaičio bei lenkų frakcijos R.Tamašunienės vadovaujamų Seimo frakcijų narių „buldozerio“ principu priimti įstatyminiai mokesčių ir pensijų pakeitimai, ignoravę platesnę diskusiją ir prof.R.Lazutkos pateiktas socialinės gerovės didinimo galimybes, daugumai gyventojų realesnio gyvenimo pagerėjimo neatneš, nes:
– nuo sausio 1d. pradėsiantis galioti naujas aukštesnis neapmokesdinamų pajamų dydis (NPD) bei algų viešame sektoriuje ir pensijų padidinimas ir vėl bus atsverti naujo eilinio kainų padidėjimo didžiuosiuose prekybos tinkluose, jų kartelinio pobūdžio oligopolyje bei kitur
– apyvarta ženkliau nepadidės, nes žmonės pirks tas pačias prekes, tik didesnėmis kainomis
– SODROS lubų įvedimas bei nepamatuotai aukštas NPD lygmuo sukurs didelį lėšų stygių biudžete, kurio tų lubų neįvedus ir parinkus apdairesnį NPD buvo galima išvengti ar dar daugiau, sukaupti lėšų pensijų bei algų padidinimui
Ši reforma buvo paviršutiniškai ar pernelyg optimistiškai komentuota dalies žiniasklaidos bei verslo konfederacijos atstovų.
Galima teigti, kad iš minimos pseudoreformos vėl milijoninėmis sumomis pasipelnys tik didžiojo verslo savininkai, kuriems gyventojų pajamų mokesčio tarifo padidinimas bus su kaupu atsvertas SODROS lubų įvedimu. Toks ekonominio – socialinio ir politinio populizmo kursas kelia grėsmę Lietuvos valstybės tvarumui, nes apie trečdalis gyventojų toliau liks materialiniame skurde, o dalis rinksis emigranto kelią.
Reikalaujame įstatyminėmis priemonėmis pirmiausia suvaldyti kainų šėlsmą bei atšaukus SODROS lubas ir prikaupus lėšų adekvačiai padidinti mokytojų, gydytojų, gaisrininkų, socialinių ir kultūros bei kitų profesijų darbuotojų algas, visų piliečių, kurie negauna valstybinių, pensijas, stipendijas bei pašalpas.
Isskyrus atvejus,kai zala padaryta tycia=cia tai geeras.Tai gi Lietuvoi ir Ministari padaro netycine klaida.O kaip nustatysite kuri tycine,o kuri ne?
Misionierių sodai, Lukiškių aikštės plano išdarkymas, planai „nuo pašalinių akių užmaskuoti” vienuolyno ligoninę „apsauginiu” stiklo statiniu – tyčia ar netyčia? Dėl Misionierių sodų vienas kažkuris leidimas panaikintas. O kaip dėl žalos atlyginimo visais tokiais atvejais, pvz., dėl sužlugdymo planų deramai įrengti reprezentacinę valstybės aikštę iki 100-mečio mindauginių?
Jei tas įstatymas iš tiesų veiks, tai sakyčiau tai bene svarbiausias įstatymas per visą nepriklausomybės laikotarpį, liečiantis valdininkiją. Net nebesitikėjau to sulaukt.