Gegužės 24 d. Seimas po pateikimo pritarė siūlymui suteikti valstybės pripažinimą Senovės baltų religinei bendrijai „Romuva“. Už seimo nutarimo projektą „Dėl valstybės pripažinimo suteikimo Senovės baltų religinei bendrijai „Romuva“ (Nr. XIIIP-2016) balsavo 67 Seimo nariai. Prieš pasisakė 10 Seimo narių, susilaikė – 19.
Pritarus projektui po pateikimo, toliau jis bus svarstomas Seimo komitetuose. Seimas taip pat nusprendė dėl šio projekto prašyti Vyriausybės išvados. Prie šio klausimo svarstymo Seimo ketinama grįžti birželio 21 d.
„Valstybės pripažinimas reikštų, jog valstybė palaiko senovės baltų religinės bendrijos „Romuva“ dvasinį, kultūrinį ir socialinį palikimą. Tai nesuteikia religinėms bendrijoms tokio pat statuso ir tokių pačių privilegijų, kokias turi valstybės pripažintos tradicinės Lietuvoje religinės bendruomenės ir bendrijos, tačiau suteikia kai kurių privilegijų, palyginti su valstybės pripažinimo neturinčiomis religinėmis bendruomenėmis ir bendrijomis.
Pavyzdžiui, bendrija galėtų sudaryti santuokas, įgytų teisę mokyti tikybos ir religinių apeigų valstybės ir savivaldybių mokyklose“, – sakė nutarimo projektą Seimui pristatęs Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Valerijus Simulikas.
Pagal Lietuvos Religinių bendruomenių ir bendrijų įstatymą valstybė gali netradicinę religinę bendruomenę pripažinti šalies istorinio, dvasinio ir socialinio palikimo dalimi, jeigu ją palaiko visuomenė, o jos mokymas ir apeigos neprieštarauja įstatymams bei dorai. Valstybės pripažinimą suteikia Lietuvos Respublikos Seimas, gavęs teigiamą Teisingumo ministerijos išvadą.
Teisingumo ministerija Seimui pateiktoje išvadoje įvertino, kad „Romuvos“ religinė bendrija yra reikšminga Lietuvos kultūrinio ir religinio gyvenimo dalis. Teisingumo ministerija atkreipė Seimo dėmesį ir į tai, kad pastaruoju metu „Romuva“ buvo sparčiausiai auganti religinė bendrija.
2001 metų gyventojų surašyme senajam baltų tikėjimui save priskyrė 1,2 tūkstančiai gyventojų, o 2011 metais tokių buvo jau 5,1 tūkstančiai. Tad „Romuva“ pagal dydį yra šešta religinė bendrija šalyje, skaitlingumu lenkianti tokias tradicines bendruomenes kaip graikų apeigų katalikai, judėjai, karaimai ir musulmonai sunitai.
Romuvos religinės veiklos pradžia oficialiai skaičiuojama nuo religinės bendrijos įregistravimo Teisingumo ministerijoje datos – 1992 m. Pagal religinių bendruomenių ir bendrijų įstatymą kreiptis valstybės pripažinimo religinės bendrijos gali praėjus ne mažiau kaip 25 metams nuo pirminio jų įregistravimo Lietuvoje.
Gavusi valstybės pripažinimą bendrija neįgytų teisės gauti valstybės finansavimą, kuris yra užtikrinamas valstybės pripažintom tradicinėm religinėm bendruomenėm ir bendrijoms, tačiau galėtų sudaryti valstybės pripažįstamas santuokas, įgytų teisę mokyti tikybos mokyklose tikinčiųjų mokinių ar jų tėvų prašymu, be to, jų dvasininkai galėtų būti draudžiami privalomuoju valstybės sveikatos draudimu.
Lietuvos „Romuvos“ religinė bendrija į Seimą dėl valstybės pripažinimo kreipėsi lygiai prieš metus 2017 m. gegužės 17 d. „Romuvos“ kreipimesi rašoma:
Jau 27-erius metus gyvename nepriklausomoje, demokratiškoje valstybėje, pripažįstančioje žmogaus laisvę išpažinti ir skleisti religiją arba tikėjimą (LR Konstitucijos 26 str.). Pagaliau atėjo istorinė akimirka suteikti protėvių tikėjimo tęsėjai Romuvai valstybės pripažintos religinės bendrijos statusą.
Romuvos puoselėjamų dvasinių vertybių pripažinimas svarbia mūsų tautos kultūrinio, socialinio ir dvasinio palikimo dalimi – tai pripažinimas dvasinių pačios Lietuvos valstybės saitų su svarbiausiu mūsų stiprybės aruodu – didinga praeitimi. Atėjo metas įvykdyti istorinį teisingumą – atiduoti pagarbą visų laikų didvyriams, kurie kūrė, saugojo, nešė ir gynė savo protėvių tikėjimą – svarbiausią mūsų tapatybės žymę – iki pat šių laikų“.
Romuvos pripažinimo svarstymo eiga
Nutarimo projektą „Dėl valstybės pripažinimo suteikimo Senovės baltų religinei bendrijai „Romuva“ Seimui pristatydamas Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas V. Simulikas sakė:
„Mieli kolegos, remdamasi Lietuvos Respublikos Konstitucijos 43 straipsnio 1 dalimi, valstybė pripažįsta tradicines Lietuvoje bažnyčias bei religines organizacijas, o kitas bažnyčias ir religines organizacijas – jeigu jų mokymas bei apeigos neprieštarauja įstatymui ir dorai.
Lietuvos Respublikos religinių bendruomenių ir bendrijų įstatymo 6 straipsnis nustato, kad kitos netradicinės religinės bendrijos gali būti valstybės pripažintos kaip Lietuvos istorinio, dvasinio ir socialinio palikimo dalis, jeigu jos palaikomos visuomenės ir jų mokymas bei apeigos neprieštarauja įstatymams ir dorai.
Valstybės pripažinimas reiškia, kad valstybė palaiko religinių bendrijų dvasinį, kultūrinį ir socialinį palikimą. Valstybės pripažinimą suteikia Lietuvos Respublikos Seimas.
Religinės bendrijos gali kreiptis dėl valstybės pripažinimo praėjus ne mažiau kaip 25 metams nuo pirminio jų įregistravimo Lietuvoje. Jeigu prašymas nepatenkinamas, pakartotinai gali kreiptis po dešimties metų. Pripažinimo klausimą Seimas sprendžia gavęs Teisingumo ministerijos išvadą.
Gavęs Senovės baltų religinės bendrijos „Romuva“ prašymą Seimo Žmogaus teisių komitetas kreipėsi į Teisingumo ministeriją dėl išvados, dėl valstybės pripažinimo suteikimo Senovės baltų religinei bendrijai „Romuva“ . Pagal Teisingumo ministerijos 2017 m. gruodžio 25 d. pateiktą išvadą dėl šios religinės bendrijos pripažinimo, patvirtinta, kad senovės baltų religinė bendrija „Romuva“ atitinka įstatymo keliamus reikalavimus.
Projekto tikslas – įgyvendinti Lietuvos Respublikos Konstitucijos 43 straipsnio 1 dalies nuostatas dėl valstybės pripažinimo bažnyčioms ir religinėms organizacijoms bei Lietuvos Respublikos religinių bendruomenių ir bendrijų įstatyme nustatytus religinių bendrijų teisinius santykius ir teises.
Projektu siekiama palaikyti religinės bendrijos dvasinį, kultūrinį, socialinį palikimą, suteikti platesnes galimybes šiai religinei bendruomenei toliau puoselėti lietuviškas tradicijas, dalyvauti dialoge tarp religinių bendrijų ir bendruomenių, skatinti Lietuvos žmones pažinti savo šaknis, puoselėti senąjį kultūrinį palikimą, didinti pasaulio bendruomenės dėmesį lietuvių tautos tapatumui, mitologijai, folklorui.
Mieli kolegos, noriu pabrėžti, kad jūs visus dokumentus esate gavę. Dabar, kadangi klausimų visą laiką yra daug, įvairių, jeigu valstybė, tai yra jeigu Seimas pripažins Baltų religinę bendruomenę „Romuva“ ir valstybė suteiks statusą, tai, pirma, tos privilegijos, kurios numatytos devynioms, noriu pabrėžti, devynioms Lietuvoje tradicinėms religinėms bendruomenėms ir bendrijoms…
Tos devynios bendrijos yra tokios: lotynų apeigų katalikų, graikų apeigų katalikų, evangelikų liuteronų, evangelikų reformatų, ortodoksų (stačiatikių), sentikių, judėjų, musulmonų sunitų ir karaimų. Jos turi išskirtines teises pretenduoti į įvairius dalykus.
Lietuva yra tolerantiška valstybė, yra valstybės pripažinimą suteikusi Lietuvos evangelikų babtistų bendruomenių sąjungai, Septintosios dienos adventistų bažnyčiai, Lietuvos evangelinio tikėjimo krikščionių sąjungai ir Lietuvos naujajai apaštalų bažnyčiai šitas Seimas, šitos kadencijos, suteikė atitinkamą statusą.
Dabar kyla klausimas ir žurnalistams, manau, ir kolegoms, kurie gal neskaitė dokumentų, kuo išsiskirs ir kas atsitiks, jeigu mes pripažinsime šitą bendruomenę? Tai yra keturi fragmentai. Noriu pabrėžti, pirma, jeigu mes… O aš manau, mes turėtume padaryti, nes yra dar viena konstitucinė nuostata, kurią palikau pabaigai.
Pirma. Valstybės pripažintų religinių bendrijų kanonų nustatyta tvarka sudaromos santuokos sukelia tas pačias teisines pasekmes kaip ir santuokos, sudarytos civilinės metrikacijos įstaigoje. Tai pirmas pliusas įteisintos bendruomenės, oficialiai pripažintos.
Antra. Valstybės pripažintos religinės bendrijos turi teisę mokyti tikybos valstybės ir savivaldybių mokyklose, jų religinės apeigos (…) mokinių ar jų tėvų prašymu, nepažeidžiant pasaulietinės mokyklos sampratos, gali būti atliekamos valstybės ir savivaldybių mokyklose“.
Po projekto pristatymo Tėvinės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos pirmininko Gabrieliaus Landsbergio prašymu buvo padaryta pertrauka iki vakarinės Seimo posėdžio dalies.
Seimo vakariniame posėdyje „Romuvos“ religinės bendrijos pripažinimo klausimas buvo svarstomas toliau.
Seimo nutarimą pristatęs V. Simulikas sulaukė Seimo narių klausimų. Klausimus uždavė: R. J. Dagys, V. Vingrienė, A. Anušauskas, D. Kreivys, E. Pupinis, A. Navickas. Dėl balsavimo motyvų kalbėjo Seimo nariai: S. Gentvilas, A. Anušauskas. Kalbėjo Seimo nariai: K. Masiulis, A. Kubilius (prašė Vyriausybės išvados), V. Simulikas (siūlė paskirti Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą papildomu komitetu šiam projektui svarstyti), R. J. Dagys, A. Gumuliauskas, A. Širinskienė, S. Gentvilas, J. Olekas.
Nutarta:
- Pritarti šiam projektui po pateikimo ir pradėti jo svarstymo procedūrą. Balsavimo rezultatai: už – 67, prieš – 10, susilaikė 19. (Užsiregistravo 97 Seimo nariai (15.17 val.)
- Paskirti Žmogaus teisių komitetą pagrindiniu komitetu šiam projektui svarstyti. Pritarta bendru sutarimu.
- Paskirti Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą papildomu komitetu šiam projektui svarstyti. Pritarta bendru sutarimu.
- Paskirti šio projekto preliminarią svarstymo Seimo posėdyje datą – 2018-06-21. Pritarta bendru sutarimu.
- Prašyti Vyriausybės išvados dėl šio projekto. Pritarta bendru sutarimu.
Dėl papildomų komitetų kalbėjo Seimo nariai: R. J. Dagys, R. Šarknickas. Įvyko alternatyvus balsavimas dėl papildomų komitetų: už Švietimo ir mokslo komitetą balsavo 41, už Kultūros komitetą – 55. Pritarta antram pasiūlymui. (Užsiregistravo 101 Seimo narys (15.26 val.)
Nutarta paskirti Kultūros komitetą papildomu komitetu šiam projektui svarstyti.
Aršiausiai prieš Senojo baltų tikėjimo valstybinį pripažinimą pasisakė TS-LKD nariai Arvydas Anušaukas ir Andrius Navickas.
A. Anušauskas, bandydamas žūt būt užkirsti kelią konstitucinei „Romuvos“ teisei būti valstybės pripažinta religine bendrija, apkaltino jos steigėjus bei vadovus tariamomis sąsajomis su Rusija ir manipuliuodamas, esą, jo aptiktais įrašais Rusijos interneto svetainėse teigė, kad Senojo baltų tikėjimo atkūrimas esąs Lietuvai nedraugiškos Rusijos projektas…
Senovės baltų tikėjimo atgimimas
Nors „Romuva“ tik 1992 m. buvo oficialiai įregistruota kaip Baltų tikėjimo bendruomenė, bet jos tikrą pradžią reikėtų laikyti 1967 m. Tais metais nedidelė Vilniaus universiteto dėstytojų ir studentų grupelė sumanė Kernavėje paminėti senąją vasaros saulėgrąžos šventę, kurioje buvo užkurtas apeiginis aukuras.
Senojo baltų tikėjimo atkūrėju laikomas Lietuvos etnokultūrinio judėjimo pradininkas, etnologas, folkloristas, religijotyrininkas, iškiliausias senojo baltų tikėjimo puoselėtojas, Lietuvos Romuvos Krivis Jonas Jaunius Trinkūnas (1939–2014). Tai jis 1967 m. su bendražygiais surengė pirmąją Rasos šventę Kernavėje, sukėlusią galingą dainuojančios revoliucijos bangą.
Tik po trejeto metų atsikvošėję KGB agentai bandė ištrinti iš tautos atminties Kernavės Rasas, tačiau jau visuose Lietuvos kampeliuose suskambo folklorinių ir etnografinių ansamblių balsai, nušvito Rasos švenčių ugnys, Vėlinių liepsnelės, ėmė rastis kiti tautos gyvasčiai svarbūs ženklai.
J.Trinkūnas buvo vienas iš Vilniaus universiteto kraštotyrininkų Ramuvos kūrėjų. Tautosakos tyrimai, žygiai per Lietuvos kaimus su šimtais studentų, užrašinėjančių gyvąją tautos kultūrą, jos dainas, giesmes ir papročius, pažadino iš sovietmečio letargo miego širdis ir sielas tų, kurie save iki šiol vadina ramuviais ir žygeiviais.
Nuo 1969 iki 1973 m. J.Trinkūnas dirbo Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto filologijos katedros aspirantu ir dėstytoju.
Tautosakinis sąjūdis sovietų valdžiai buvo toks pavojingas ir nepageidautinas, kad švenčių rengėjai ir dalyviai KGB buvo persekiojami kaip didžiausi sovietinės imperijos priešai.
1973 metais J.Trinkūnas už politinę tautinę veiklą iš Universiteto buvo pašalintas. Iki pat 1988 metų jam buvo uždrausta bet kokia tiriamoji mokslinė veikla ir darbas pagal specialybę.
Tuomet bemaž dviem dešimtmečiams J.Trinkūnas pasišventė gyvosios lietuvių tautos tradicijos studijoms. Keliaudamas iš kaimo į kaimą ir talkindamas kaimo žmonėms įvairiausiuose darbuose jis nuolat įsiklausydavo į žmonių dainas, giesmes, padavimus, papročius ir tikėjimus. Tai bus nepakartojami, ypatingi universitetai, kurie iš Ramuvos tautosakininko išugdė tvirtą Romuvos tikėjimo išpažinėją tautosakinėje liaudies atmintyje atradusį gyvybe trykštančias tautos dvasines versmes ir iškėlusį jas į senojo baltų tikėjimo dvasinių ženklų lygmenį.
Kilus Sąjūdžiui vėl grįžo į universitetą, dirbo Filosofijos ir sociologijos instituto Etikos skyriaus asistentu. 1990–1993 m. ėjo Kultūros ministerijos Etninės kultūros skyriaus vedėjo pareigas. Nuo 1994 m. dirbo Filosofijos ir sociologijos instituto Etikos ir etnosociologijos skyriaus moksliniu darbuotoju, Vilniaus Pedagoginiame Universitete dėstė etninę kultūrą. Dalyvavo tarptautinėse senųjų tikėjimų konferencijose, renginiuose.
Paskelbė straipsnių lietuvių ir užsienio spaudoje, parašė kelias knygas. Buvo apeiginio folkloro kolektyvo „Kūlgrinda“ narys, Etninės kultūros draugijos, Tautos namų, Mažosios Lietuvos reikalų tarybos, „Prūsos“ klubo, kitų organizacijų narys.
1992 m. kartu su pasekėjais J. Trinkūnas įregistravo Romuvos religinę bendruomenę, kuri vėliau aprėpė visos Lietuvos bendruomenes ir tapo Senojo baltų tikėjimo religine bendrija, dažniausiai vadinama tiesiog Lietuvos Romuva.
1998 metais Vilniuje sušauktame Pasaulio etninių religijų kongrese (WCER) J. Trinkūnas buvo išrinktas šios organizacijos pirmininku. Po to jis kaip šio kongreso pirmininkas, ir kaip Lietuvos Romuvos dvasinis vadovas etninių religijų atstovų kvietimu lankosi Indijoje, Australijoje ir JAV.
2002 m. J.Trinkūnas buvo įšvęstas į Romuvos Krivius ir gavo protėvių tikėjimo atgimimą simbolizuojantį dvasinį vardą Jaunius.
1997 m. J.Trinkūnas kartu su bendražygiu Venantu Mačiekumi už Ramuvos kultūrinio sąjūdžio veiklos organizavimą buvo apdovanoti Valstybine Jono Basanavičiaus premija.
2013 m.Valstybės dienos proga už aktyvų antitarybinės agitacijos ir kraštotyrinės veiklos organizavimą ir vykdymą bei pogrindinės religinės ir tautinės literatūros platinimą Lietuvos prezidentė J.Trinkūnui įteikė valdovo Gedimino ordino Riterio kryžių.
Tačiau, deja, iki šiol visu Krivio Trinkūno gyvenimu puoselėtas siekis, kad mūsų protėvių tradicijomis grįsto tikėjimo raiška savo nepriklausomoje šalyje būtų įteisinta ir pripažinta tradicine religija, tai yra iš protėvių paveldėtų dvasinių tradicijų tąsa, lieka neįgyvendintas. Šiandien Lietuvos Respublikos Seimas žengė pirmą, bet labai svarbų žingsnį link Romuvos pripažinimo.
„Niekas dar deramai neįvertino Jono Trinkūno. Tam laikas dar ateis, jis padarė iš tiesų kultūrinį žygdarbį… /../ Tai padarė absoliučiai tik savimi pasiremdamas, beveik visų niekinamas, o jei ir ne niekinamas, tai abejingai stebimas, ir pagarbą jam dar atiduoti reikės…“ – sakė Lietuvos nepriklausomybės akto signataras ir J. Trinkūno bendražygis Romualdas Ozolas.
Nuosirdziausi chikagieciu sveikinimai Krivei Inijai – Romuvai ir visiems Romuvieciams , sulaukus taip ilgai laukto ir labia svarbaus Valstybinio pripazinimo. Ilgiausiu metu- ilgiausiu, Laimingu metu- laimingu. Lietuviais esame mes gime- lietuviais turime ir but. Darnos ir atjautos.
Prisidedame prie Čikagietiškų sveikinimų!
Rabin-Giedras (Giedraitis),Cri,Cristus,Crius, cri zus.Netikiu as tokiu kunigo titulu. Speju , kad Krive, yra Kernaves vedinys.Kaip dabar klebonas, xlieban, dykos duonos vartotojas.
Labai, labai, labai džiugu, džiugi naujiena, pagaliau, pagaliau…
Bet matote, kokius pagalius kiša kažkokie krikščionys demon kratai ?
Įdomu, kaip ta valstybė, pripažinusi tų baltų tikėjimą, atpažins juos ir atskirs nuo lietuvių, kai patys lietuviai pradės gaivinti savo senąjį tikėjimą?
Ir kodėl tie baltai nėra minimi tarp kitų Lietuvos tautinių bendrijų? iš kur jie pas mus atsirado?
Reikia skaityti knygas.
Trumpai ir drūtai:
Baltai – indoeuropiečių tautos ir etninės grupės, kalbančios ar kalbėjusios baltų kalbomis, kilusiomis iš baltų prokalbės. „Baltų“ terminą pasiūlė vokiečių kalbininkas Georgas Heinrichas Ferdinandas Neselmanas (G. H. F. Nesselmann) 1845 m. knygoje „Die Sprache der alten Preußen an ihren Überresten erläutert“ ir jį vartojo šalia Baltijos jūros esančiai giminiškų kalbų grupei pavadinti.
Šiek tiek daugiau lt.wikipedia.org/wiki/Baltai
Na, o jei rimtai, tada, kaip patarė p. Jonas, teks rimtas knygas studijuoti.
Lietuviu kalba sugalvojo Mozes zydai, piramides zyniai.Isejima is Egipto, buvo suokalbis pries faraona, kuris zydams galejo baigtis totaliu hilokaustu. Teko slapukauti.Mums tas lietus susierzinimas ir sugadinta diena, o salia piramidziu, labai laukiamas dievas, kaip ir Vilnius su pavesiu.Po ekzodo, daug kur buvo lietuviu kolonjos, o is Krymo mus stgrudo cionai.Manau kat tai ivyko, kai Rutai Punai, paralaimejo kara romenams. Dangaus sunaus Hanibalo tevas Hanno, tai is viso Ramoves kalvelis…matai Zemyna, pramokau slebizavot, kaip pirmokelis po menesio…
Jums nereikes , as jau radau. Tikroji Romuva buvo Prusijos Natangu zemeje. Iki krikscioniu kryziuociu invazijos i Prusija , Romuvos krivio klausydavo visos aplinkines tautos ,tame tarpe ir slavai. Baltais buvo vadinami prusu proteviai gotai, gyvene nuo Vislos iki Nemuno . Is Baltu gimines buvo kile gotu karaliai Alarikis ir Teoderikis . Romuvieciu religija vadinti Baltiskaja yra klaidinga, nes tokia religija niekada neegzistavo, o pats pavadinimas kalbu grupei pavadinti, kaip jus minejote buvo pasiulytas tik 1845 m. Kaip Romuva buvo vadinama pilnu pavadinimu kol kas neisduosiu…
Galvosūkiui,
Man įdomiau iš kur tokie kaip tu Lietuvoj atsirado.
O, kuo čia jūs tokie išskirtiniai – krišnaistai, budistai – irgi laukia pripažinimo. Ir ką?
Tai pagal patį viskas tvarkoj, kad Lietuvoje judėjimas – tikėjimas atstovaujantis seniausius tautinius papročius prilyginamas budistams ar krikšnaistams?… Atsimenu, gal prieš dešimtmetį kalbėjausi su J.Trinkūnų, kai į jį kreipėsi teisininkai ir pasiūlė Romuvos vardu teistis, kad Lietuvoje būtų panaikintas tradicinės religijos statusas. J. Trimkūnas griežtai atsisakė – tai ką, bet koks neaiškus judėjimas su neaiškia pakraipa, taps lygus su Lietuvoje pripažintais tikėjimais?…
Va taip padaroma religija. Daug metų buvau VU kraštotyros klubo Ramuva narė, su V. Mačiekumi, J. Trinkūnu keliavome, užrašinėjome dainas, rengėme Rasos šventes, buvom tampomi sovietų saugumo. Dainos, padavimai, papročiai. Visa tai mums labai sakralu. Bet kur čia prigimtinė religija?
Jo, greičiau papročiai ir tradicijos.
Daugelis mūsų pradėjome nuo VU “Ramuvos”. Rinkome tautosaką, vis giliau nirome į mūsų Tautos dvasinį pasaulį ir nepastebimai supratome, jog mokslinių tyrinėjimų nebepakanka, kadangi už viso to slypi didi tūkstantmetė gelmė, kuri kažkuo primena indų religinį pasaulį ir kurios suvokti vien protu nebeįmanoma, nes daug kas tik nujaučiama. Taip iš etnokultūrininkų rAmuvių virtome tikinčiaisiais rOmuviais.
Ačiū ir lietuviškiems katalikams — juk jie perėmė todėl ir išsaugojo daugumą senojo tikėjimo švenčių,netgi to nenorėdami.
O kai kurias televizijų žinių redakcijas reikėtų paduoti į teismą už Tautos dvasios gaivintojų vadinimą paniekinamu žodžiu pagonys.
To Vaclovas, abai įdomu o kodėl žodis pagonis jums yra paniekinamas?????? ir kaip keistumėte šį žodį???
to Asta,
O kodėl ne???????? Ar reikia, kad iš Vatikano trimituotu kažkas, kad būtų RELIGIJA???
Jūsų žiniai – Vatikanas vadovauja tik katalikams…
Asta, o kodėl Lietuvos katalikams gali trimituoti Popiežius o Lietuvos pagonims negali trimituoti Inija ar dar koks vietinis? Visi turi teisę gyventi savo gyvenimą, bet visokiems katalikams ir kunigams taip neatrodo.
Įdomu kas tie 10 kur pasisakė prieš ir kas jiems ten galvoje švilpauja????????
Libkonai ir “liankaj” (kaip netikėta! :D).
O dėl Seimo sprendimo – Sveikinu Romuviečius! Aš esu gana tolimas bet kokiai religijai – ir, mano akimis žiūrint, senasis tikėjimas yra nemaža dalimi rekonstrukcija, bet – tai a) yra MŪSŲ, b) padeda stiprinti mūsų tautinę savastį ir c) puikiai dera su mūsų tautos vertybėmis. Todėl – dar kartą sveikinu! Seniai reikėjo!
Šį bei tą šiandien apie buv. Renatą Mikutaitytę jau girdėjome
Daugiau žinių:
– 15min.lt/tema/renata-cytacka-30917
– delfi.lt/news/daily/lithuania/lenkijos-senato-marsalkos-atsakas-pries-lietuva-uzsimojusiai-cytackai-ponia-to-nebus.d?id=78110357
( Beje, V.T. blaškosi? – plg. Delfį ir 15 min.)
-voruta.lt/ko-nenorejo-girdeti-renata-mikutajcis-cytacka/
Daugiau apie ją
– google.com/search?q=Cytacka&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b
Kalbant apie tą lervą – štai dar viena “naujiena”: alfa.lt/straipsnis/50292553/r-cytackos-akibrokstas-seimos-automobilis-piktina-net-lietuvos-lenkus
Kas įdomu – bulvarinė purvasklaida parašė, kad pšekų komentaras “afigienas skonis!” (žr. po nuotrauka) reiškia… pasipiktinimą. 😀
Jeigu šituos komentarus skaito kažkas ir Romuviečių, tai turiu pastebėjimus kelius, kas kelia didelius klausimus dėl romuviečių autentiškumo tapatinantis su senovės baltų linija. Visų pirma abejotina jog senovės baltai turėjo daug sąsajų su induizmu, tai jog lietuvių kalba yra archaiškiausia indopeuropiečių kalba dar nieko nereiškia. Indoeuropiečių kalbos paplito po to kai arijai nukariavo indija, bet abejotina ar arijai perėmė kažką iš indijos tradicijų, tiesiok ne logiškai skamba. Tapati baltus su induizmu yra didelis apsurdas ir reikia to vengti. Antras dalykas tai jog romuviečiai iškelia politeizmą irgi kelia daug dvejonių. Tai tolygu nusilenkti krikščioniškai filosofijai, krikščioniškuose analuose paniekinančiai buvo rašoma apie pagonis jog jie turi daug Dievų, garbina žalty, medį, ugnį ir t.t. Bet tokia gyvensena ir atiduodama pagarba kasdieniams Dievukams, nereiškia jog baltai buvo politeistai, čia jau visai nesusiriša, žodis Dievas yra baltiškas, baltams Dievas buvo visa ko kūrėjas, Aukščiausiasis ir t.t. Taip, kad baltai tikrai galėjo būti panteistai kaip ir daugelis pagoniškų tautų pasauly, ir nereikia čia lankstytis visokiems vokiečių analams. Trečias dalykas jeigu jau Romuva tampa kažkuom pripažinto Lietuvoje tai ta Romuva turi ant tiek inuversalėti, kad savy sutalpintu visus latvius pagonis, lietuvius pagonis ir visus, kurie manosi esą senovės baltų ainiai. Jeigu Romuva bus siaura bendruomenė negebanti savye sutalpinti kitokio baltiško požiurio ar rekonstrukcijos tai ji liks tik maža sekta su induistiniais prieskoniais, o gretimai kursis visokie kitkie kurie save laikys irgi “tikraisias baltų ainiais”.
Religinėje laidoje kalba apie tai, ar svarbu, kam priklauso Mickevičius, ar svarbi ta lietuvių kalba, bei kad ji yra seniausia ir t.t.
Prie mozuru, sita salis vadinosi Lita. tiksliu Traku Lita.Kai mozuru neliko, pakito pavadininmas Lietuva-lietu zaltys.Pirma reikia isaiskinti,atkurit Moses mozuru tikiejima, o jau paskui…Karthago ir Kernave turi viena ir ta pacia runa.Belieka Troja sutapatint su Kartagena, o mus su trojenu palikuonimis.Tro, Metropolis, tron intronacija-Tro yra sostas.Ne lenku ismislas Troki,o Tevynes istorijos zinojimas.Trojos karalius Hector irgi buvo mozuras.Ir Herkus Mantas lietaus sunus mozuras.
Sikelkit skandala, ir per Dainu svente ant Kalno uzdekit aukura ir is Zemynos ir Perkunos sunaus Dievucio zaibo liepsnas.Dar karta primenu: akure tik sventa dangaus liepsna, o blynus kepa ant titnago ugnies.
Binkiui ir romuviečiams: romuviečiai nėra induistai, nes jie dabartinę Indiją su senąja baltų linija tik praėjo. Politeizmas romuviečiams yra primetamas. Po kiekvienu jų “dievu” slypi mokslinė kategorija. Pavyzdžiui, pavadinimai prūsų – žemaičių pusėje dievas “Metha”, aukštaičių pusėje deivė “Medainė” yra nuslydusių garsų padariniai, kurie teisingai turėtų skambėti kaip Meta ir Metainė, t. y. medžio drevė, į kurią metami kasmet struktūrinio paleoastronominio kalendoriaus akmenukai su rašto runomis. Dievas “Bangpūtys” yra ne kas kitas, kaip oro ciklonas, jūroje keliantis bangas. Žaltys yra amžino laiko simbolis (išsineria iš odos ir vėl jis “gyvas” amžiams) ir t. t. Šitą žinojo žyniai, kurie buvo anų laikų akademikai. Archimedo dėsnį dabar žino kiekvienas, tačiau, kadangi visuotinio mokymo tada nebuvo, žyniai vadino jį gal dievu “Archimedu”. Žodžiu, dera toliau aiškintis baltų politeistinių “dievų” kilmę. Vieni romuviečiai nėra pajėgūs tą daryti, kadangi reikalingos labai įvairių sričių mokslo žinios. Padėkime (ir ne tik čia) lietuviai lietuviams, kad romuviečiai neprapultų visokių kitų judėjimų tarpe. Pavyzdžiui, Romą, grįžtant iš Afrikos po ledynmečio, įkūrė lietuviai etruskai, kurie gyveno Abrūsų (ital. Abruce) kalnų papėdėje prie jūros. Prie savosios, klimatui šylant, jie grįžo vakarine Alpių kalnų puse (išliko kaimas Preussischer Oldenburg – Prūsų Senkaimis Vokietijoje). Žodis “abrūsas” yra žinomas kaip ilgas raštuotas rankšluostis. Pavadinimą “Abruce” italai taria “abrūse” – ir taip “abrūsai”, per amžių gausmą nukandus garsą “a” ir garsui “b” išsigryninus į “p”, prie Baltijos grįžo “prūsais”, o lietuvių Romuva ir lietuviai romuviečiai liko senosios Romos kultūros pasekėjais.
Apie ta ir kalbu jog politeizmas baltams yra primetinėjamas, nors relybė galėjo atrodyti visai kitokia ir visi tie vadinami Dievai buvo tik paprasti kasdieniniai sakralūs objektai, patys baltai jų Dievais gal ir nelaikė. Tikiu jog visos pagoniškos tautos buvo panteistinės, nes tai naturaliausia, suvokti aplinką kaip vieną bendrą visumą, o ne atskiras jėgas. Tik primityvus ir nedvasingas žmogus (pvz. šiuolaikinis žmogus) gali suvokti aplinką kaip atskirus segmentus, tuo tarpu dvasingas žmogus suvoks harmoniją ir bendrumą visame kame, žinant jog tos pagoniškos tautelės gyveno tobuloje gamtoje, suprantama jog jie buvo pilni tyros dvasios ir grynumo, vedami Dievo. O kalbant apie tavo hipotezę jog baltai atėjo iš senovės Romos, tai tik hipotezė, o jų yra daug. O pati realiausia yra tiesiok ta jog baltai kaip ir skandinavai ar keltai buvo Senosios pagoniškos Europos, Arijai, sprendžiant iš genų (mėlynos akys, blondinai).
Gerb. Binki, baltai atėjo ne iš senovės Romos, bet grįžo pro ją iš šiaurinės Afrikos, kurion buvo pasitraukę nuo Baltijos, užėjus ledynmečiui. Grįžo ir pro Graikiją aisčių (nuo žodžio eiti, tarm. aiti) pavadinimu. Tai – ne hipotezė. Tai, sekančių A. J. Greimo mokslo nuostatomis atlikti lietuvių autorių mokslo darbai. Pagarba.
Su tais žodžių išvedžiojimais nereik persistengti. O kas tas A.J. Greimas kad jis rašo ne hipotezes, o faktus? Nors tų faktų jau neįmanoma parašyti apie anus laikus. Nulis tas A.J. Greimas. Nėra jokios tiesos apie tai kas buvo prieš tukstanmetį, yra tik hipotezės. O hipotezes mes atsirenkame kaip teisingas ir neteisingas, pagal savo asmenines ambicijas ir simpatijas, dar vienas būdas atsirinkti hipotezes yra pagal nešališka logika, bet kiek šiais laikais yra tų nešališkų individų? Ar vieniems ar kitiems lenkiasi. Oateeitį dar labiau nusimato jog istorija turės daugybe versijų pvz.: vieną istorija rašo kremlius o kitą Briuselis, trečia rašo Pekinas ir t.t. Pagal ką bus atsirenkama?
Sakydamas, kad būdas atsirinkti hipotezes yra nešališka logika, žodis į žodį, tik savaip, išreiškiate A. J. Greimo mokymo apie mokslą mintis. Tuo ir jūs, ir Greimas, ir aš esame bendraminčiai.
Manau, kad prijaučiantys šios bendrijos pripažinimui, galėtų paraginti savo regiono Seimo narius atitinkamai palaikyti šį Seimo sprendimą, kuris bus priimamas jau gana greitai – birželio 21. Kokia būtų baltams dovana prieš Rasas… Tebūnie darna.