Seimas pradėjo svarstyti socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio pristatytas Civilinio kodekso ir lydimųjų teisės aktų pataisas, kuriomis skirtingų institucijų, atsakingų už vaiko teisių apsaugą, sąvokos būtų pakeistos į vieną.
Pagal teikiamus pakeitimus valstybine vaiko teisių apsaugos institucija nuo liepos 1 d. taptų Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Šiuo metu vaiko teisių apauga užsiimantys ir 60 savivaldybių dirbantys vaiko teisių apsaugos skyriai taptų šios tarnybos padaliniais.
Projektais būtų įtvirtinta, kokiais atvejais globos (rūpybos) klausimus kuruos Tarnyba ir savivaldybės, nurodoma, kas bus atsakingas už pagalbą šeimai ir globėjų paiešką.
Be kitų pakeitimų numatyta, kad Tarnyba, gavusi informaciją apie smurtą artimoje aplinkoje, nedelsdama susisiektų su vaiku ir jo atstovu pagal įstatymą, bei, įvertinusi grėsmės vaikui lygį, imtųsi priemonių, reikalingų geriausiems vaiko interesams užtikrinti.
Kaip teigia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, šiuo metu savivaldybėse dirbantys vaiko teisių apsaugos skyrių darbuotojai bus perkelti į Tarnybos padalinius (nebent nepareikš noro būti perkelti), bus priimami ir nauji darbuotojai. „Gegužės–birželio mėn. jiems bus surengti mokymai dėl grėsmės lygių vaikui nustatymo, atvejo vadybos, mobilių komandų veikimo, išorinės bei vidinės komunikacijos. Šios pertvarkos esmė – sukurti bendrą ir aiškią sistemą, kas padėtų greitai ir profesionaliai reaguoti į pranešimus apie vaikų nepriežiūrą, smurtą, kryptingai dirbti su šeimomis, kuriose kyla problemos ar krizės, stiprinti globėjų paieška ir pagalbą jiems“, – skelbia ministerija.
Įstatymų pakeitimai, jei jiems bus pritarta, įsigaliotų nuo 2018 m. liepos 1 d.