Ketvirtadienis, 1 sausio, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Kultūra

„Monos Lizos“ freska Kaune gimė sujungus meną, mokslą ir naujoves(video)

www.alkas.lt
2018-01-10 12:00:46
38
PERŽIŪROS
1
„Monos Lizos“ freska Kaune gimė sujungus meną, mokslą ir naujoves(video)

KTU Mona Liza Studentų miestelyje | KTU nuotr.

KTU Mona Liza Studentų miestelyje | KTU nuotr.
KTU Mona Liza Studentų miestelyje | KTU nuotr.

Kol tikrasis garsiojo italų tapytojo Leonardo da Vinčio Monos Lizos portretas yra prižiūrimas gražiausiame pasaulio „kalėjime“ Paryžiuje, įspūdingą paveikslo interpretaciją galima pamatyti laikinojoje sostinėje – Kauno technologijos universiteto (KTU) Studentų miestelyje. 

Ant vieno iš studentų bendrabučių sienos nutapyta moderni freska jau daugiau kaip metus traukianti ne tik studentų, bet kauniečių ir miesto svečių dėmesį, priverčia stabtelėti ne tik dėl ryškų spalvų ir visame pasaulyje atpažįstamo moters veido.Menininkai, tyrinėtojai, mokslininkai ne vieną šimtmetį bandė išsiaiškinti, ką slepia garsiosios Florencijos didikės Monos Lizos šypsena. Toli nuo Luvro muziejuje esančio piešinio originalo, Kaune, KTU Studentų miestelyje atgijusi moderni Džokondos freska taip pat turi keletą paslapčių.

Visas freskoje slypinčias technologines gudrybes išbandė KTU Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakulteto studentai, kurie savo patirtimi ir įspūdžiais pasidalijo video siužete.

Piešiniui suteikė naują reikšmę

Tuo tarpu menotyrininkė ir „Arthesis“ meno vadovė Vaida Stepanovaitė į menininko Lino Kaziulionio nutapytą „Monos Lizos“ freską, sukuriančią 3D efektą, pažvelgė giliau ir vertino kūrinį per apropriacijos meno prizmę. „Tai reiškia, kad egzistuojantis meno kūrinys yra tarsi „pasisavinamas“, perkeliamas į kitą kontekstą, taip jam suteikiant naujas reikšmes“, – sakė V. Stepanovaitė.

„Panaudodamas vieną labiausiai atpažįstamų meno kūrinių ir jį papildęs savomis interpretacijomis – išfragmentavęs, pakeitęs spalvas, pripildęs technologinių sprendimų, tai padarė ir KTU „Monos Lizos“ piešinio autorius“.

Leonardo Da Vinčio „Mona Liza“ yra vienas labiausiai pasaulio menininkų atkartotų ir interpretuotų paveikslų. Menotyrininkės nuomone, KTU Studentų miestelyje esanti freska ypatinga tuo, kad čia, pasitelkiant naujausias technologijas, kaip LED apšvietimo instaliaciją, ir pateikiant renesanso paveikslo figūrą kaip šiuolaikinį asmenį, Mona Liza perkeliama į artimiausius laikus.

V. Stepanovaitės vertinimu, jaunajam metininkui L. Kaziulioniui pavyko perteikti Leonardo Da Vinčio nutapyto paveikslo subjekto bruožus – vis dar paslapties gaubiamos Monos Lizos atvaizdą bei išlaikyti visiems atmintyje įstrigusią moters veido išraišką.

„Dėmesį taip pat patraukia freskos fone esančios matematinės formulės, įprasminančios meno ir mokslo santykį kūrinyje bei jo kontekste“, – apie Universiteto tarpdiscipliniškumą atspindinčią freską toliau kalbėjo menotyrininkė.

Freska priskiriama naujajam muralizmui

V. Stepanovaitės teigimu, savo interaktyvumu išsiskiriančią KTU „Moną Lizą“ galima priskirti muralistinei gatvės meno kūrybai, kartais dar vadinamai naujuoju muralizmu, kurį galima apibūdinti kaip aukšto meninio išpildymo lygmens tapybos ar panašios technikos gatvės meno kūrinį viešoje erdvėje.

„Lietuvoje jau kurį laiką populiariosios kultūros kontekste ryškėja skirtumų suvokimas tarp grafičių, vadinamųjų tag’ų, ir gatvės meno piešinių. Prie to labai prisidėjo Vilniuje ir Kaune vykstantys gatvės meno festivaliai, – įsitikinusi V. Stepanovaitė. – Jų ir ne tik metu miesto sienas intensyviai pildant piešiniais, norisi linkėti atrasti kuo naujesnių gatvės meno raiškos būdų, drąsiau eksperimentuojant su kūrinio pateiktimi“.

Anot pašnekovės, menas ir mokslas visuomet ėjo greta, o jų jungtis itin ryški pastarojo meto šiuolaikinio meno kontekste, todėl KTU inicijuojamos kultūrinės iniciatyvos tarpdiscipliniškumo kontekste yra labai sveikintinos.

Gatvės piešiniai – Kauno vizitinė kortelė

Kauno miesto mero pavaduotojo Simono Kairio teigimu, piešiniai ant pastatų sienų netikėtose vietose tampa savotiška Kauno vizitine kortele.

Jo nuomone, tokie originalūs kūriniai, kaip sužaidybinta KTU „Monos Lizos“ freska miestui suteikia savotišką netikėtumo faktorių, keičia Kauno erdves, daro jas kur kas gyvesnes ir nenuspėjamas.

„Kai visiškai nesitikėdamas pamatai vieną garsiausių pasaulyje meno kūrinių ant didžiulės pastato sienos, negali nesižavėti. Juolab, kai viena iš jo detalių interaktyviai reaguoja į tam tikrus praeivių veiksmus, tokiam reginiui abejingas likti negali“, – kalbėjo S. Kairys.

Vicemeras taip pat pažymi, kad tokių iniciatyvų dėka mieste atsiranda naujų ir savitų visuomenės traukos objektų tiek kauniečiams, tiek ir miesto svečiams, turistams. S. Kairys neabejoja, kad KTU Studentų miestelyje esantis kūrinys kasdien pritrauks vis daugiau smalsuolių.

„Akivaizdu, jog Kauno technologijos universitetas demonstruoja novatorišką požiūrį ne tik akademinėje veikloje, bet ir už Universiteto sienų. Būtent tai ir atskleidžia ši meno bei technologijų sintezė, įkūnyta tokiu originaliu pavidalu – „Monos Lizos“ reprodukcija ant vieno iš KTU pastatų sienos“, – apibendrino Kauno miesto mero pavaduotojas.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Kaune vyks naujoviškos tekstilės ir tapybos darbų paroda „Linomagija II“
  2. KTU „Tyrėjų naktis 2015“: penktadienį Kaune žaibavo
  3. Kaune pradėjo veikti unikali sistema
  4. Prof. D. Martineli: Gražiausias vaizdas Lietuvoje yra Kaune
  5. Ką Lietuvos kariuomenės pratybose Kaune veikė KTU studentai?
  6. KTU mokslininkai tobulina elektroninę nosį (video)
  7. KTU rektorius įteikė atsistatydinimo pareiškimą (video)
  8. Vaizdžiai parodyti KTU rektoriaus P. Baršausko plagijavimo metodai (video)
  9. Lietuvių sukurtas žaislas padės lavinti vaikų kalbą (video)
  10. Jaunieji kompiuterininkai griauna mitą, kad vaikai nebenori žaisti lauke (video)
  11. Laisvės alėją nuklojo 2 tūkst. pakabų su plakatais, raginančiais „padžiauti uniformą“ (video)
  12. Balto kūrinio konkursą laimėjo T. Vosyliaus skulptūra „Balta varna“

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Pastabos 1

  1. Žemyna says:
    8 metai ago

    Nepaprastai džiaugiuosi, kad PAGALIAU visokias sienų bazgrones keičia tikras gatvės menas! Deja, tam mums prireikė ketvirčio amžiaus… Pačioje pradžioje, kai beldžiausi į įv. ausis ir protus, panaudoti „grafičiams” naudojamas namų sienas ar įv. miestą bjaurojančias betono ar kt. aklinas tvoras ir menų studijoms, ir gatvės piešinių konkursams, niekas nenorėjo girdėti. Bet geriau vėliau, negu niekad…

    Atsakyti

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Kas naujo mokslo, švietimo ir sporto pasaulyje nuo 2026 m. sausio?
Lietuvoje

Kas naujo mokslo, švietimo ir sporto pasaulyje nuo 2026 m. sausio?

2026 01 01
Taupyklė
Lietuvoje

3 žingsniai, kaip išsikelti piniginius Naujųjų metų tikslus

2025 12 31
Būstas
Lietuvoje

Ką žada 2026-ieji NT rinkai?

2025 12 31
Eismo stebėsenos įrenginys
Lietuvoje

„Via Lietuva“ pristato naują įrenginį

2025 12 31
Šauktiniai
Lietuvoje

Norintiems atlikti karo tarnybą – prašymams pateikti liko kiek daugiau nei savaitė

2025 12 31
Fejerverkai
Gamta ir žmogus

Neringa primena apie fejerverkų naudojimo draudimą

2025 12 31
Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.
Lietuvoje

Kokie pokyčiai pasitiks pensijų gavėjus?

2025 12 31
Telefonas
Gamta ir žmogus

Sukčių aktyvumas metų pabaigoje šoktelėjo beveik 4 kartus

2025 12 31

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Budweiser apie Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos ir ponios Dianos Nausėdienės sveikinimas Lietuvos žmonėms Naujųjų Metų proga
  • Budweiser apie J. Vaiškūnas. 2026-aisiais atsigręžkime į tai, kas mus jungia
  • Marija apie J. Vaiškūnas. 2026-aisiais atsigręžkime į tai, kas mus jungia
  • +++ apie Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos ir ponios Dianos Nausėdienės sveikinimas Lietuvos žmonėms Naujųjų Metų proga

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Kas naujo mokslo, švietimo ir sporto pasaulyje nuo 2026 m. sausio?
  • Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos ir ponios Dianos Nausėdienės sveikinimas Lietuvos žmonėms Naujųjų Metų proga
  • J. Vaiškūnas. 2026-aisiais atsigręžkime į tai, kas mus jungia
  • 3 žingsniai, kaip išsikelti piniginius Naujųjų metų tikslus

Kiti Straipsniai

Lietuvos jaunimas linkęs į konservatyvias vertybes

Lietuvos jaunimas linkęs į konservatyvias vertybes

2025 11 17
Kaune skambės studentų chorų šventė

Kaune skambės studentų chorų šventė: nuo Čiurlionio iki lietuviško roko

2025 11 12
Vytautas Baltus pretenduoja į architektūros „Oskarą“

KTU SAF docentas Vytautas Baltus pretenduoja į architektūros „Oskarą“: sužavėjo projektuota sodyba Gaižėnų kaime

2025 10 28
Vytautas Germanavičius

KTU mokslininkas sukūrė naują muzikinio šrifto standartą

2025 08 31
KTU žinovės atskleidė, kodėl kultūros paveldas svarbus bendruomenių vienybei

KTU žinovės atskleidė, kodėl kultūros paveldas svarbus bendruomenių vienybei

2025 08 01
Studentų miestelis

Kaunas – tarp geriausių pasaulio miestų studentams

2025 07 16
Išleista išsami studija apie tradicinius drabužius, atskleidžianti mūsų protėvių gyvenimo būdą

Išleista išsami studija apie tradicinius drabužius, atskleidžianti mūsų protėvių gyvenimo būdą

2025 03 06
Atrasta netikėta ličio baterijų išsikrovimo priežastis – tarp išradėjų ir KTU mokslininkas | KTU nuotr.

Atrasta netikėta ličio baterijų išsikrovimo priežastis – tarp išradėjų ir KTU mokslininkas

2024 12 18
Plastiko atliekos

Iš vandenyno šiukšlių: neįtikėtina, ką gamina garsūs gamintojai

2024 12 09
DI tampa puolimo įrankiu: 6 patarimai kaip apsisaugoti | mokslolietuva.lt nuotr.

DI tampa puolimo įrankiu: 6 patarimai kaip apsisaugoti

2024 12 06

Skaitytojų nuomonės:

  • Budweiser apie Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos ir ponios Dianos Nausėdienės sveikinimas Lietuvos žmonėms Naujųjų Metų proga
  • Budweiser apie J. Vaiškūnas. 2026-aisiais atsigręžkime į tai, kas mus jungia
  • Marija apie J. Vaiškūnas. 2026-aisiais atsigręžkime į tai, kas mus jungia
  • +++ apie Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos ir ponios Dianos Nausėdienės sveikinimas Lietuvos žmonėms Naujųjų Metų proga
  • +++ apie J. Vaiškūnas. 2026-aisiais atsigręžkime į tai, kas mus jungia
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Dainius Radzevičius | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Žurnalistų sąjunga išsakė nuomonę dėl valdžios ir žurnalistų santykių

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

Furnitūra | ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | Paskolos iš SAVY

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai