Lapkričio 9 d., ketvirtadienį, Vilniuje, Signatarų namuose, Lietuvos istorijos institutas kartu su Lietuvos nacionaliniu muziejumi, kviečia dalyvauti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtoje moksliniėje konferencijoje – „Moderni visuomenė ir Lietuvos valstybė“.
Nepriklausomos Lietuvos valstybės ištakų tyrimai paprastai apsiriboja politiniu ar tautiniu aspektu, politinėmis ir ideologinėmis priešpriešomis, lyderių vaidmeniu kuriant valstybę. O koks buvo modernėjančios XIX a. pabaigos – XX a. pradžios visuomenės santykis su Lietuvos valstybės projektu? Dvylika Lietuvos istorikų pristatys mažai dėmesio šalyje sulaukusias ar iki šiol visai neaptartas temas bei problemas, susijusias su Lietuva ir Lietuvos valstybingumu XX a. pradžioje, ir kvies apie jas kalbėtis.
Konferencijoje galima bus sužinoti, kokią Lietuvos viziją turėjo mūsų vadinamosios kontroversiškos asmenybės, bus ieškoma pačių neįprasčiausių sąsajų – ryšio tarp karo ir valstybingumo, tarp poezijos ir žvalgybos. Istorikai savo pranešimais atsakys į įvairius klausimus: kas gi buvo tie pramoniniai kapitalistai ir modernieji dvasininkai, ar kitataučių valstybės sampratoje buvo svarbus Lietuvos vaizdinys, kuo gyveno tylioji dauguma, taip pat reflektavusi naujojo amžiaus pokyčius, ir pagaliau kokia buvo toji literatūrinė, religinė ar net turistinė XIX a. pabaigos – XX a. pradžios Lietuva?
Visi šie klausimai ir dar daugiau pranešimų bus pristatyti mokslinėje konferencijoje „Moderni visuomenė ir Lietuvos valstybė“, kuri vyks lapkričio 9 d. Signatarų namuose.
Keista informacija, kas svarbiausia – apie konferencijos pradžios laiką, programą – joje nepranešama.