Ar gali nedideli antžeminiai teleskopai būti naudingi pažangiausiųjų technologijų kosminėms misijoms? Į šį klausimą atsakymų ieškojo Vilniaus universiteto (VU) Teorinės fizikos ir astronomijos instituto (TFAI) Molėtų Astronomijos observatorijoje vykstančios vasaros mokyklos „Kosminės misijos: antžeminiai stebėjimai ir mokslo žinių sklaida“ dalyviai.
Į 2017 metų liepos 18 – 28 dienomis vykstančią tarptautinę jaunųjų tyrėjų mokyklą buvo pakviesti ne tik profesionalūs astronomai, bet ir astronomijos mėgėjai. Mokyklos tikslas – suteikti dalyviams informaciją apie kosminių ir antžeminių stebėjimų derinimą, taip pat išplėsti supratimą apie mokslo žinių sklaidą. Stovykloje patirties sėmėsi astronomai iš Lietuvos, Jungtinės Karalystės, Vokietijos, Švedijos, Graikijos, Italijos, Ispanijos, Prancūzijos, Rumunijos, Portugalijos, Ukrainos ir Azerbaidžano.
Stebėjimų duomenis surinkę Molėtų astronomijos observatorijos teleskopais ir naudodami spektroskopinius tyrimų metodus, dalyviai analizavo žvaigždžių cheminę sudėtį. O pasitelkę fotometriją, mokėsi aptikti žvaigždžių kintamumą. Tokioms tarptautinėms kosmoso misijoms kaip TESS, CHEOPS bei PLATO šie antžeminiai stebėjimai padeda tirti apie kitas žvaigždes besisukančias egzoplanetas.
Kaip mokslinę informaciją patraukliai pateikti visuomenei pasakojo bei praktinius užsiėmimus vedė profesionalūs Europos astronominio konsorciumo „Europlanet 2020 – Research Infrastructure“ lektoriai.
Praktinių stebėjimų ir gautų duomenų apdorojimo įgūdžius lavinti padėjo VU TFAI mokslininkai.
Pastaruoju metu astronomijos mėgėjų turima technika įgalina užsiimti labai rimtais stebėjimais, todėl šioje tyrėjų mokykloje buvo derinama astronomų profesionalų ir astronomijos mėgėjų veikla. Mokyklos lygis orientuotas į doktorantus ir jaunus mokslininkus, tačiau paskaitų metu papildoma mokslinė parama buvo teikiama ir astronomijos mėgėjams.