Liepos 10 d. Seimo delegacijos Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Parlamentinėje Asamblėjoje spaudos konferencijoje buvo ne tik aptarti pagrindiniai Asamblėjoje nagrinėti klausimai, bet ir skirtas dėmesys akibrokštu Lietuvai tapusiam įvykiui, kai vieno iš Švedijos parlamentarų iniciatyva iš Asamblėjos darbotvarkės išbraukta mūsų šalies parlamentarų rezoliucija, kritikuojanti Baltarusijoje statomos Astravo atominės elektrinės (AE) statybas.
Seimo delegacijos ESBO Parlamentinėje Asamblėjoje pirmininkas Virginijus Sinkevičius spaudos konferencijoje teigė, kad tokio
Švedijos parlamentaro sprendimo negalima laikyti visos šalies nuomone.
„Švedija – viena glaudžiausių mūsų strateginių partnerių, tad sprendimo nepalaikyti Lietuvos rezoliucijos netraktuojame kaip bendros Švedijos pozicijos. Tai veikiau vieno asmens nuomonė, kuris prieš tai vykusiuose susitikimuose, skirtuose pozicijoms aptarti, tokių pastebėjimų neturėjo. Be to, negalime sutikti su išsakytu argumentu, neva tokie klausimai ESBO neturėtų būti sprendžiami, nes tai – dvišaliai santykiai. Nepamirškime, kad atominę jėgainę žadama statyti šalia ES sienos, o atominės katastrofos sienų nepaiso, tad tai neturėtų būti suvokiama tik kaip dviejų šalių reikalas“, – sakė LVŽS frakcijos seniūno pavaduotojas V. Sinkevičius.
Be to, pasak Seimo delegacijos ESBO Parlamentinėje Asamblėjoje pirmininko pavaduotojo Lauryno Kasčiūno, Lietuvos ir Švedijos rezoliucijos sukūrė foną, kuris privertė Baltarusijos prezidentą Aleksandrą Lukašenką paleisti į laisvę 14 pretendentų į politinius kalinius. L. Kasčiūnas taip pat minėjo, kad Lietuvos rezoliucija paskatino opozicijos atstovę Baltarusijos parlamente A. Kanopackają inicijuoti klausymus dėl Astravo AE projekto.
Konferencijos dalyviai vieningai patikino, kad rezoliucijos išbraukimas iš darbotvarkės sulaukė daug dėmesio ir sukėlė diskusijų tarptautinėje erdvėje, tad Lietuvos atstovai gavo progą viešnagės metu plėtoti šią temą su kitų šalių parlamentarais, o ir pats Baltarusijos vadovas savo kalboje pabrėžtinai išskyrė Lietuvą ir aktualijas, susijusias su Astravo AE projektu. Kita Seimo delegacijos ESBO Parlamentinėje Asamblėjoje narė Rūta Miliūtė pabrėžė, kad suvažiavimo metu priimti keli ypatingos reikšmės sprendimai.
„Pirmiausia, buvo patvirtintas ESBO įsipareigojimas teritoriniam Ukrainos integralumui ir vientisumui. Čia Lietuvos delegacija rėmė ukrainiečius. Taip pat svarbu paminėti, kad užteko jėgų neleisti buvusiam FSB/KGB vadovui Nikolajui Kovaliovui tapti ESBO Parlamentinės Asamblėjos viceprezidentu. Be to, noriu pabrėžti, rezoliucija, kritikuojanti Baltarusijos Astravo atominės elektrinės statybas, yra atidėta, o ne panaikinta. Tai reiškia, kad ir toliau kelsime šį klausimą tarptautinėje erdvėje ir atstovausime mūsų šalies interesams“, – teigė LVŽS frakcijos narė R. Miliūtė.