Gegužės 26 d. 11.30 val. Lietuvos liaudies buities muziejuje prasidės šventė „Amatų diena su regioniniais parkais“. Šiais metais Lietuvos regioniniai parkai mini 25-metį, todėl ta proga regioninių parkų direkcijos kartu su etnografiniais ansambliais, vietos amatininkais ir bendruomenėmis susirinks Rumšiškėse.
Lietuvos regioninių parkų istorija prasidėjo prieš 25 metus (t. y. 1992 metais), kai 30 regioninių parkų buvo įsteigta vienu Aukščiausios Tarybos sprendimu. Tačiau iki to buvo nueitas ilgas kelias… Dar anksčiau mokslininkai ir projektuotojai buvo suplanavę perspektyvinę Lietuvos saugomų teritorijų schemą. Buvo išanalizuota įvairių pasaulio šalių patirtis. Pradžioje visi vadinosi kraštovaizdžio parkais – tiek nacionaliniai, tiek regioniniai. Vėliau regioninius parkus siūlyta vadinti gamtos parkais, tačiau vis tik buvo priimta regioninio parko sąvoka.
Šiuo metu Lietuvoje yra 30 regioninių parkų: Anykščių, Asvejos, Aukštadvario, Biržų, Dubysos, Dieveniškių istorinis, Gražutės, Kauno marių, Krekenavos, Kurtuvėnų, Labanoro, Metelių, Nemuno deltos, Neries, Nemuno kilpų, Pagramančio, Pajūrio, Panemunių, Pavilnių, Rambyno, Salantų, Sartų, Sirvėtos, Tytuvėnų, Varnių, Veisiejų, Ventos, Verkių, Vištyčio, Žagarės.
Regioniniuose parkuose saugomos vertingiausios ir vaizdingiausios Lietuvos teritorijos. Svarbiausias tikslas – išsaugoti gamtos ir kultūros paveldo vertybes, kraštovaizdį, biologinę įvairovę. Regioniniai parkai užima daugiau kaip pusę visų saugomų teritorijų ploto, jie turi direkcijas, lankytojų centrus, gamtos mokyklas.
Visi regioniniai parkai yra pritaikyti lankymui: didžioji jų dalis turi modernias vidaus ekspozicijas lankytojų centruose, lauko informacines sistemas. Regioniniuose parkuose tvarkomi, prižiūrimi paveldo objektai, atkuriamos, prižiūrimos buveinės, fiksuojami kraštovaizdžio, biologinės įvairovės pokyčiai, vyksta gamtosauginiai renginiai, propaguojamos tradicijos.
Renginio „Amatų diena su regioniniais parkais” metu lankytojai kviečiami iš arčiau susipažinti su regioniniais parkais. Lietuvos liaudies buities muziejaus miestelio aikštėje prasidėsiantis renginys vėliau pasklis po visą Lietuvą – po etnografinių regionų sodybas. „Kieminėdami“ regionų sodybose bus supažindinta su regioninių parkų išskirtine verte ir ypatumais. Regioninių parkų direkcijos linksmai, išradingai ir žaismingai šurmuliuos, pristatydamos gamtos ir kultūros vertybes, papročius ir tradicinius amatus.
Ragindama plačiau pažinti Lietuvos gamtą ir kultūrą, Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos šią vasarą kvies į Šimtmečio kelionę, siūlydama aplankyti 30 ypatingų vietų regioniniuose parkuose. Kiekvienas regioninis parkas turi savo įdomių vietų, kuriuos vaizdžiai galima pavadinti „perliukais“, ir būtent juos siūloma šiais metais aplankyti.