Lietuvos edukologijos universiteto (LEU) geografai visuomenei pateikė septyniasdešimties Lietuvos ežerų ir tvenkinių batimetrijos duomenis. Batimetrija – tai vandens telkinių gylių matavimas ir žymėjimas žemėlapyje taip sudarant batimetrinius žemėlapius. Didžiąją dalį batimetrijos duomenų suskaitmenino geografijos specialybės studentai, vadovaujami Geografijos ir turizmo katedros lektoriaus Marijaus Pilecko.
Lietuvos ežerų batimetriniai planai skenuojami ir skaitmeninami rengiant LEU kursinius ir bakalauro darbus. Dar dviejų ežerų (Gineitiškių ir Salotės) batimetrijos duomenis pateikė LEU absolventas, šiuo metu Vilniaus universiteto Ekologijos ir aplinkotyros centro doktorantas Vaidotas Valskys.
Šiuos duomenis galima laisvai ir nemokamai naudoti nekomerciniais tikslais: norint pažinti, mokymo tikslais, žvejojant, tvarkant ežerus ir tvenkinius, atliekant mokslinius, povandeninius tyrimus. Duomenų paslauga vieša, ją lengvai galima rasti „ArcGIS Online“, duomenis taip pat galima įsikelti ir naudoti įvairiose GIS programose ir programėlėse, atsisiųsti įvairiais formatais.
Teikiami batimetrijos duomenys bus pildomi ir atnaujinami vieną kartą per metus, sausio mėnesį. Taip pat šiuos duomenis galima rasti čia, mobiliojoje programėlėje „Gylis“ ir čia.
Atkreiptinas dėmesys, kad duomenų tikslumas priklauso nuo šaltinio (batimetrinio plano, pagal kurį suskaitmeninti duomenys) tikslumo. Daugelio ežerų batimetriniai planai yra seni ir abejotino tikslumo. Tačiau dažnai tai yra geriausi šiuo metu turimi duomenys. Išimtys – Salotės ir Gineitiškių ežerai (išmatuoti 2014–2015 m. žiemą), Tamašiavos tvenkinys (išmatuotas 2016 m. vasarą). Ateityje planuojama išmatuoti ir daugiau Lietuvos vandens telkinių, pateikti naujų batimetrijos duomenų.
LEU geografų suskaitmenintus Lietuvos ežerų batimetrijos duomenis galite rasti adresu.
Vektorinių batimetrijos duomenų (gylio taškų ir izolinijų su aprašomąja informacija) paslaugą galite rasti adresu.
Iškilus klausimams dėl duomenų ar jų naudojimo, kreipkitės į M. Pilecką el. p. marijus.pileckas@leu.lt.
Žemėlapiai galėtų būti tikslesni. Bet siaip tikrai labai gera inciatyva