Sausio 21 d. Vilniuje, prie Europos namų Europiečių iniciatyvos prieš TTIP ir CETA atstovybė Lietuvoje surengė teatralizuotą protesto ir visuomenės švietimo akciją „Ate, teta CETA“.
Tai buvo Europoje vykstančių protestų prieš ES ir Kanados prekybos sutarties, sutrumpintai vadinamos CETA (angl. Comprehensive Economic and Trade Agreement) ir JAV ir ES prekybos sutarties, vadinamos TTIP (angl.Transatlantic Trade and Investment Partnership), dalis. Europos parlamentas ketina CETA sutartį ratifikuoti jau vasario pradžioje.
Protestą palaikė ir Lietuvos profesinės sąjungos, nes visoje Europoje profesinės sąjungos nepalankiai vertina CETA sutartį, kuri ne tik sumažins aplinkosauginius, sveikatos, darbo standartus ES šalyse, bet ir gali trukdyti gerinti darbuotojų darbo sąlygas, o iš kelių teisininkų sudaryti arbitražo teismai bus galingesni už demokratiškai rinktas šalių vyriausybes.
Palaikyti CETA sutarties atėjo būrelis liberalų partijos jaunimo organizacijos narių, skandalingas Vilniaus tarybos narys Markas Splinteris (šį kartą kažkodėl be savo mėgstamos suknelės, nors temperatūra buvo tik apie 0 C), kuris stropiai viską filmavo ir komentavo telefonu, kažkokie jauni užsieniečiai su plakatu nesuprantama kalba ir net pats Laisvosios rinkos instituto direktorius Žilvinas Šilėnas, CETA šalinkams dalinęs „Coca cola“ skardines, dėl to jaunimas pradėjo audringai šaukti – „Koka kola!“. Matyt, jie pagalvojo, kad nepasirašius CETA sutarties savo mėgstamo gėrimo nebegalės nusipirkti.
Prasidėjus protestui, jaunieji liberalai pradėjo angliškai šaukti CETA sutartį palaikančius šūkius, trukdydami kalbėtojams. Triukšmadariai pasišalino tik renginio rengėjams paprašius parodyti leidimą rengti piketą, kurio jie neturėjo.
Protestuotojai atsinešė plakatus, raginančius Lietuvos atstovus Europos parlamente nebalsuoti už CETA sutartį. Vienas protestuotojas apsirengė „Chloruota višta“, nes Kanadoje, skirtingai nei ES, leidžiama vištas prieš pardavimą plauti chloru.
Protesto prieš CETA organizatorius Karolis Klimka kalbėjo, kad milijonai europiečių pasakė griežtą „Ne!“ TTIP, daugiau nei 500 organizacijų susibūrė į Europiečių judėjimą prieš TTIP ir CETA.
Laisvosios prekybos susitarimą su Kanada CETA jau pasirašė ES valstybių ministrai, o dabar visų žvilgsniai nukreipti į Europos Parlamentą.
„Net jei dauguma europarlamentarų vasario viduryje nubalsuotų už CETA, tai dar nebūtų pabaig, – sakė jis, – nes šį susitarimą turės ratifikuoti visi nacionaliniai ir regioniniai ES valstybių parlamentai“.
Įdomu, kokia bus naujojo Lietuvos Respublikos Seimo pozicija? – klausė jis.
CETA (kaip ir TTIP) yra „naujos kartos“ išsamus susitarimas, kurio tikrasis taikinys yra visai ne prekybos muitai, o vadinamieji netarifiniai barjerai, t.y. viskas! Maistas, sveikatos apsauga, visuomeninės paslaugos, cheminės medžiagos, darbo kodeksas, skaitmeninė erdvė, gyvūnų gerovė…
Kanadoje ir Amerikoje leidžiama naudoti šimtus cheminių medžiagų, kurios uždraustos Europoje. Net mėsą jie plauna chloru, o gyvulius šeria hormonais.
Jei CETA būtų ratifikuota, Amerikos ir Kanados verslo korporacijos įgytų neregėtas teises: dėl visko, kas nepatinka, jos galėtų skųsti Europos valstybes investuotojų arbitražo teismams, kur „teisėjauja“ privatūs advokatai, suinteresuoti gauti kuo daugiau pelningų užsakymų. Panašiai, kaip „Vilniaus energiją“ valdanti korporacija „Veolia“ apskundė Lietuvą Vašingtono arbitraže…
„Europos Parlamento nariai iš Lietuvos kartu su kitais balsuos dėl CETA. Jie yra išrinkti atstovai; priminkime jiems, kad pinigai — ne viskas! Internetu galima paprašyti mūsų europarlamentarų balsuoti prieš CETA“ – sakė Protesto prieš CETA organizatorius K. Klimka.
Net du Europos Parlamento komitetai (Socialinių reikalų ir Aplinkos) jau paskelbė griežtai neigiamas nuomones apie CETA.
Tuo metu Europos Komisijos narys Vytenis Andriukaitis jau ragina Lietuvos gyventojus ir valdžią ruoštis naujam gyvenimo būdui: nebijoti genetiškai modifikuoto maisto, atlaidžiau žiūrėti į pavojingas chemines medžiagas…
Visuomeninėms organizacijoms pasidomėjus, paaiškėjo tai, kas būtų likę nepastebėta: komisaras V. Andriukaitis susitikime su JAV ir Kanados atstovais didžiavosi, kad Europos Komisija daro ką gali, kad supaprastintų europietiškus cheminių medžiagų reglamentus ir taip palengvintų prekybos sąlygas amerikiečiams ir kanadiečiams.
K .Klimka sakė, suprantantis kokios galingos jėgos čia žaidžia, tačiau pinigai — ne viskas. Bendromis pastangomis galima pasiekti, kad CETA sutartis neįsigaliotų.
Įdomu, kad žurnalistai klausinėjo ne protestuotojus prieš CETA, o prieš juos be leidimo protestuoti atėjusius liberalus ir ypač Laisvosios rinkos direktorių Žilviną Šilėną.
Po renginio CETA priešininkai pasivaišino moliūgų pyragu be jokių genetiškai modifikuotų medžiagų, taip įspėdami vartotojus apie juos po CETA įsigaliojimo laukiančių pavojų.