Veiksmams „Savanoriškas grįžimas“ ir „Reintegracija kilmės šalyje“, kurių finansavimo sąlygų aprašai jau patvirtinti, įgyvendinti skirta daugiau nei 300 tūkst. eurų. Planuojama, kad jų įgyvendinimas gali trukti nuo 36 iki 42 mėn.
Veiksmo „Savanoriškas grįžimas“ tikslas – sudaryti sąlygas teikti savanoriško grįžimo paslaugas Lietuvoje esantiems trečiųjų šalių piliečiams arba asmenims be pilietybės, užtikrinant šių asmenų saugų ir orų grįžimą į kilmės šalį ar kitą šalį, į kurią jie turi teisę sugrįžti.
Šiems asmenims bus sudarytos galimybės teikti konsultavimo ir informavimo savanoriško grįžimo klausimais, teisines ir vertimo paslaugas, suteikiama socialinė, psichologinė, medicinos pagalba pažeidžiamiems tikslinės grupės atstovams iki savanoriško jų išvykimo, sutvarkomi savanoriškam grąžinimui būtini dokumentai, gaunamos reikalingos vizos, nuperkami bilietai ir pan.
Projektui įgyvendinti numatoma skirti iki 269 500,00 Eur.
Siekiant užkirsti kelią pasikartojančiai nelegaliai migracijai, patvirtintas programos veiksmo „Reintegracija kilmės šalyje“ projektų finansavimo sąlygų aprašas, kuris savanoriškai grįžusiems asmenims suteikia galimybę kilmės šalyje pasinaudoti papildomomis priemonėmis, padedančiomis asmenims įsikurti jų kilmės šalyje.
Įgyvendinant projektą numatoma teikti tokias paslaugas, kaip tikslinės grupės atstovų konsultavimas ir informavimas apie reintegracijos galimybes kilmės šalyse prieš išvykstant arba grįžus į kilmės šalį; individuali pagalba pagal individualų reintegracijos planą – pagalba įsidarbinant, profesinis mokymas, kvalifikacijos kėlimo kursai, mokymų ir su jais susijusių išlaidų finansavimas, pagalba susirandant laikiną gyvenamąją vietą, parama vaikų priežiūrai, ugdymui ir (ar) kita galima pagalba grįžus į kilmės šalį.
Reintegracijos pagalba tikslinės grupės asmeniui gali būti teikiama ne daugiau kaip 6 mėnesius nuo asmens grįžimo į kilmės šalį dienos. Projektui įgyvendinti skirta 48 669,00 Eur.
Projektų tikslinė grupė – trečiosios šalies piliečiai arba asmenys be pilietybės, kurie dar nėra gavę galutinio sprendimo dėl jų prašymo gauti prieglobstį Lietuvoje ir kurie gali nuspręsti pasinaudoti savanoriško grįžimo galimybe, taip pat prieglobstį Lietuvoje gavę asmenys, kurie nusprendė jo atsisakyti ir pasinaudoti savanoriško grįžimo galimybe; bei asmenys, kurie yra Lietuvoje ir neatitinka arba jau nebeatitinka atvykimo ir (arba) buvimo šalyje sąlygų bei turi teisę ir pageidauja pasinaudoti savanoriško grįžimo galimybe.
Manau, jog išnykus pavojams gyvybei, kurie privertė pabėgėlius palikti savo tėvynes, jie turėtų būti sugražinti į savo tėvynes: juk pabėgėliai – ne kolonistai ir priimami apsigyventi tik LAIKINAI. Nebent galėtų būti padarytos išimtys tiems asmenims (ir šeimoms), kurie visiškai įsiintegruotų į Lietuvos visuomenės kultūrą.