Ką beįsijungsi, ką beatsiversi – visur aptiksi Graikijos reikalą. Svarsto politikai, rypuoja komentatoriai, sarkastiškai graudena bankų ir kitokių įmonių analitikai. Atrodo, pastaruoju metu Lietuvą ištiko dvi didžiulės problemos: viena jų – Rusijos grėsmė, o antroji – iš Graikijos slenkantis baubas. Pirmoji grėsmė aiški ir visiems sveiko proto dar nepraradusiems suvokiama. Tačiau antroji – nelabai.
Kuo ta Graikija taip krito į akis Lietuvos politikams ir žiniasklaidai, kad su šios šalies vardu keliamės ir gulame?
Graikija tapo Europos Sąjungos galvos skausmu, tačiau kodėl mums neskauda galvos dėl savų problemų. O smaugiančių mus bėdų į valias. Skurdo plitimas, visuomenės nykimas, sveikatos apsaugos menkėjimas, raštingumo nuosmukis, alkoholizmas, savižudybės, prekyba žmonėmis… Niekas nesvarbu, tačiau – Graikija. Ji šiokia ir anokia, ji anokia ir šiokia. Kokių tik politkorektiškų sarkazmų nepaleidžiama Graikijos pusėn. Atrodytų, reikalas paprastas: Graikijai tapus ES galvos skausmu, ES ir sprendžia jos klausimą. Ko mums, nuo kurių niekas tuose reikaluose nei sprendimuose nepriklauso, taip jaudintis ir taip, kartais net nepadoriai purkštauti? Kodėl mums taip parūpo Graikijos skola? Juk ne mums tą skolą mokėti, o jei ir reiks prisidėti, tai, ko gero, pirmieji, kaip jau mums įprasta, ir prisidėsime.
Žiniasklaida, kaip užsakyta, su jos pasitelkiamais analitikais kuria atgrasų Graikijos įvaizdį. Kodėl žiniasklaidą ir politikus taip žeidžia Graikijos naujojo premjero Alexio Tsipro ir jo vyriausybės kietumas derantis su ES? Juk jie kietai gina savuosius nacionalinius interesus. O gal mums ima atrodyti, kad Graikijos nacionalinius interesus mes išmanome geriau? Bankų analitikai sutinka, kad Graikijai pinigai ilgus metus buvo visaip siūlomi – tik imkit ir skolinkitės, tačiau tuoj ima išmintingai ironizuoti, esą ne bankai ir didžiosios valstybės čia kaltos, o pats imantis pinigus turįs galvoti, kaip juos grąžinsiąs. Tačiau juk visi kuo puikiausiai supranta, kad už jokias valstybės skolas niekas asmeniškai nėra atsakingas ir jokių vyriausybių vadovai bei nariai niekada negrąžins tų skolų iš savo sąskaitų. Juk ir Lietuva krizės metais skolinosi ne už tarptautinių finansinių institucijų siūlomus 2,5 procentus, o bankuose – už 7–8 procentus. Niekas iki šiol nepaaiškina, kam konkrečiai buvo naudinga, kaip tik daug brangiau praskolinti Lietuvą?
Anksčiau buvo aiškinama, esą Graikija ilgokai apgaudinėjusi ES ir bankus savo ataskaitomis, ekonominės raidos duomenimis. Pastaruoju metu tokių svarstymų jau nebegirdėti. Matyt, susivokta, kad valstybė apgaudinėti gali tik labai norinčius apsigauti, kad tos vadinamosios apgavystės yra būtina bendro žaidimo priedanga, kuri vėliau tampa pasiteisinimu visuomenei. Vienas didžiausių šiuolaikinės ekonomikos sektorių – valstybių praskolinimo sektorius. Svarbu valstybę pakabinti ant geros skolos kabliuko, o po to jau skolinimosi ratas suksis nesustodamas. Visi bus patenkinti – ir valstybės aukštieji vadovai, kuriems nesiliauja byrėti nuo skolinimosi procentų, ir skolintojai, kurie džiaugiasi nerizikingomis investicijomis. Tad geriausios investicijos – skolinti galinčioms skolintis valstybėms.
Paklauskime savęs, o sykiu ir visų rangų ES politikų, bankų analitikų ir įvairiausių atspalvių bei orientacijų komentatorių – kada ir kaip Graikija gali išmokėti 300 mlrd. eurų viršijančią skolą? Atsakymas aiškus – niekada ir niekaip. Tad nesutvarkius skolos klausimo, o tiksliau – vienaip ar kitaip jos nenurašius, Graikijos laukia ilgas ir nuobodus vegetavimas. Juk ir dabar visos finansinės injekcijos, visi vadinamosios paramos „paketai“ skiriami jos skoloms apmokėti, vadinasi, grįžta skolintojams, tačiau dar labiau didina Graikijos įsiskolinimą. Tad Graikijos vadovų tikslas – nusimesti šią vis labiau veržiančią kilpą. Įnirtingai deramasi, kaip tą kilpą atlaisvinti ar net „atidėti“. Pagrindiniai žaidėjai kuo puikiausiai žino žaidimo taisykles, suvokia, ką ir kaip kalbėti publikai bei žiniasklaidai. Graikijos vadovams visiškai nerūpi, kaip jų šalis „piešiama“ kitose šalyse, kokius dvigubus ar trigubus standartus turi taikyti ES, kaip jos precedentas paveiks ES raidą, nes jiems svarbiausia – nusimesti skolos kilpą taip, kad graikų visuomenė kuo mažiau nukentėtų. Kaip tik tas rūpestis sava visuomene labiausiai ir žeidžia mūsų politikus bei žiniasklaidininkus.
Kodėl mūsų politikai ir žiniasklaida vis labiau ima baisėtis Graikijos pensijomis? Atrodytų, tik džiaukimės, kad Graikijos pensininkai gerai gyvena. Baisimės mes ir Graikijoje įprastomis socialinėmis išmokomis, valstybės tarnautojų atlyginimų vidurkiais. Baisimės dėl to, kad Graikija tapo tarsi veidrodžiu, kuriame nori nenori pamatome savuosius socialinius reikalus, pensijų ir atlyginimų rodiklius. Kol Graikijos ir ES derybos nesuaudrino mūsų žiniasklaidos, tol nebuvo išlindęs ir vienas menkas, tačiau labai daug ką apie socialinę visuomenės būseną pasakantis rodiklis – pensijoms tenkanti BVP dalis. Pasirodo, kad Graikijoje ta dalis yra 16 procentų, o ES vidurkis – 13 procentų. Nereikia didelio proto suprasti, kad Lietuvoje pensijoms tenkanti dalis yra viena iš mažiausių trejeto, tačiau vis dėlto pribloškia, kodėl tokia maža – tik 7 procentai. Beje, nuosekliai mažėjanti pastaraisiais metais, kai mūsų politinis elitas nepaliaujamai giriasi suvaldyta krize, augančia ekonomika ir gerėjančiais kitais globalumo rodikliais.
Tas negailestingas Lietuvos rodiklis rodo ne tik apgailėtiną pensininkų būseną bei tam tikrą socialinę prarają, iš kurios nėra jokių galimybių išsikapstyti – ar kas bent girdėjo įtakingus politikus kalbant apie būtinumą artinti pensijų dalį kad ir prie 10 procentų BVP? Šis skaičiukas įvertina ir valstybės valdymo, tad ir politinio elito su prezidentais, Seimo pirmininkais ir premjerais kokybę. Jis išreiškia jų tikrąjį požiūrį į visuomenę ir jos socialinę raidą, o sykiu yra vienas iš reikšmingų visuomenės ir valstybės atskirties matų. Sutikime, visiškai objektyvus ir akivaizdus. Tad visa mūsų valstybės raida, visokie krizių „suvaldymai“ vyko ir vyksta visuomenės „drengimo“ sąskaita. Lietuvos politinio elito požiūriu, tai natūralus vyksmas, o žmonėms reikia mokytis ir mokytis būti „lankstesniems“. Tačiau štai Graikijos premjeras, tas apgailėtinas populistas, niekaip nesutinka net su siūloma 15 procentų dalimi. Tik pagalvokit – nesutinka mažinti pensijų. Andriui Kubiliui teprireikė vienos nakties nurėžti dalį ir nuo mažiausių ES pensijų, o štai A. Tsipras šokdina ne tik visus garbiuosius ES lyderius, valstybių ir tarptautinių finansinių organizacijų vadovus, bet ir – Kreditorius…
Žvelgdamas į Graikijos veidrodį, nori nenori prieini liūdnokos išvados – ėmęs siūlomus pinigus Graikijos politinis elitas dalijosi jais ir su visuomene. Suprantama, dalis tų pinigų nukeliavo į aukštojo politinio ir su juo susijusio ekonominio sluoksnio kišenes, tačiau nebuvo gailima ir graikams. Pensijos, papildomi atlyginimai, atostogų ir motinystės išmokos. Visi graikai pajuto narystės ES naudą. Visiems graikams buvo laiduota ori senatvė. Lietuvos politinis elitas linkęs tik skolintis, tačiau nelinkęs dalytis su visuomene. Visuomenei privalu vien apmokėti skolas. Toks politinio elito požiūris, tokia ir įtvirtinta socialinė politika, kurią palaiko ir tą elitą aptarnaujantys mokslininkai bei analitikai – juk įžymiojo „socialinio modelio“ kūrėjai bei propaguotojai nei siūlomo Darbo kodekso, nei Sodros reformos metmenų taip pat nesieja su pensijoms tenkančios BVP dalies didinimu.
Puikus, nuostabus straipsnis! Ačiū.
Paimkime supaprastinta modeli. Kiek uzdirbi tiek ir turi. Kiek valstybe uzdirba tiek ir turi. Bet va tarp tu zmoniu visgi yra tokiu, kurie nori tureti daugiau nei uzdirba…. is cia kaip pilypai is kanapiu islenda visokie bankai, bankeliai, pinigu spausdintojai ir skolina ne savo uzdirbtu pinigus, ir nori SAU is kisene uzdarbeli isideti. Taigi stengiasi kuo daugiau skolinti vos ne be kam, kad tik to uzdarbio butu kuo daugiau! Taigi skolina ir i kaire ir i desine ir i visas puses. Bet cia ir atsiranda problema…. kad tie kurie neturejo, pasiskolino, tai niekada ir neuzdirbs… nes dirbti tai dar nemoka, o isleisti, tai norisi, norisi gerai gyventi. Anot Butkeviciaus…. Lietuvoje vartojimas auga, vadinasi ekonomika auga, o kad tas vartojimas auga kartu su skola…. tai cia tai Butkevicius ima ir pamirsta, apsimeta visisku asilu, kai tuo tarpu yra NUSIKALTELIS praskolinantis Valstybe. Taigi siame procese SOLINTOJO tikslas yra APIPLESTI, tai gal plesikams jau laikas parodyti duris? o praskolinusius pasodinti ilgam i cypes! Uzteks toks kolektyvines komunistiniu isperu atsakomybes! UZTEKS! Kubilius praskolino, kubiliu cype, Butkevicius praskolino, butkeviciu i cype, ponia kompartskola praskolino brangiausiai… i cype! Bus greitai tvarka! Be cypes cia tokiu islaidautoju nesustabdysi! Norint tvarkytis su savo pinigais tvarkingai…. REIKIA SAVO PINIGUS TURET!, Lietuvos valdzios koloborantai padare taip, kad Lietuvos valstybe jau NETURI SAVO PINIGU, o tai reiskia… neturime ir valstybes, tik parodija. Kas daugiau dirba tas turi daugiau ir tureti. O dabar gali dirbti nedirbes…. vis tiek busi APIPLESTAS!
Taigi visi lygūs, bet graikai nori būti lygesni. Rubavičius giria Graikijos premjerą už šio principo naudojimą derybose su ES, pritaria premjero nepaisymui ką dėl to apie Graikiją manys kitos ES šalys. Nors tai visiškai priešingas socialiam būdui elgesys. Tad ar ne už laukiniškesnius santykius, už chaosą pasaulyje pasisako autorius tokia pozicija.
Visiškas nusišnekėjimas…
Mane stebina, kad tokios mintys yra publikuojamos ir netgi sulaukia kai kurių piliečių pritarimo. To nesuvokiu.
Narystė ES – yra džiulis privalumas. Na, o socialistinė Graikija – tikrai mums ne pavyzdys. Šalį valdo primityvūs išsiūokėliai. Ir jos likimas – aiškus 🙂
Tai nenusisnekekite mielasis, kam taip zemai ‘nusiritot’. Suprantat kad nusisnekat ir vistiek tesiate… Beje, kazin ar esate is ‘Vilniaus univero’,… nors yra ir ten ukio darbuotoju, slaveju…
O straipsnis labai taiklus. Musu valdzios ‘uolumas’ paskutiniu metu – stebinantis. Kad tik kuo ‘giliau ilisti’, sutinkant praktiskai su viskuo, o gyvenimas realiai gereja tik politikieriu kalbose. Graikai turi problemu- tegu jie jas ir sprendzia. Mes gi galetume pagalvoti apie savuju sprendima, bet kada spresti nelabai norima, tada belieka ‘parodyti’ kaip ten blogai, is ko seka ‘naturali isvada’ (kasdien pastiprinama slovingomis tam tikru asmenu mantromis ‘ekonomika auga, gyvenimas gereja’)- pas mus geriau, matote kaip mes del jusu stengiames… pas mus geriau… Labai gaila, bet eiliniams zmonems tai tik ‘juokas pro asaras’. Kaip rase viena zinoma asmenybe: puota ant pelenu
Šiaip tai teisingai, dauguma Lietuvos žmonių juk nepajuto jokios naudos iš narystės Sąjungoje. Bent jau pensininkai Graikijoje kažką turėjo – nors ir laikinai, bet jau šis tas. Atiduokite pensijas senoliams, euroišperos subingalvės!! 🙂
Pasaulyje 1 proc. turčių yra apkėtęs daugiau nuosavybės, nei visa likusi žmonija. 147 stambiausios pasaulio korporacijos yra užvaldę daugiau nei 40 proc. pasaulio turto ir nesugeba reikiamai investuoti – pvz. ES yra 24 mln. bedarbių, iš kurių 12-14 mln. alkoholikai., o krizės piko metu pasaulyje bedarbių buvo link 200 mln. Su jų gausių šeimų Afrikoje ir Azijoje nariais bedarbystės kaulėta ranka palietė beveik 1 mlrd. žmonių, t.y kas septintą. Maždaug tiej planetoje gyvena pusbadžiu. Politikoje yra šie pagrindiniai lošėjai: didieji bankai ir koroporacijos, kurių elitas – 150 “išrinktųjų” kasmet renkasi po Bilderbergo ženklu, jų perkama žiniasklaida ir vyriausybės, kad palaikytų mažus mokesčius stambiausiems bei eiliniai rinkėjai. Bankai lengvai pelnosi iš skolinimo, į kurio kilpą yra pakliuvę daugelio pasaulio valstybių valdžios, kada ngi jų paskolos yra “blogos” – skirtos pravalgymui: pensijoms, pašalpoms (“sodroms”). Be to reikia išlaikyti policiją, teismus kariuomenę, švietimą ir ligonines su poliklinikomis bei gausią biurokratų armiją, o taip pat bedarbius, kad šie nesukiltų. Daugelio valstybių ekonomikos iškreiptos, nes jose vyrauja iš esmės vien PELNO užtikrinimo korporacijoms kriterijus, atspindimas BVP, o ne Gerovės valstybės modelio siekiai – aukštas BVP, aukštas užimtumas, žemas soc. nelygybę atspindintis GINI koeficientas, žemas nusikalstamumas, normali gamtinė, urbanistinė ir informacinė aplinka, sveikatingumas bei ilgaamžiškumas. kaltas ir neoliberalios ideologijos mitas, kuris sieja mažus mokesčius ir korporacijų laisvę su ekonomikos suklestėjimu. Kad taip nėra, rodo periodinės kas 8-10 metų kylančios lokalesnės ar globalesnės pasaulio ekonomikos ir finansų krizės. Tokioje situacijoje valdžiažmogiai raudamiesi dėl rinkų ir suvedinėdami istorines sąskaitas dar ir sukelinėja karus. Išeitis yra gan paparasta. Pirma – turi būti visuotinai tinkamai apmokesdinamas stambusis tarptautinis kapitalas, Ir tai yra ne tik progresinių mokesčių įvedimo Lietuvoje, ar visoje ES, bet ir JT lygio problema. Antra – už gautas įplaukas būtent valdžios vienos, ar susikooperavę su privatininkais turi susiurbti tą darbo jėgą, kurios nepajėgia panaudoti privatus sektorius. Deja, tokios politikos vykdymo nesiima D.Grybauskaitė, atstovaujanti Lietuvą ES vadovų taryboje, jos nesiima ir oportunistinė Lietuvos socialdemokratų partija bei ES socialistų sisivienijimas PES, todėl jis ir patyrė pralaimėjimą 2014 m. rinkimuose.
Graikija eilę metų gudravo – skolinosi milijardines sumas, slėpė realią statistiką, sakyčiau, taip pasiimdama reparacijas už II pasaulinio karo praradimus – keturis nacių okupacijos ir keturis britų kariuomenės buvimo metus. Lietuva turėdama politinį ieškinį dėl Ribentropo-Molotovo pakto ir Miuncheno suokalbio pasekmių bent 800 mlrd.USD sumai nedaro nieko. Negana to, Berlyno-Londono-Madrido trikampis pasiėmė iš jos geriausią brangiai mūsuose išmokslintą darbo jėgą, kurios praradimo nedengia visa taip vadinama ES finansinė parama.
http://investmentwatchblog.com/greek-tsipras-totally-upset-with-eurocrats-they-cut-the-money-lines-and-crashed-their-banking-system-he-is-angry-with-them-on-twitter/
net prie ‘mikrofono’ bicelio neprileidzia, belieka tik twiteryje pasiguosti… nu ale tikrai demokratija ir zodzio laisve…
O Jus skolintumet,zinant,kad nesumokes skolos ?Nemanau,kad tie skolintojai uz mane kvailesni-zinojo kurlink viskas eis.Cia kazkokie kiti tikslai buvo.