Praėjusią savaitę Minske vyko Lietuvos ir Baltarusijos institucijų, atsakingų už Ramsaro konvencijos įgyvendinimą, atstovų susitikimas. Jame susitarta bendradarbiauti saugant tarpvalstybinių pelkių ir kitų vietų, kuriose gausu vandens, kompleksus, nykstančias rūšis, aptarti būdai abiejų šalių aplinkos būklei gerinti.
Susitikime dalyvavo Aplinkos ministerijos, Gamtos tyrimų centro, Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių rezervato direkcijos, Gamtos paveldo fondo ir Baltijos aplinkos forumo Lietuvoje atstovai.
Vienas svarbiausių pastarųjų metų pasiekimų – parengtas bendras Čepkelių-Katros tarpvalstybinės saugomos teritorijos tvarkymo planas. Tai viena iš 12 tarpvalstybinių teritorijų pasaulyje, įtrauktų į Ramsaro tarpvalstybinių saugomų teritorijų sąrašą. Artimiausiu metu ketinama pasiūlyti į šį sąrašą įtraukti dar vieną tarpvalstybinį šlapžemių kompleksą, apimantį Adutiškio aukštapelkę, Birvėtos, Svylos ir Dysnos upių slėnius, Vileitų užmirkusių miškus. Šiose teritorijose gausu retų ir nykstančių paukščių rūšių, todėl būtina abiejose valstybėse suvienodinti jų apsaugos ir tvarkymo politiką.
Šalys sieks išsaugoti pasaulyje nykstančią meldinės nendrinukės populiaciją. Šios retos rūšies paukščių pastebima tik keturiose šalyse – Baltarusijoje, Ukrainoje, Lenkijoje ir Lietuvoje. Planuojama vykdyti unikalų LIFE programos finansuojamą projektą – atlikti tyrimus ir perkelti dalį jaunų Baltarusijoje sugautų paukščių į Pietų Lietuvą ir taip atkurti išnykusias jų buveines.
Lietuvos ir Baltarusijos aplinkosaugininkai sieks glaudesnio specialistų bendradarbiavimo, keisis patirtimi stumbrų populiacijų reguliavimo klausimais. Šalys bendradarbiaus vykdydamos projektus, padedančius atkurti gamtos kompleksus, sieks didesnio tarptautinių programų finansavimo, skatins ekologinio turizmo plėtrą abiejose šalyse.