Spalio 3 d. Švietimo ir mokslo ministerijoje Meilės Lukšienės premijos skyrimo komisija paskelbė daktarės Meilės Lukšienės premijos laureatą. Šių metų laureatu tapo Vilniaus Salomėjos Nėries gimnazijos technologijų mokytojas Donatas Kriukas. Premiją ir laureato diplomą Donatui Kriukui spalio 6 d. 11 val. Prezidentūroje Tarptautinės mokytojų dienos proga įteiks Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Šventinėje ceremonijoje Prezidentūroje dalyvaus mokytojai iš visos Lietuvos – Meilės Lukšienės premijos kandidatai ir laureatai, Metų mokytojo vardą pelnę švietimiečiai.
Šių metų premijos laureatas D. Kriukas mokytoju Vilniaus Salomėjos Nėries gimnazijoje dirba nuo 2008 metų. Čia jis pradėjo dirbti kaip programos „Renkuosi mokyti“ dalyvis.
D. Kriukas yra ir aktyvus visuomenininkas. Jis daugelio projektų, parodų ir renginių kuratorius, kūrybiškai generuojantis idėjas. Gimnazijoje pedagogas sukūrė gimnazijos internetinį puslapį, aktyviai dirba su mokinių savivalda. Jo iniciatyva gimnazijos ugdymo planas tapo patrauklesnis mokiniams, vyresnėse klasėse besirenkantiems menų dalykus.
Pedagogas puikiai sprendžia mokinių motyvavimo klausimą pamokose. Siekia vertinti mokinį už pastangas, o ne pasiektą rezultatą. Didelį dėmesį teikia mokinių įsivertinimui. Puikiai valdantis informacines technologijas, bendraujantis ir bendradarbiaujanti, ieškantis naujų tiek kūrybinės, tiek metodinės raiškos formų, mokytojas kuria savitą technologijų dalyko metodinę sistemą. Jis yra vienas iš vadovėlio „Technologijos 11-12 kl.“ bendraautorius.
Be aktyvios veiklos gimnazijoje, D. Kriukas dalyvauja Vilniaus miesto Technologijų mokytojų metodinės tarybos, Lietuvos technologijų mokytojų asociacijos veikloje. Mokytojas D. Kriukas skaito pranešimus Vilniaus, šalies pedagogų konferencijose ir seminaruose. Kartu su mokiniais dalyvauja įvairiuose meniniuose projektuose, parodose.
Švietimo ir mokslo ministerija Meilės Lukšienės premiją pedagogams (ne vyresniems nei 35 m.) įsteigė 2010 m. Premija skiriama už demokratiškumo, bendruomeniškumo, pilietiškumo, tautiškumo, humanizmo ir kūrybiškumo idėjų įgyvendinimą ir sklaidą. Premija siekiama įprasminti daktarės Meilės Lukšienės atminimą ir skatinti jaunus pedagogus aktyviai įsitraukti į švietimo plėtotės darbus. Premijos laureatas įsipareigoja tęsti ir plėtoti Meilės Lukšienės idėjas ir dalyvauti pažangiausių mokytojų sambūryje.
Kandidatūras premijai teikė patys asmenys, švietimo įstaigų vadovai, švietimo įstaigų savininko teises ir pareigas įgyvendinančios institucijos, mokytojai, mokiniai, tėvai ir jų organizacijos, nevyriausybinės organizacijos, švietimo asociacijos.
Premijos dydis – 120 BSI (šiuo metu 15 600 Lt). Ji skiriama kiekvienais metais.
M.Lukšienės premijos laureatais yra tapę Kauno šv. Mato vidurinės mokyklos matematikos ir informatikos mokytojas Vygantas Kornejevas, Vilniaus šv. Kristoforo gimnazijos chemijos mokytojas Ramūnas Skaudžius, Vilniaus automechanikos ir verslo mokyklos anglų kalbos mokytoja Rūta Pivoriūnaitė, Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazijos fizikos mokytojas Tomas Kivaras.
Habil. dr. Meilė Lukšienė (1913 – 2009) yra švietimo reformos pradininkė, mokslininkė, literatūrologė, edukologė, Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narė. M. Lukšienė – Matjošaitytė gimė 1913 m. rugpjūčio 20 d. Vienoje. Kilusi iš garsios Lietuvos kultūros veikėjų giminės.
M. Lukšienė, visų vadinta Mokytoja, padėjo stiprų pagrindą atkurtos Lietuvos valstybės švietimui. 1988 m. mokslininkės vadovaujamos darbo grupės suformulavo pagrindinius Lietuvos švietimo reformos tikslus, sukūrė naują švietimo viziją, kuri ir tapo pagrindu valstybės švietimo reformos uždaviniams įgyvendinti.
1989 m. Meilei Lukšienei buvo suteiktas nusipelniusios mokslo veikėjos vardas, 1994 m. – Gedimino 5-ojo laipsnio ordinas, 2003 m. – Vytauto Didžiojo ordino Komandoro didysis kryžius. 2004 m. M. Lukšienė apdovanota UNESCO COMENIUS medaliu už jos asmeninį indėlį moksliškai ir praktiškai įtvirtinant švietimą kaip valstybės kūrimo pagrindą. UNESCO apdovanojimo tekste parašyta: „Ponia Lukšienė yra europinio ir pasaulinio lygio mokslininkė ir asmenybė, reikšmingai prisidėjusi prie demokratinės visuomenės ir modernaus švietimo raidos“.