„Etran Finatawa“ yra pirmoji grupė, panaudojusi dviejų Vakarų Afrikos klajoklių tautų – tuaregų ir wodaabe – muziką bei dainas moderniame kontekste. Nepaprastai turtinga, Afrikos karščiu ir laisve dvelkianti kolektyvo kūryba vadinama dykumų klajoklių bliuzu.
Grupė „Etran Finatawa“ susibūrė 2004 m. Pažodžiui grupės pavadinimas reiškia „tradicijos žvaigždės“ – ir ne veltui, nes tai yra grupė, atskleidžianti labai turtingą Nigerio tautų (tuaregų ir wodaabe) kultūrinį paveldą. Šiuo metu grupės pagrindą sudaro penki muzikantai, iš kurių du yra tuaregai ir trys wodaabe-fulani genties atstovai.
Skirtingos genčių muzikos derinys sukuria galingą, hipnotizuojantį skambesį ir naują stilių – klajoklių bliuzą. „Etran Finatawa“ dainos yra atliekamos dvejomis kalbomis: tuaregų tamashek ir wodaabe fulfulde. Jose pasakojamos istorijos iš klajoklių gyvenimo: kalbama apie laisvę ir izoliaciją, didžiulius sunkumus ir skurdą, atšiaurų klimatą, gražias moteris, laimingas dienas, gyvūnų ir žvėrių gyvenimą, šventes ir šeimas, žvaigždes ir dykumų audras. Kai kurios grupės dainos pasižymi gydančiomis savybėmis, nes abejose kultūrose muzika yra naudojama kaip terapijos priemonė.
„Etran Finatawa“ muzika – tai naujas skambesys, brandūs balsai ir šiuolaikiniai tekstai, kuriuose išreiškiamas susirūpinimas nykstančiu tradiciniu klajoklių gyvenimo būdu. Dėl to grupė yra savo kultūrų ambasadorė visame pasaulyje. Nigeryje „Etran Finatawa“ muzika tapo sektinu kultu, o grupės dainos yra dainuojamos mokyklinio amžiaus vaikų visoje šalyje.
„Etran Finatawa“ yra išleidę 5 albumus: „Sahara Sessions“ (2013 m.), „Tarkat Tajje / Let‘s go!“ (2010 m.), „Desert Crossroads“ (2007 m.), „Introducing Etran Finatawa“ (2005 m.) ir „Tissiway Fidjo“ (2005 m.). Naujausias grupės albumas „Sahara Sessions“ buvo įrašytas labai neįprastai: dykumų gilumoje, kur prisidengę vien gyvūnų odos palapine ir vidurnakčio žvaigždžių vainiku, „Etran Finatawa“ nariai, grodami gitaromis ir dainuodami iš visos širdies, sukūrė savo naujausią darbą.
„Etran Finatawa“ 2005 m. pradėjo savo pirmąsias muzikines gastroles Europoje, o 2006 m., pasirodžius „WOMAD“ renginyje, jiems atsivėrė galimybė iškeliauti į dar platesnius vandenis – dabar jie yra koncertavę net penkiuose žemynuose. 2007 m. debiutinis albumas „Introducing Etran Finatawa“ buvo nominuotas BBC radijo world muzikos apdovanojimuose.
httpv://youtu.be/y7WlNtbG45I
Transiškai skambantis „Etran Finatawa“ dykumų bliuzas stipriai praplėtė Sacharos muzikos paletę. Grupės kūryba – pilna novatoriškumo ir gyvybės muzikinė patirtis iš, atrodytų, negyvos dykumos. Tai – gyvenimo šventimas ir tuo pat metu gilus skausmas, dėl nykstančių Nigerio kultūrų.