Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba atkreipia šalies bitininkų, medaus pakuotojų ir prekybininkų dėmesį, kad medaus ženklinimo etiketėje negali būti naudojamas žodis „natūralus“. Tokias išvadas pateikė Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija, įvertinusi atitinkamą Europos Komisijos išaiškinimą.
Kreipimąsi dėl medaus ženklinimo išaiškinimo inicijavo Lietuvos bitininkų sąjunga. Europos Komisija, išnagrinėjusi Žemės ūkio ministerijos kreipimąsi, informavo, kad termino „natūralus“ medaus pavadinime neturėtų būti. Europos Komisijos nuomone, žodžio „natūralus“ naudojimas medaus pavadinime neatitinka Direktyvos 2000/13/EB reikalavimų, kad produktų ženklinimo būdai neturi klaidinti pirkėjo dėl padarytų užuominų apie ypatingas maisto produkto savybes, kai tokias pačias savybes turi visi panašūs produktai.
Atsižvelgdama į minėtą išaiškinimą ir Žemės ūkio ministerijos pateiktas išvadas, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja šalies bitininkus, medaus pakuotojus ir prekybininkus, kad medaus ženklinimo etiketėje negali būti vartojamas žodis „natūralus“.
Siekiant išvengti galimų nuostolių, bitininkams ir medaus verslu užsiimantiems asmenims bus leista per nustatytą laikotarpį, suderinus su atitinkama teritorine valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba, sunaudoti turimas medaus ženklinimo etiketes arba jas pakoreguoti.
„Medaus ženklinimo etiketėse turi būti nurodytas gaminio pavadinimas, įmonė arba bitininko pavardė, adresas, užrašas „Tinka vartoti iki“, nurodant datą. Privaloma taip pat nurodyti medaus kilmės šalį. Jei medus surinktas keliose Europos Bendrijos (EB) valstybėse narėse ar trečiosiose šalyse, etiketėje taip pat turi būti pažymėta: „EB medaus mišinys“, „ne EB medaus mišinys“ arba „EB ir ne EB medaus mišinys“. Priklausomai nuo gamybos būdo, medus gali būti korinis, su korio gabaliukais, nuvarvėjęs, išsuktas, išspaustas, filtruotas, konditerinis. Tam tikrais atvejais šis saldus produktas gali būti vadinamas rapsų, grikių, nektaro, lipčiaus medumi, tačiau tokie pavadinimai kaip „pavasario gėlių medus“, „vaistinių augalų medus“ ir pan. negali būti vartojami, kadangi nėra pagrįsti. Pavadinime gali būti nurodomas regiono ar teritorijos pavadinimas, jei medus surinktas tik nurodomame regione, todėl medaus pavadinime vartojamas terminas pavyzdžiui „lietuviškas“, teisės aktų nuostatų nepažeidžia“, – sakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Veterinarijos sanitarijos skyriaus vyriausiasis veterinarijos gydytojas Jonas Stanius.
Kaip pavadinti medų? Atsiklauskit Briuselio.
O dirbtinį medų vadinti dirbtiniu privaloma?