Krūties vėžys – dažna onkologinė moterų liga Lietuvoje ir kitose šalyse. Kasmet pasaulyje diagnozuojama virš 1 mln. krūties piktybinių navikų, ir tai yra dažniausia moterų mirčių nuo vėžio formų priežastis. Tačiau ši padėtis sparčiai gerėja šalyse, kur yra galimybė anksti nustatyti ligą – atliekami mamografiniai tyrimai, organizuotos patikros programos, taikomos efektyvios terapijos. Lietuva – viena tokių šalių: šią ligą kontroliuoti labai padeda nuo 2005 metų Lietuvoje vykdoma Atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio finansavimo programa, kuria pasinaudoti ir nemokamai pasitikrinti sveikatą gali 50–69 metų amžiaus moterys.
Krūties vėžio prevencinėje programoje – rekordiniai skaičiai
„Atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio programa finansuojama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto. Šia programa siekiama sumažinti Lietuvos moterų mirtingumą nuo krūties vėžio. Todėl ir raginame kuo daugiau moterų pasinaudoti programos teikiamomis galimybėmis ir būtinai kuo anksčiau nemokamai pasitikrinti dėl šios sunkios ligos!“ – kviečia Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Paslaugų ekspertizės, metodinio vadovavimo ir kontrolės skyriaus vedėjo pavaduotoja Vaida Momkuvienė.
Atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio finansavimo programa pradeda skaičiuoti devintus savo gyvavimo metus. Tai leidžia stebėti teigiamus pokyčius sergamumo krūties vėžiu srityje: pirmiausia, kasmet nustatoma vis daugiau I ir II stadijos vėžio, kurį galima ir gerokai lengviau sustabdyti bei išgydyti. Lietuvos vėžio registro duomenimis, 2010 m. nustatyti 960 I ir II stadijos krūties vėžio atvejų, 2011 m. – jau 1016.
Tam didelį postūmį turėjo nuo 2005 m. kasmet vis didesnė šiai programai finansuoti skiriamų PSDF lėšų dalis. Ji nuo programos pradžios išaugo daugiau kaip 4 kartus ir 2013 m. viršys 6 mln. litų.
Kasmet vis daugiau moterų dalyvauja programoje. VLK duomenimis, nuo programos pradžios iki praeitų metų pasinaudojusių teikiama galimybe padidėjo net keliolika kartų: jei 2005-aisiais tokių buvo vos 4500, 2010 m. – 61 tūkst., 2011 metais – daugiau kaip 76 tūkst., o 2012 m. – net daugiau kaip 82 tūkst. moterų.
Eskpertai rekomenduoja tikrintis kartą per dvejus metus
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, efektyviai vykdant vėžio profilaktiką, ankstyvą diagnostiką ir šiuolaikinį gydymą, iki 2020 metų sergamumą piktybiniais navikais galima sumažinti 25 proc., o mirtingumą nuo jų – net 50 proc. Anksti nustačius ligą ir laiku pradėjus gydymą, užkertamas kelias vėžiui išplisti.
Atrankinių moterų sveikatos patikros dėl krūties vėžio programų nauda ir efektyvumas tyrinėtas bei įrodytas ne kartą įvairiose išsivysčiusiose šalyse (Suomijoje, Švedijoje, Kanadoje, JAV ir kt.). Nustatyta, jog, vykdant šias programas, mirtingumas nuo krūties vėžio per 5 metus sumažėja apie 30 proc.
Pagrindinis atrankinės patikros dėl krūties vėžio programos tyrimo metodas – mamografija. Remiantis Europos Sąjungos rekomendacijomis, mamografija turėtų būti atliekama visoms moterims nuo 50 iki 69 metų vieną kartą per dvejus metus. Tai atitinka ir PSO rekomendaciją patikrą pradėti nuo tų amžiaus grupių, kurių sergamumas krūties vėžiu yra didelis. Pačiu tyrimu siekiama nustatyti, ar krūtyje neatsirado pakitimų, kurie leistų įžvelgti ikivėžinę grėsmę ar ligos užuomazgas.
Mamografiniai tyrimai atliekami ir mažesniuose Lietuvos miestuose
Šiuo metu krūties vėžio prevencija vykdoma visoje Lietuvoje. Mamografijos tyrimas yra krūties rentgenologinis ištyrimas, kurį galima atlikti tiek didžiuosiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose), tiek labiau nuo jų nutolusiuose Panevėžio, Marijampolės, Alytaus, Utenos, Tauragės, Mažeikių, Druskininkų, Šilutės, Ukmergės, Telšių rajonų centruose. Todėl pasitikrinti neišvykus iš savo miesto arba pasiekus artimiausią, kuriame esanti įstaiga turi mamografijos tyrimui atlikti reikalingą įrangą, turi galimybę visos moterys.
Atlikus tyrimą, per kelias savaites apie jo rezultatus praneša šeimos gydytojas, gavęs tyrimą atlikusio ir nuotrauką įvertinusio gydytojo radiologo išvadą. Jei mamografinio tyrimo rezultatas patologinis, šeimos gydytojas pacientę siunčia konsultacijai pas gydytoją specialistą diagnozės patikslinimui ir tolesniam gydymui.
Visais atvejais, dėl dalyvavimo programoje reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją. Net ir jaunesnės ar vyresnės nei programos nustatyto amžiaus moterys, pastebėjusios pakitimus krūtyse, turėtų kreiptis į šeimos gydytoją, kuris įvertins sveikatos būklę ir, pastebėjęs pakitimų, nukreips gydytojo specialisto konsultacijai.
Jei jūs žinote, kad galite nemokamai pasitikrinti, bet vis atidėliojate, imkitės gerų darbų dėl savo šeimos ir artimųjų: išsitirkite, paskatinkite savo mamą, dukrą ar močiutę laiku pasitikrinti. Nelaukite akivaizdžių ligos simptomų – laiku diagnozuota liga suteiks sėkmingesnio gydymo galimybę. Atlikus mamografiją profilaktiškai, laiku, neuždelsus, aptinkami net labai maži mazgeliai ar vos jų užuomazgos.
Svarbiausia – nemokamai pasitikrinti sveikatą gali tik 50–69 metų amžiaus moterys.