Studentai iš Lenkijos ir Lietuvos ieškojo bendros perspektyvos 2012 spalio 25-28 d. Vilniuje vykusioje Lenkijos-Lietuvos akademijoje: bendrumų ieškojimas. Intensyvaus akademinio renginio metu jie dalyvavo paskaitose bei diskusijose su Lietuvos akademinio pasaulio atstovais.
Kalbant apie Lenkijos ir Lietuvos bendrus istorinius taškus dažniausiai žvelgiama į buvusią bendrą valstybę ir jos palikimą. Tuo tarpu XX amžius daugiau skyrė nei valstybes vienijo: tai ultimatumų ir įtampos tarp Lenkijos ir Lietuvos laikotarpis. Todėl renginio organizatoriai pasirinko šį sudėtingą valstybių santykiams laikotarpį ir siekė surasti tai, kas valstybes jungė. Žvilgsnis į tai, kas sudėtingu istoriniu laikotarpiu vienija, suteikia perspektyvą supratimui, kur ir kodėl šiandien esame ten, kur esame.
Renginio metu daug dėmesio buvo skiriama vienijančiam istorinių asmenybių vaidmeniui ir jų tapatybei. Buvo kalbėta apie kultūrinio ir akademinio pasaulio atstovus, turėjusius įtakos abiems valstybėms. Taip pat paliestos šiandienos aktualijos – situacija Baltarusijoje, žiniasklaidos vaidmuo, istorijos mokymasis Lenkijoje ir Lietuvoje.
Dalyvių iš Lenkijos teigimu, svarbiausias akademijos rezultatas buvo asmeninis santykis tarp dviejų valstybių jaunimo atstovų. Užmegzti ryšiai suteikė galimybę pažvelgti į istoriją ir šiandieną iš kito, iki tol neatrasto žiūros kampo.
Renginio rėmėjai: Programa „Veiklus jaunimas“, Lenkijos institutas Vilniuje, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas.
Šis projektas finansuojamas remiant Europos Komisijai.
Pirmiau reikia jaunimui surasti tai kas Lietuvos ir Lenkijos šalis skiria, t.y. įsikalti į galvą, kad Lietuva ir Lenkija yra atskiros savarankiškos valstybės, kad lietuviai ir lenkai yra skirtingos tautos su visiškai skirtingomis kalbomis, kad didžioji dabartinės Lenkijos dalis radosi naikinant prūsus, jotvingių, lietuvius arba juos priverstinai asimiliuojant ir t.t.
Po tokios šalių santykių istorijos jokie bendrumai konkrečiai su pačia Lenkija nėra galimi, be to, dabartinis istorinis laikotarpis yra toks, kad jie ir nėra reikalingi. Gyvenkime kas sau ir tiek.
Be to, šiuo atveju dar ir visiškiems niekams nešvaistykime ES lėšų.