Antradienis, 10 kovo, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus

Nacionaliniame gripo forume akcentuotas ligos pavojus ir skiepijimosi problematika

www.alkas.lt
2012-09-22 10:50:25
26
PERŽIŪROS
0
Nacionaliniame gripo forume akcentuotas ligos pavojus ir skiepijimosi problematika
Gripas | Efoto.lt, A.Mirmašausko nuotr.
Gripas | Efoto.lt, A.Mirmašausko nuotr.

Koks yra Lietuvos gyventojų požiūris į gripą ir užkrečiamųjų ligų profilaktiką? Kas formuoja jų nuomonę apie skiepus? Kodėl žmonės nesusimąsto apie gripo komplikacijas? Šiomis aktualiomis temomis diskutavo medikai ir mokslininkai III-ajame nacionaliname gripo forume, kurį kasmet organizuoja Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC). Forume tradiciškai apžvelgta praėjusio sezono gripo situacija Lietuvoje, pateiktos rekomendacijos artėjančiam sezonui.

Išskirtinė gripo forumo istorija – pacientės Irmos Juodienės patirtis. Moteriai gripo komplikacijos sukėlė inkstų nepakankamumą, nuo kurio išgelbėjo tik transplantacija. „Gripas – klastingas susirgimas, kuris gali smogti greitai ir netikėtai“, – sakė I. Juodienė. Ji atkreipė dėmesį, kad daugelis žmonių iki šiol neįvertina ligos pavojų ir gripą tapatina su paprastu peršalimu. – „Mano nuomone, reikia aktyviai šviesti žmones ir ypač moksleivius, nes mokyklų bendruomenėse, tarp moksleivių tėvų vyrauja ypač skeptiškas požiūris į skiepus – į gripą žvelgiama pro pirštus“.

„Gripo problema yra labai aktuali. Visi žinome, kad gripas sukelia labai daug komplikacijų, neretai mirštama nuo jų“, – sakė LR Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas. Pasak jo, turime stengtis padidinti skiepijimosi nuo gripo apimtis šalyje.

Anot Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktoriaus prof. dr. Sauliaus Čaplinsko, ruduo – pats laikas priminti apie gripo pavojų. „Po atostogų, visiems sugrįžus į kolektyvus, ima plisti virusai, sukeliantys kvėpavimo takų infekcijas. Dažniausiai gripu suserga vaikai ir nuo gripo nepasiskiepiję senjorai“, – teigė prof. dr. S. Čaplinskas.

Pasak prof. S. Čaplinsko, 2010–2011 m. iš 22 nuo gripo mirusių vyresnio amžiaus asmenų, 21 nebuvo pasiskiepijęs nuo gripo. Nors tai galėjo padaryti nemokamai ir būtų išvengta mirčių. Kasmet Valstybinė ligonių kasa nuperka apie 100 tūkst. gripo vakcinos dozių, skirtų rizikos grupių asmenims. „Ne visi vyresnio amžiaus žmonės žino, kad vyresni nei 65 metų asmenys priklauso rizikos grupei ir savo gydymo įstaigoje nuo gripo gali paskiepyti nemokamai“, – aiškino prof. dr. S. Čaplinskas.

Lietuvoje kasmet gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis suserga apie 400 tūkst. gyventojų, o skiepijimosi nuo gripo vidurkis yra vienas žemiausių Europoje. Jei ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse pasiskiepijusių nuo gripo gyventojų skaičius siekia 70–75 proc., Lietuvoje jis sudaro – 7 procentus.

Pasak naujausios Lietuvos gyventojų apklausos apie jų požiūrį į vakcinaciją nuo gripo ir kitų užkrečiamųjų ligų, kas antras (54 proc.) gyventojas pritaria skiepams nuo užkrečiamųjų ligų. Pagrindiniai skiepijimosi motyvai: tikėjimas, kad vakcina gali apsaugoti (52%), šeimos gydytojų rekomendacijos (39%), galimybė skiepytis darbdavio lėšomis (16%).

Apklausos duomenimis, tik 24 proc. gyventojų atsakė, kad yra skiepijęsi nuo gripo, likusieji – ne. Tarp pasiskiepijusių daugiau moterys, miestų gyventojos. Paklausus gyventojų, ar ketina skiepytis nuo sezoninio gripo, 64 proc. atsakė neigiamai, 22 proc. – teigiamai. Paklausus gyventojų, kodėl neketina skiepytis nuo gripo, pusė jų atsakė netikintys, kad skiepai gali apsaugoti nuo gripo. Ateityje daugiau ketina skiepytis jaunimas.

Apie gripą

2011–2012 m. gripo sezonas buvo neįprastas palyginti su ankstesniais gripo sezonais: prasidėjo vėlai, neturėjo aiškios geografinės padėties ir pasižymėjo skirtingu sergamumo lygiu visose Europos šalyse. Pernai Lietuvoje vyravo A (H3N2) gripo virusas. Praėjusį gripo sezoną Lietuvoje pavyko išvengti mirčių dėl gripo sukeltų komplikacijų.

Šių metų rugsėjo viduryje Lietuvoje jau užregistruota dvigubai daugiau gripo ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų nei rugsėjo pradžioje. Tokia pat situacija stebima ir Europoje.

2012–2013 m. gripo sezoną Lietuvoje cirkuliuos nauji gripo virusai: A(H3N2) – Victoria kilmės, kuris identifikuotas 2011 m. ir B virusas Wisconsin kilmės, nustatytas 2010 m., bei pernai Lietuvoje cirkuliavęs A(H1N1) gripo virusas (vadinamasis kiaulių gripo virusas, jau tapęs sezoniniu ir gavęs Kalifornijos pavadinimą).

Šie sezoniniai A ir B tipo virusai nėra visiškai nauji – jie kažkada jau yra cirkuliavę tiek Pietų, tiek Šiaurės pusrutulyje, todėl ir sukelia tik sezoninį sergamumą – žmonės su jais jau yra susidūrę.

2012–2013 m. gripo sezonui rizikos grupių skiepijimui valstybės lėšomis yra nupirktos 97 177 vakcinos. Gripo vakcinos gydymo įstaigoms bus išvežiotos iki spalio vidurio.

Kaip skirstomi gripo virusai

Gripo virusai skirstomi į tris tipus – A, B bei C. Greičiausiai plinta ir rimčiausių komplikacijų sukelia A tipo viruso atmainos. C tipo gripo viruso sukelti simptomai lengviausi. Gripo virusams vardai suteikiami pagal įvairius kriterijus – vietovę, kurioje virusas pirmą kartą aptiktas, metus ir t. t.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Būsimųjų mamų tyko infekcinės ligos
  2. Vaikų higienos įpročiai ir nešvarių rankų ligos
  3. Keliautojų ligos ir jų profilaktika
  4. Laukinis gyvūnas namuose – tykantis pavojus sveikatai
  5. Gyvenimas šalia žvyrkelio: pavojus susirgti vėžiu ar tik nepatogus susisiekimas?
  6. Lėtinės neinfekcinės ligos – rimta grėsmė žmogaus išlikimui
  7. Sumažėjo gripo, bet padaugėjo ūmių kvėpavimo takų infekcijų
  8. Rekomenduojama sveikatą stiprinti be vaistų
  9. Prieš mokslo metus rekomenduojama pasirūpinti vaikų skiepais
  10. Erkės: kaip nuo jų apsisaugoti ir ką daryti joms įsisiurbus?
  11. Kokią užkrečiamąją ligą galime parsivežti iš svečios šalies?
  12. Dažniausiai užduodami klausimai apie skiepus
  13. Nešvarus maudyklų vanduo kelia grėsmę sveikatai
  14. Pavojaus varpai skamba – erkės puola!
  15. Graužikai maisto gaminius užteršia išmatomis, seilėmis, plaukais ir platina ligas

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Seimas
Lietuvoje

Seimas svarstys A. Drigoto kandidatūrą į KT teisėjus

2026 03 10
Šildymas
Lietuvoje

Vasario sąskaitos už šildymą vilniečiams mažėja dešimtadaliu

2026 03 10
Gatvių tvarkymas
Lietuvoje

Kaunas pasitinka gatvių tvarkymo metą

2026 03 10
Juozas Olekas
Lietuvoje

Seimo Pirmininkas prieš pavasario Seimo sesiją: svarbiausia yra saugumas ir taika

2026 03 10
„Sodra“
Lietuvoje

Deklaravus pajamas laikas pasitikrinti ir „Sodros“ įmokas

2026 03 10
Jotvingių kultūros pėdsakai fotografijos mėgėjus atvedė į Rudaminą
Istorija

Jotvingių kultūros pėdsakai fotografijos mėgėjus atvedė į Rudaminą

2026 03 10
Pasaulinė paukščių diena: pasirūpinkime paukščiais šalia savo namų
Gamta ir ekologija

40-ies paukščių diena: kada sugrįžta paukščiai?

2026 03 10
R. Kaunas ir G. Naudėda
Lietuvoje

Prezidentas su ministru aptarė viešųjų pirkimų krašto apsaugos sistemoje skaidrumą

2026 03 09

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • P.Skutas apie J. Vaiškūnas. Kieno Karaliaučius?
  • Mikabalis apie J. Vaiškūnas. Kieno Karaliaučius?
  • Švietimo kursai - Skutui apie J. Vaiškūnas. Kieno Karaliaučius?
  • P.Skutas apie J. Vaiškūnas. Kieno Karaliaučius?

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Seimas svarstys A. Drigoto kandidatūrą į KT teisėjus
  • Vasario sąskaitos už šildymą vilniečiams mažėja dešimtadaliu
  • Kaunas pasitinka gatvių tvarkymo metą
  • Seimo Pirmininkas prieš pavasario Seimo sesiją: svarbiausia yra saugumas ir taika

Kiti Straipsniai

Sėdimas darbas, nugaros skausmai

Nugaros skausmas: kada padės šiluma ir judesys, kada – tik skubi pagalba?

2026 03 08
V. Poviliūnas. Pasakojimas apie Trakus, kurį prieš 90 metų parašė Vilniaus lietuvis

V. Poviliūnas. Pasakojimas apie Trakus, kurį prieš 90 metų parašė Vilniaus lietuvis

2026 03 08
Baltijos medžio forume dėmesys pasaulio paveldui

Baltijos medžio forume dėmesys pasaulio paveldui

2026 03 07
Implantacija

Dantų implantacija – patikimas sprendimas prarastiems dantims atkurti

2026 03 02
Rudeninis nerimas

Nerimas gali apsimesti skrandžio skausmu, migrena ar nuovargiu – kaip atpažinti?

2026 03 01
Sveikatos sistema

Lėšos medikų studijoms – žingsnis sprendžiant specialistų trūkumą

2026 02 26
Sniegas, žiema | pixabay,com, Niko Shogol nuotr.

Alergija šalčiui – kas už to slypi?

2026 02 22
Daugelis reklamose skambančių teiginių apie papildus – moksliškai nepagrįsti

Ką daryti, jei vaikas atsisako vaistų ir vitaminų?

2026 02 22
Kosulio ignoruoti nevertėtų: kada jis praneša apie uždegimą?

Kosulys ne visuomet praeina savaime

2026 02 21
Kolagenas sąnariams: nauda, paskirtis ir natūralūs šaltiniai

Kolagenas sąnariams: nauda, paskirtis ir natūralūs šaltiniai

2026 02 20

Skaitytojų nuomonės:

  • P.Skutas apie J. Vaiškūnas. Kieno Karaliaučius?
  • Mikabalis apie J. Vaiškūnas. Kieno Karaliaučius?
  • Švietimo kursai - Skutui apie J. Vaiškūnas. Kieno Karaliaučius?
  • P.Skutas apie J. Vaiškūnas. Kieno Karaliaučius?
  • Dzūkas iš Punios apie J. Vaiškūnas. Kieno Karaliaučius?
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Baltų vienybės dieną ant Tauro kalno suliepsnojo ugnies misterija „Saulės mūšis“ | G. Paplausko nuotr.

A. Butkus. Nevienadienė baltų vienybė

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | Paskolos iš SAVY | DARBO SKELBIMAI

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai