Žinomas rašytojas ir kino režisierius Vytautas V. Landsbergis po koncerto bei savo filmų antologijos pristatymo kurorto „Ramybės“ kultūros centre sutiko pasikalbėti apie kūrybą, vaikus, menininko pareigą bei apie kitokią Palangą.
Rašote ir vaikams, ir suaugusiems, kuriate filmus, dainuojate… Kaip viską suspėjate?
Iš tikrųjų nespėju. Ateina laikas, kai pradedi galvoti, ką labiausiai nori daryti. Galbūt man artimiausia tai, kas vyksta su vaikais, iš tikrųjų mažinsiu kitų darbų – svarbu knygos, bendravimas, ypač stovyklos su vaikais…
Kitą savaitę pradedame partizanišką stovyklą miškuose – su vaikais gaminsime bunkerį, vadovaus senas partizanas Jonas Kadžionis. Tie dalykai, man atrodo, yra labai svarbūs – kad Lietuvoje bent kiek prisidėti prie kitokios kartos užauginimo. Jeigu tai pavyks, tai mes dar neišsivaikščiosime.
Ką Jums reiškia kūryba – taip tiesiog siekiate išreikšti save? O gal per savo kūrinius norite kažką perduoti kitiems?
Rimčiausias susitikimas su dvasiniu mokytoju man buvo susitikimas su Viliumi Orvidu, bet likimas suvedė po jo mirties, jo jau nebebuvo, bet pradėjęs apie jį kurti filmą surinkau archyvus ir kai kurie dalykai mane taip gana esmiškai palietė. Vienas jų – suvokimas, jog ne tu čia kuri, o per tave Aukščiausiasis kažką daro ir tu turi tiktai daboti savo kažkokią asmeninę švarą – jeigu būsi pralaidus, jeigu egoizmo mažai turėsi, tai gal Jis kažką ir gražaus padarys.
Bet su tuo labai sunku dorotis, tad man kūryba yra tokia dvasinė praktika kaip nebūti, kaip leisti vykti tam, kas turi vykti savaime, be didelių pastangų, tarsi žaidžiant, tarsi juokaujant arba nesureikšminant to paties kūrybos akto. Iš tikrųjų čia ne mes kuriame, o per mus kuria.
Kas apskritai Jus patraukė prie meno? Gal tai tėvų, turinčių daug bendro su muzika, įtaka?
Be abejo. Pokalbiai su tėvuku apie Čiurlionį buvo visiškai tokia fundamentali vaikystės patirtis, manau, ne daug žmonių gauna galimybę šešių – septynių metų prisiliesti prie Čiurlionio fugų, prie sonatų, prie suvokimo, kas tai yra ir kaip tai kuriama.
Tėvai stengėsi, kad aš šia linkme pasukčiau – tėvo poezija, gyvas pasakų sekimas, ką aš ir su savo vaikais tęsiu – ne pasakų skaitymas, o jų improvizavimas nuo nulio pagal kažkokius įvykius, kurie įvyko tą dieną, ypač, jeigu tie įvykiai negeri, jeigu prisimelavai ar kažkokią šunybę iškrėtei, tai tada yra labai gerai sukurti pasaką apie kiškį, kuris panašias šunybes krečia – tas man labai padėjo pradėti rašyti vaikams.
Ar garsi žinomo tėvo pavardė gyvenime padeda? Arba galbūt atvirkščiai – trukdo?
Aš esu tėvo šešėlis ir to nebegaliu išvengti, bet bandau savo darbais įrodyti, kad aš irgi šį tą sugebu. Nesistengiu piktnaudžiauti ta pavarde, kad būčiau vertinamas kaip sūnus.
Tai, savaime suprantama, ir padeda, ir kartu nelabai – kadangi tėvas yra aktyvus politikas, turintis labai aiškią savo nuomonę, o tai daug kam nepatinka, kas yra kitokių pažiūrų, tai aš irgi patenku į tą nuomonių ir emocijų sūkurį ir dažnai tenka įrodinėti, kad aš nesu tai, aš nesu politikas, aš vis tiktai esu kitokios sferos darbuotojas ir man labiausiai rūpi vaikai – vaikai yra nepartiniai.
Turite 5 vaikus, 4 anūkus, kuriate jauniesiems… Ar galima sakyti, kad vaikai ir šeima yra pagrindinė Jūsų vertybė?
Turbūt. Tai yra geriausias kūrinys ir tiesioginis pavyzdys to, kad ne mes kuriame, o per mus kuria – Dievulis gi vaikus sukuria. O paskui, kai jau vaikai ateina, jie pradeda kurti tave – čia ir yra įdomiausias paradoksas, kurį pradedi suvokti su branda, kad ne tu vaikus auklėji, o jie tave pasidaro padorius tėčiu, atsakingu ir kūrybingu tėčiu.
Priverčia tokiu būti, tu gal visai nenorėtum – gal norėtum palėbauti, pabėgti nuo tų pareigų, bet jie tave taip myli, kad tu tiesiog negali elgtis kitaip. Vaikai iš tavęs padaro žmogų.
Kartais galvojama, kad tėvai vaikus moko – iš tikrųjų yra atvirkščiai, aš įsitikinęs, jog vaikai moko tėvus.
Su kitais menininkais aktyviai reiškėtės dėl vienos mergaitės perdavimo motinai ir dėl to susilaukėte pastabų iš kultūros ministro. Kaip manote, ar menininkas turi tyliai ir ramiai gyventi savo pasaulyje, ar aktyviai dalyvauti visuomenės procesuose ir garsiai reikšti savo nuomonę?
Yra du menininkų tipai ir, manau, jog jie abudu yra teisūs: vienas yra „brazdžioniškasis“ tipas, kuris šaukia tautą, KGB užguitą, ir ragina kažką keisti, o kitas yra toks, kuris nešaukia tautos, o sėdi po medžiu akacijos baltos – tai irgi yra gerbtina pozicija ir ministras, matyt, labiau menininkus matytų šitoje pozicijoje – „jūs kurkite savo kambarėliuose, sėdėkite po akacijom ir kvėpuokite jų aromatais“.
Tačiau kartais valstybėje būna tokios situacijos, kai menininkas negali likti nuošalėje – juk ir Sąjūdis prasidėjo nuo meno žmonių. Aš manau, kad dabartinė valstybės krizė nebus išspręsta be aktyvaus visuomenės palaikymo, tuo labiau – menininkų, kurie turėtų jausti pulsą. Kartais manau, kad tie menininkai yra per daug užsižaidę savo genialumu ir nebemato, kas vyksta valstybėje, nebemato, kad greitai nebebus kam kurti – visi išsivažinėsime.
Mergaitė buvo tiktai lakmuso popierėlis, kad tai yra prievarta prieš vaiką, prieš tai, kas Lietuvoje turėtų būti labiausiai branginama ir skaidriausia bei švariausia. Ir staiga prieš mergaitę, kuri patyrė negero, valstybė pradeda naudoti kažkokias smurtines priemones. Tad aš pabandžiau sudalyvauti, mano ir valstybės pozicija labai stipriai skiriasi, mes nesusišnekame, o aš nelabai gerai jaučiuosi būdamas opozicija Lietuvos valdžiai – norisi su ja susitarti.
Vis tik tikiuosi, kad galbūt ne su šita valdžia, o su kita galų gale sėdėsime prie stalo ir susišnekėsime apie tai, kas yra Lietuva, kas yra Lietuvos vaikai, švietimas… Nes kol kas kaip kokie eksperimentiniai triušiai – vienas tą pabandė, kitas tą, trečias tą. Visas šitas vežimas į visas puses tempiamas gali sugriūti. Menininkas būtų labai negerbtinas, jeigu jis nuo šito nusiplautų.
Kadaise Palanga buvo rami, inteligentų ir kultūrininkų mėgstama vieta – ką manote apie šiandieninę Palangą? Ar tokie žmonės čia dar atrastų vietos poilsiui?
Vien tai, kad „Ramybės“ kultūros centras nesusilaukia palaikymo nei iš valdžios, nei iš Kultūros ministerijos rodo, jog mūsų aukščiausi valdžios ešalonai nesupranta, koks ginklas, koks svarbus vaistas yra kultūra ir kiek daug su tuo galima padaryti. Bet tą reikia remti, tai turi būti valstybinė strategija – to nėra ir Palanga natūraliai eina, švelniai pasakius, „pirkimo – pardavimo“ kryptimi, kai viskas pigiai įsigyjama – pigus alus, pigios prekės ir tada susidaro tokia plebėjiška atmosfera, kurioje negalėtume įsivaizduoti kažkokių rimtesnių tarptautinių festivalių, rimtesnių koncertų… Nors galbūt jie vyksta – aš per mažai žinau ir nenorėčiau dergti bei sakyti, kad čia viskas blogai, bet čia kaip gamtoje – jeigu tu apleidi, tai viskas tampa pelke, kurią vis tiek reikia išvalyti.
Labai linkėčiau Palangai sąmoningo kurorto statuso, kuris žino, ko nori, su kokia publika dirba, o ne pigus alus ir pigios pramogos bei naktiniai girtų žmonių rėkimai. Tas tikrai nėra prestižo ar Lietuvos ateities ženklas – tai daugiau degradacijos ženklas.
O Jums pačiam šis kurortas – tik koncertų vieta? Gal čia apsilankydavote vaikystėje?
Čia būdavo fantastiškas miestas, susijęs su Dvarionais – tėvukas su jais draugavo, čia buvo ir tebėra jų namas. Aš puikiai atsimenu ir Balį Dvarioną, ir Aldoną Dvarionaitę.
Palanga man yra asmeniškas miestas, aš jį labai labai myliu, bet, kas keisčiausia, aš jį labiausiai mėgstu rudenį, pavasarį, kai čia būna visai kita aura, kai išsivalo šita „treninginė atmosfera“ ir grįžta tikroji dvasia.
Kažkada su miesto meru diskutavome, jog iš tikrųjų Palanga nebeturi savo veido, savo simbolio, ir aš sakau – imkit Čiurlionį kaip logo su jo angelais, su jo piramidėmis, su jo ženklais ir visą tai įžaiskite per kavines, per muziką. Kokią tai suteiktų aurą – atvažiuoji į Palangą, kuri yra pilna Čiurlionio! Bet, kaip ir visoje Lietuvoje, taip ir čia nėra strateginės vizijos. Jeigu tik pigiai papramogauti – užsidirbti ir pragerti – kaip visa Lietuva, tada Palanga tinkamas miestas, rimtesniam judesiui reikėtų per kultūrą vykdyti švietimą, kad žmonės čia atvažiuotų pramogauti ir per tai keistųsi jų suvokimas, kad jie išmoktų liaudies dainų, papročių. Čia juk Birutės kalnas, čia tokie mitai, istorija – viskas padėta ir nenaudojama. Gal dar neatėjo ta karta? „Gariūninė“ karta turi nueiti ir tada bus gerai.
ak, tas plebsas…Jei ne jis, Palanga butu inteligentu, menininku rojus…Kas Lietuvoje ‘gamina’, tiesiog ‘stampuote stampuoja’ ta plebejiska zmoniu visuomene? Nepriteklius ir TV. Tad as dziaugiuosi, kad neturtingi ‘bukagalviai’ gali padovanoti nors maza juros vizija savo vaikams…
Menkai “štampuoja”, nes per “nepriklausomybės” laiką jau Lietuva – minus 1 mln. lietuvių.
Betgi problema kompleksinė, atsiremianti į ekonomikos nusmukimą: kadangi nėra lėšų kuo vaikus išlaikyti, kad ir labai jų norėtum, tai nėra ir vaikų.
Ir jokiomis pasakomis to trūkumo neužkimši.
Nelabai temą, bet jeigu netyčia pats autorius skaito komentarus, tai visada norėjau Jūsų paklausti. Kodėl nebandote eiti savo tėvo pėdom, turiu omeny politiką. Aš labai gerbiu Jūsų tėvą ir senai džiaugiuosi, kokį dorą sūnų jis užaugino. Kai kilo dabartinė nepasitenkinimo banga, panaši šiek tiek į Sąjūdį, labai vyliausi, kad atsiras antrasis Landsbergis ir visi kartu pamėginsim iš naujo. Turėjau viltį atsiras lyderis ir žmonės eis, eis visi, nes jis spinduliuos tiesą, dorą, viltį. Aš turėjau ir Jus mintyse, todėl noriu paklausti, ką manote? Ir dar kitas klausimas, kodėl pats V.Landsbergis nepabandė dar kartą. Nemanau, kad savo partiją tokią regėjo, kai ją su bendraminčiais kūrė.
O man kaip tik V. V. L. atrodo reikalingesnis toje vietoje, kurioje dabar ir yra – užima svarbią nišą tiek muzikoje, tiek kine ir, kas bent jau man atrodo svarbiausia – vaikų literatūroje.
Dėkoju Vytautui už jo kūrybą ir pilietinę poziciją
Pritariu…
Be reikalo – įstatymų laikytis privalu visiems ir tai nėra žydų išmįslas – stovėjimas po medžiu, o tikra atsakingo visuomenės nario pozicija, kada suprantama, kad ne kiekvienas supranta chirurgo veiksmus, gydant ligonį, todėl kartu ir gerbia teismą, kuriam tiesos nustatymą patikėjo įstatymais visuomenės dauguma.
nors ir apsišaukėlis būtum, ir nepritariu tamstos nuomonei, bet tikrai nenorėčiau, kad tas tamstos gerbiamas “chirurgas” ir tau anginą su benzopjūklu išoperuotų…
Donatui
ačiū už pasitikėjimą, bandysiu atsakyt kodėl esu ten, kur esu. Visų pirma, darbas su vaikais ir filmai apie partizanus, Orvidą, Lozoraitį ir t.t. – irgi šiokia tokia politika.
Nežinau, ar pavyktų nuveikti daugiau atsidūrus Seime, ypač neturint “chebros”.
Apie “chebros” burimą(si) kartais pagalvoju, važinėdamas po Lietuvą ir kalbėdamasis su žmonėm. Jų daug ir labai gražių ir jie kažkodėl beveik nematomi oficialiojoj viešojoj erdvėj. Apie “chebrą” mąstosi ir grįžus iš užsienio gastrolių ir susitikus ten ilgesnį laiką gyvenusių padorių, entuziastingų tautiečių, norinčių savo žinias parvešti namulio. Teisininkų, gydytojų, administratorių, visuomenininkų, kurie patyrę savo kailiu, kaip gali būti tvarkomasi “kitaip”.
Ateis laikas, bus ir vaikas, kaip sakoma. Geriau, kai vaikai gimsta iš meilės, ne iš reikalo.
Širdis suspurdėjo perskaičius, kaip vaikui, bet man dėl to visai negėda. Visada sakiau: obuolys nuo obels… labai geros naujienos, labai. Tik neužtrukit, taip norisi dar pasidžiaugti, gal ir padėti kažkuo, kad ta svajonė užgimusi Baltijos kelyje ir sutrypta partinių kompromisų, galėtų vėl atgimti ir vystytis. Svajonė apie mažytę gintaro šalį, kurioje gyvena milžinai lietuviai, sąžinės, doros ir vienybės milžinai. Aš čia tai poetiškai iš dižiulio džiaugsmo, gal ir nepataikiau, bet tikrai iš visos širdies. Didžiulės Jums sėkmės ir daug sveikatos Jūsų tėčiui. Aš taip juo didžiuojuosi, kad ir savo vaikams visada kartoju: kada nors, tauta statys paminklus tam žmogui ir ne tik iš akmens. Ačiū kad esate.
Su savo mintimis pasirodai, kaip Pilypas iš kanapių…
Parašė žmogus iš širdies.Ar negalima būtų tuo pasidžiaugti?
Deja deja – klaidingos jo mintys.
Ne taip, kaip tikro lietuvio… Ar ne?
Buvau parašęs aiškiau, bet kažkam nepatiko.
Ačiū už dėmesį ponai. Norėčiau atsakyti tikram lietuviui. Parašiau komentarą po šituo straipsniu V.V.Landsbergiui iš didelės pagarbos jam ir numanydamas, kad mano komentaras, ne taip kaip delfyje – tikrai nepasimes ir autorius gal būt paskaitys, nes aš neturiu galimybės asmeniškai pasikalbėti su juo. Labai apsidžiaugiau kai gavau atsakymą į mano klausimus ir nepasigėdijau to parašyti.
Kas dar baisesnio turėtų nutikti mūsų visuomenės gyvenime, kad tauta pagaliau pabustų, kad tas tikrasis garbingasis Lietuvos elitas susivienytų ir ryžtųsi pagaliau prisiimti nelengvą naštą ir kandidatuotų į Seimą, kad gelbėtų tėvynę nuo visiškos degradacijos valdymo sistemoje. Kokio garsaus ir įtakingo asmens vaikui turi nutikti kažkas panašaus, kaip tai Garliavos mergaitei, kad akys praregėtų ir širdys suvirpėtų, tų, kurie turi realias galias nutraukti tas baisybes,
pajudintų nors pirštą dėl eilinės statistinės šeimos vaiko, dėl pasibaisėjusių piliečių, vardan ateities mūsų visų? Kur bepasisuksi – visiškas dugnas: moralūs, sąžiningi, dori – senai begirdėti epitetai valdžiai. Vien purvas tai pavogė, tai apgavo, ten ištvirkauja, kitur papirkinėja, anas lėbauja, kitas aplamai su proteliu nedraugai. Baisiai nuvalkiota ir banalu, bet KAI BALTIJOS KELYJE STOVĖJOM-LIETUVOS VEIDĄ KITOKĮ IŠVYSTI NORĖJOM. Kada ir kas pavogė mūsų viltį ir svajones? Kada mes atsikelsime ir tai susigrąžinsime? Tikruoju elitu aš vadinu tokius garsius ir visuotinai pripažystamus žmones, kaip Mamontovas, Landsbergis, Oželytė, Kepenis, Alekna, Sabonis, Janutienė, Juozapaitis… gal kur suklydau, ne mano kompetencijoje sudarinėti sąrašus, tauta geriau išfiltruotų, bet – JI TO NEDARO!!!! Todėl ir skauda širdį, nes aš menkas žmogus nieko negaliu padaryti, o jie gali, likimas juos apdovanojo charizma, talentais ir viešu pripažinimu, jie tiesiog privalo stoti priekyje tautos ir išvesti mus visus iš to purvyno, taip jau buvo mūsų istorijoje, taip turėtų būti dabar, kol dar yra už ką kovoti…
Kas pavogė klausk landsbergių, o jie elitas nėra, nes elitas yra tie, kurie veda visuomenę į priekį, o ne atgal.
Atsakau: išvogė braziaus chebra per 8 valdymo metus ir vagia toliau, nes visose valstybės įstaigose tebedirba jų statytiniai ir laukia sugrįžtančio šeimininko. Jei per šiuos rinkimus atiduosime savo balsus kairiųjų pažiūrų partijų trigalviui slibinui – labanakt visoms viltims gyventi oriai ir padoriai, nebent kruvina revoliucija, bet abejoju tautos pasiaukojimu, kai atviros sienos į vakarus, atlaisvinsim žemes kitiems ir tiek… labai liūdna, kad propagandos mašina, kuri liejo, lieja ir lies visas rusiškas pamazgas ant V Landsbergio, apnuodijo tiek daug protų tikrai patriotiškų piliečių. Rezultatas – Desovietizacijos įstatymo nepriėmimas sugrąžino KGB marionetes prie valdžios. Estai šiandien mus lenkia visom prasmėm, nes sugebėjo laiku išmėžti iš savo tėvynės visą sovietinį mėšlą, o mes vis dar murkdomės jame. Gero vakaro visiems.