Gražutės regioniniame parke Degučių pažintiniame take medžiai apjuosti 33 Jelenos Škulienės nuaustomis juostomis. Tai ne paprastos juostos, o specialiai šiam takui kurtas autorės kūrinys – įgyvendinto tekstilės bakalauro darbo projekto dalis.
Austos juostos – alternatyva tradiciniam takų ženklinimui rodyklėmis ar dažais. Pasak juostų autorės, tai ekologiškas būdas ženklinti pažintinius takus ir trasas gamtoje, parkuose. Pačios juostos pagamintos iš ekologiškų medžiagų ir medžiams neturi jokio neigiamo poveikio. Juostos yra plastiškos, todėl medžiui augant jos tempiasi neverždamos augalo. Juostoms išausti autorei prireikė truputėlio daugiau nei mėnesio.
„Savas kraštas kaip išaustas raštas“ – tai autorės baigiamojo darbo pavadinimas ir vienas iš juostoje išaustų tekstų. Dauguma tekstų semantiškai susiję su Degučių pažintiniame take esančiomis stotelėmis. Pavyzdžiui, šalia pelkių stotelės rasite juostas su patarlėmis apie varles, šalia gaisravietės stotelės kaba juosta su patarle apie ugnį, šalia pilkapių stotelės – priminimas iš lietuvių tautosakos, kad žmogus žemėje yra tik pakeleivis, o galutinėje stotelėje apie ūkininkavimą miške – svarbiausia pamoka apie sėją ir derliaus nuėmimą. Pirmieji juostų tako lankytojai džiaugiasi tokiu netradiciniu autorės sprendimu. „Dabar take nuo vienos stotelės ligi kitos daug smagiau keliauti, lengviau orientuotis gamtoje, galima pasisemti Lietuvių liaudies išminties, minti mįsles“ – tikino jauna Vilniečių šeima.
Juostose išausti tekstai tai patarlės ir mįslės – trumpos žinutės, bylojančios lankytojui apie praeitį, bet glaudžiai susijusios su dabartimi. Dauguma tekstų – iš Zarasų rajono, kuriame ir yra pažintinis takas. Tekstai surinkti iš žmonių, gyvenančių aplink Degučius esančiuose kaimuose nuo 1907 metų iki nūdienos. Kai kurie tekstai užrašyti aukštaičių tarme, taip ir išausti.
Sukurtų juostų dizaino prototipas yra tradicinė aukštaičių juosta, kurios kraštai yra simetriški. Juostos išaustos kompiuterinėmis nytinėmis staklėmis. Juostų audimui parinkta speciali kaproninė virvutė naudojama žvejyboje. Ši medžiaga atspari drėgmei, šalčiui. Prieš įgyvendinant darbą buvo– išaustos eksperimentinės juostos ir pakabintos medžiuose lauke. Juostos ištvėrė žiemos šalčius ir pavasario liūtis, jų ryškumas, faktūra ir kitos savybės nepasikeitė, tad tikime, kad šios miškui skirtos juostos išgyvens ne vieną žiemą pažintiniame take, jei tik nebus kitokių trukdžių.
,,Juostoms išausti panaudoti raudonos ir mėlynos spalvos siūlai Juostos fonas rudas – susilieja su medžiu, o kraštai ir centre įkomponuotas tekstas išryškėja ant medžio, patraukia lankytojo dėmesį savo spalva ir drauge atlieka gido funkciją – leidžia keleiviui sekti spalva, kuri veda teisinga kryptimi. Raudona spalva pažymėti medžiai veda iki painiausios tako vietos, o išveda iš jos – juostos, kurių kraštai ir tekstas išausti ryškiai mėlynos spalvos siūlais. Šios spalvos paimtos iš pažintiniame take jau naudojamos ženklinimo sistemos. Audimui panaudotas ruoželio pynimas, kurio kryptis taip pat sutampa su teisinga ėjimo kryptimi pažintiniame take.
Ypač dekoratyviai take juostos atrodo suspindus saulei, jos žėri atspindėdamos saulės šviesą. Menininkė atskleidė paslaptį, jog šį nepaprastą efektą išgavo į juostos ataudą įaudusi viengubą vario giją“ – sakė Gražutės regioninio parko direkcijos vyriausias Specialistas Vytautas Eidėjus.