Populiariausio Europos konkurso jauniems architektams (iki 40 metų) garbės lentoje pirmą kartą sužibo lietuviškos pavardės: Justina Muliuolytė, Tadas Jonauskis ir Lukas Rekevičius. Lietuvaičių projektas “Multitalented City” (angl. Daugiatalentingasis miestas) buvo pripažintas geriausiu vienoje iš konkurso Europan’11 užduočių – Šampanės sostinėje Reimse.
Dvidešimt du metus vykstantis jaunųjų architektų konkursas Europan vienija 20 Europos šalių. Įvairiausi Europos miestai siūlo kas du metus vykstančiam konkursui problemines savo teritorijas, iš kurių išrenkamos konkursui įdomiausios. Taigi, kiekviename konkurse, jaunieji architektai turi galimybę rinktis iš vidutiniškai 50 – 70 “sergančių“ teritorijų visoje Europoje ir siūlyti architektūrinius receptus, Europan’o temų rėmuose. Poto tarptautinė komisija bei “konkursinių miestų” atstovai aptaria konkursinių projektų aktualumą, novatoriškumą, konceptualumą, ir išrenka laimėtojus. Laimėjusių projektų autoriai įgyja teisę toliau vystyti bei realizuoti savo konkursinius pasiūlymus. Nors Lietuvos miestai kol kas nemato reikalo įdarbinti savo architektūrinių problemų sprendimui talentingiausio Europos jaunimo, mūsų architektai vis pamiklina ranką Europan’o turnyruose. Smagu, kad šiemet tie lietuviški bandymai vainikuoti akivaizdžia sėkme tarp 1826 dalyvių. Laureatais tapę Justina Muliuolytė,
pasirinko užduotį Prancūzijoje. Čia Europan komitetas atrinko šešias teritorijas, kurių gydymui buvo pateikti 239 projektai. Lapkritį geriausi “prancūziški” projektai, kartu su atrinktais kitose šalyse, buvo vertinami ir lyginami tarptautiniame Europan’o miestų forume Osle. Anot tarptautinės žiuri, buvo išskirti projektai, “pasiūlę inovatyvius sprendinius ir kompleksiškiausiai nagrinėjantys urbanistinius miesto evoliucijos procesus” bei “pasiūlę išbaigtas komplikuotų teritorijų vystymo strategijas”.
“Prancūziškiems” projektams paskirtos 5 pirmosios premijos, 6 antrosios bei 7 paskatinamosios premijas. Beje, lietuvaičių garbei privalu pasakyti, kad tai vienintelė užsieniečių komanda šiemet laimėjusi konkursą Europan Prancūzijoje.
Konkurso Europan’11 laureatų interviu
Pristatykite trumpai savo “auksinį projektą”.
“Multitalented city” projektas siūlo buvusio universiteto miestelio teritorijoje strategiją, kaip merdintis miesto pakraštys galėtų transformuotis ir tapti nauju centru. Projekto esmė – išvystytas penkių aikščių junginys, kuriantis viasiškai naują vietos identitetą. Darnus gyvenimo būdas čia tiesiogiai susiejamas su erdvine teritorijos organizacija. Aikštė tampa kasdieninio gyvenimo dalimi: įvairios funkcijos yra grupuojamos į klasterius. Kiekviena aikštė turi savitą identitetą, ji tampa kasdieniniu tvarių technologijų organizavimo branduoliu. Dabartiniai universiteto pastatai bei erdvės yra integruojami į naują struktūrą, nubrėžiant naujų aikščių ribas, bei transformuojant pastatus ir suteikiant jiems naujas funkcijas.
Kas įkvėpė, kas paskatino išbandyti save Europan‘e?
Esame jauni ir ambicingi – dažnai dalyvaudavome konkursuose Lietuvoje. Visada norisi svetur gautas žinias pritaikyti ir išbandyti Lietuvoje. Tačiau sumąstėme, kad Lietuvos jau nebepakanka, reikia išbandyti jėgas ir užsienyje, pasitikrinti as esame lygiaverčiai su kitais Europos architektais. Konkursas Europan – bene geriausia vieta išbandyti save
jaunimui.
Kodėl Prancūzija…?
Teritoriją Prancūzijoje pasirinkome, nes užduotis pasirodė pati įdomiausia: modernistinis universiteto miestelis išsikelia ir lieka apleista teritorija miesto pakraštyje su nepakartojamais apylinkių peizažais ir miesto plėtros galimybėmis. Nuvažiavome apžiūrėti vietos. Reimsas – Šampano sostinė, Šampanės regiono centras. Projekto teritorija apsupta vynuogynais su senom vyninėm, nuostabiomis apylinkių kalvomis. Universiteto miestelis senas, apgriuvęs, bet ir turintis ir savotiško „šarmo“ – betoniniai tūriai, konstruktyvai…
Kaip rutuliojosi jūsų laureatiški receptai šampaniečiams?
Aplankę Reimsą nutarėme: reikia išsaugoti ir išplėtoti atviras bei viešasias erdves, sujungti su aplinkiniais parkais ir išryškinti skirtingus identitetus. Architektūriniuose sprendimuose bandėme išsaugoti ir dar nesugriuvusius modernistinius pastatus. Eskizuojant ir dirbant toliau projektas pasipildė darnios plėtros idėjomis. Atsirado vystymo etapiškumas, daugiafunkcionalumas. Pasiūlėme darnaus transporto idėjų, išplėtotą dviračių eismo struktūrą. Bandėm įsivaizduoti, kaip turėtų atrodyti dvidešimt pirmo amžiaus miestas. Daug kalbėjomės ir diskutavome su architektais, energetikais, šiaip vietiniais prancūzais. Po to viską įtraukėme į projektą ir… pavyko. Komisija patikėjo, kad mūsų pasiūlyta sistema gali veikti. Tikimės, kad pavyks projektą realizuoti Reimse.
Esate jau šmėžavę portalo PILOTAS.LT puslapiuose, tačiau įdomu, ką veikiate kasdien?
Visi trys baigėme architektūrą VGTU. Tadas su Justina po to baigė urbanistikos magistratūrą Olandijoje, Delfto technikos universitete. Dabar abu ir dirba Olandijoje. Tadas nuo Naujų metų dirbs MVRDV kompanijoje Roterdame (ir labai dėl to pučiasi…), o Justina – POSAD ofise Hagoje. Lukas Rekevičius – jau suaugęs architektas, vadovauja architektų biurui „Aketuri“ Vilniuje.
Kaip sekasi paslaptingai partizaniškai organizacijai PUPA?
PUPA – tai „Public urbanism – Personal architecture“ (angl. visuomeniška urbanistika – asmeniška architektūra). Arba – mūsų neformalios kūrybinės grupės moto, išreiškiantis mūsų požiūrį į profesiją. Urbanistiniai projektai – tai savotiškas visuomeninės diskusijos architektūrinis apipavidalinimas. Stengiamės bendradarbiauti su įvairiais žmonėmis, įvairiais specialistais, architektais, urbanistais bei provokuoti diskusijas apie miestą. Suvokę svarbiausius miesto augimo ir gyvavimo procesus, leidžiamės į miesto savitumo ir unikalumo paieškas. Tuomet architektūra tampa savotišku įrankiu, padedančiu perteikti mūsų idėjas, mus pačius, mūsų laikmetį.
Grupės PUPA branduolys – Justina Muliuolytė ir Tadas Jonauskis. PUPA jau dalyvavo Ukmergės piliakalnio konkurse su architektais iš UAB „Kupola“ (II vieta), Lukiškių aikštės konkurse su urbanistu Martynu Marozu Dalyvavome „Lituanikos“ kūrybinėse (Kaunas) dirbtuvėse su Karres en Brands biuru iš Olandijos. Prieš savaitę laimėjome trečią vietą Kauno piliavietės konkurse su didele ir marga komanda (Algiu Neniškiu, Egle Matulaityte, Ignu Uogintu, Jurgiu Dageliu).
Dėkoju už pokalbį. Linkiu sėkmės architektūriniuose konkursuose ir juos realizuojant – taip pat!