Lenkų tautinės mažumos atstovai, priešingai nei premjeras Andrius Kubilius, neliko patenkinti bendros švietimo klausimus nagrinėjusios Lietuvos-Lenkijos darbo grupės išvadomis. Lenkai nusprendė neatšaukti mitingo prie Seimo. Protestas, kuriame turėtų dalyvauti iki 5,3 tūkst. žmonių, įvyks penktadienį.
Tai DELFI patvirtino Lietuvos lenkų sąjungos sekretorius Edvartas Trusevičius.
„Kiek girdėjau iš moksleivių tėvų, penktadienio mitingas prie parlamento įvyks. Deja, Lietuvos Respublikos ir Lenkijos Respublikos vyriausybių vadovų sudaryta darbo grupė tautinių mažumų švietimo klausimams spręsti palankių rezultatų, kurie būtų priimtini Lietuvos lenkų bendruomenei, nedavė“, – kalbėjo E. Trusevičius.
Jis taip pat pažymėjo, kad lenkų tautinės mažumos atstovai skundžiasi Švietimo ir mokslo ministerijos požiūriu.
„Nesu girdėjęs, kad Švietimo ir mokslo ministerijos pareigūnai noriai bendrautų ir bendradarbiautų su Lietuvos lenkų bendruomenės atstovais siekiant spręsti dabartinį tautinių mažumų švietimo klausimą“, – sakė pašnekovas.
Pasiūlymai dėl lietuvių kalbos egzamino – nepakankami
Kaip DELFI teigė Lietuvos lenkų tautinės mažumos atstovas darbą baigusioje Lietuvos-Lenkijos ekspertų grupėje Juzefas Kvetkovskis, bendrų vardiklių vis dėlto nepavyko rasti. Pasak jo, lenkams labiausiai užkliuvo darbo grupės sprendimas dėl lietuvių kalbos egzamino – esą ekspertai nutarė sušvelninti vertinimo kriterijus tautinių mažumų moksleiviams, tačiau egzaminą siūlo palikti suvienodintą.
„Va čia yra tas nesutikimo taškas. Ministerija laikosi pozicijos, kad egzaminas turi būti vienodas, tik vertinimas turi skirtis. Tai buvo tas pagrindinis nesutarimas. (…) Nesusitarėme, kad turėtų būtų atskiras egzaminas“, – sakė J. Kvetkovskis.
Pasak jo, darbo grupė iš tiesų priėmė Lenkijos lietuviams naudingus sprendimus, tačiau Lietuvos lenkai neišgirdo to, ką tikėjosi išgirsti. J.Kvetkovskis taip pat pažymėjo, esą Lenkijos lietuviai, palyginti su Lietuvos lenkais, švietimo srityje turi mažai nusiskundimų.
Kaip DELFI jau skelbė, švietimo situacija nepatenkintų lenkų mitingas bus pirmas masinis protestas prie Seimo nuo 2009 m. sausio 16-osios riaušių.
V.Bacys: lenkai norėjo, kad susitarimas liktų
nepasiektas
Švietimo ir mokslo viceministras Vaidas Bacys DELFI teigė negalįs suprasti Lietuvos lenkų tautinės mažumos argumentų.
„Norėčiau išgirsti argumentų, kodėl egzaminai turinio prasme turėtų būti skirtingi. Nesupratome ir pasilikome laukti spalio 14 dienos, kad dar kartą išgirsti argumentus. Nes mes jų negirdime iš tikrųjų, jeigu ne į emocijas leistis. Panašu, kad čia yra daugiau politikavimas, o ne kalbėjimas argumentų kalba“, – sakė V.Bacys.
Pasak jo, nei Švietimo ir mokslo ministerijos, nei Lenkijos atstovai darbo grupėje nematė problemos tame, kad Lietuvos lenkų ir lietuvių moksleiviai egzaminą rašys iš tų pačių temų. Bėdų tame esą įžvelgė tik Lietuvos lenkų atstovai.
„Jie nepatenkinti turiniu. Kaip jie supranta turinį? Jie nori, kad mokiniai rašytų skirtingas temas. Bet jeigu jie mokosi tą pačią literatūrą, skaito tuos pačius kūrinius, rašo tokį pat rašinį, kodėl temos turėtų būti skirtingos? Pavyzdžiui, „Namų tema literatūroje“. Kodėl vieniems reikėtų formuluoti vienokią temą, o kitiems – kitokią? Man tai yra nesuprantama. Yra 4 rašinių temos: 2 samprotaujami rašiniai ir 2 literatūriniai, ir mokinys turi pasirinkti vieną. Ne kartą akcentavome, kad tema turi būti vienodai palanki tiek tautinės mažumos, tiek lietuvių mokiniui, – tęsė V. Bacys. – Turinys – tai tikrai nėra temos pavadinimas, ką sako lenkų tautinė mažuma ir toliau nori, kad būtų visiškai skirtingi du egzaminai, kad nebūtų suartėjimo jokio. Tada taip – tada galima diskutuoti. Bet jeigu yra deklaruojama, kad yra sutariama, kad vis tiek perspektyvoje turi būti vienas lietuvių kalbos egzaminas, kodėl nepradėti nuo bendros formos ir turinio? O vertinimo normos gali būti skirtingos, suvokiant mokinių mokymosi patirtį.“
Anot viceministro, susidarė įspūdis, kad darbo grupėje buvo siekiama ne susitarimo, o priešingo rezultato.
„Lietuvos pusė ne sykį sakė, kad būtent vertinimo normose yra esmė – kad vaikų nenuskriaustume. Bet kodėl mes šitoje vietoje manipuliuojame vaikų likimais, kodėl mes neklausiame tų 900 vaikų – man lieka neaišku. Man tai primena politikavimą. Mes žinojome, kad jis (mitingas – DELFI) įvyks. Mes akivaizdžiai matėme, kad yra siekiama sąmoningai bent vieną žodį įrašyti, kad nebūtų susitarta“, – piktinosi V.Bacys.
Pasak jo, spalį rengiamas dar vienas ekspertų susitikimas. Jame ministerijos atstovai viliasi pasiekti konsensusą be emocinio krūvio.
Svetumtaučiams rusams, žydams, lenkams tiks sekmadieninės pamokėlės. Ir kokios problemos gali būti sprendžiamos Lenkijoje tai Lietuvos vidaus reikalas o ne Lenkijos. Taip pat turi būti padidintas lietuviškų mokyklų finansavimas. lyvis
Iš esmės pritariu .Na gal dar kaip užsienio kalbos mokymas ,pasirinktinai.
Kažin, tas “Švietimo ir mokslo viceministras Vaidas Bacys” vaikystėje iš labai aukšto medžio iškrito?
Paskutiniam mulkiui visiškai aišku, kad čia tik politikavimas.
Citata: “J.Kvetkovskis taip pat pažymėjo, esą Lenkijos lietuviai, palyginti su Lietuvos lenkais, švietimo srityje turi mažai nusiskundimų.”
Todėl p.Kvetkovski, kad lietuviai yra ne skundikai …
Manau, Lietuva 1991 metais padarė didelę klaidą nepareikalavusi Lenkijos atsiprašymo už Vilniaus krašto okupaciją, bei kompensacijos okupacijos padariniams likviduoti. Šūdlenkizmas yra skaudžiausias tos okupacijos padarinys. Gauti kompensacijos pinigai galėtų būti panaudoti šūdlenkizmui mažinti.
Gal dar ne vėlu šią klaidą ištaisyti?
Tai, kas tavęs nesunaikina – tave stiprina.
INFORMACIJA: Lietuvoje negali būti lenkų tautinės mažumos,kaip ir Lenkijoje negali būti lietuvių tautinės mažumos.Lietuvoje yra lenkų bendruomenė,Lenkijoje-lietuvių bendruomenė.Pusiauneraštingi tomaševskiai to nežino arba įprastai meluoja savo klaidinamiems rinkėjams tuteišams.
INFORMACIJA: LIETUVOJE NĖRA LENKŲ TAUTINĖS MAŽUMOS,YRA LIETUVOS
LENKŲ BENDRUOMENĖ IR LENKIJA.Teisiškai Lietuvoje
negali būti įvardinta “lenkų tautinė mažuma”.Yra Lietuvos lenkų
bendruomenė.. Lenkija yra lenkų valstybė,todėl Lietuvoje negali būti
lenkų tautinės mažumos,kaip ir Lenkijoje negali būti lietuvių tautinės mažumos.Čia prasideda pusiau neraštingų politikų
sukčiavimas,provokacijos.Tomaševskiai drąsiai manipuliuoja
antilietuviškais stereotipais,sušaudė lietuvišką Draučių kaimelį.Yra
įrodymų,kad signataro R.Ozolo sūnų prie Vilniaus žiauriai nužudė
pritvinkęs neapykanta lietuviams fanatikas pasiutlenkis
tuteišas…Lietuviai ,lyg medžiojami tetervinai,nereaguoja į
pasiutlenkių siautėjimą Rytų Lietuvoje..20 Vilniaus lenkiškos
okupacijos ir 50 rusiškos okupacijos metų gerokai išplovė lietuviams
smegenis.Būtina uždrausti tautinius partijų pavadinimus(lenkų rinkimų akcija,rusų aljansas).Buvę okupantai tyčiojasi iš tetervinais tapusių lietuvių.Arvydas
Damijonaitis
INFORMACIJA:J.Pilsudskis – niekingiausias lietuvių kilmės lenkų politikas. Kokiu teisiniu pagrindu Jaltos konferencija atidavė
paranoikui J.Stalinui visą Rytų Europą? Kokiu teisiniu pagrindu
Prūsijos gyventojai,apie 1,5 milijono senių,vaikų 1944 m buvo
masiškai išžudyti?Tai yra karo nusikaltimai,neturintys senaties
termino.Taip ir Vilniaus okupacija,buvo J. Pilsudskio suderinta su
Vokietija,mainais už Dancigo koridorių. Lenkija teisiog buvo
“įspirta” į Lietuvą.J.Pilsudskis buvo Vokietijos slaptai
angažuotas.J.Pilsudskio Lenkija leido vokiečiams realizuoti Dancigo
koridoriaus idėją ,todėl J.Pilsudskis yra vienas iš niekingiausių
Europos politikų,klastingai okupavęs Rytų Lietuvą,mainais atidavęs
vokiečiams Lenkijos pajūrio sritis. Arvydas Damijonaitis
.
INFORMACIJA: Valstybės išlaikomos lenkų,rusų mokyklos yra okupacijos paveldas.Lietuvoje nėra lenkų tautinės mažumos,kaip ir Lenkijoje negali būti lietuvių tautinės mažumos .Lietuvoje yra LENKŲ,RUSŲ,ŽYDŲ BENDRUOMENĖS,TOTORIŲ IR KARAIMŲ TAUTINĖS MAŽUMOS.Lietuva neprivalo finansuoti lenkų mokyklas,tai lenkų tautinės bendruomenės funkcijos.Buvusių okupantų lenkų ir rusų bendruomenės tiesiog paveldėjo okupacijos metu turėtas privilegijas – valstybės finansuojamas rusakalbes ir lenkiškas mokyklas.Kyla grėsmė lietuvių gyvybinei erdvei – rusai ir lenkai,turėdami savo valstybėse didžiules teritorijas,Lietuvoje turi privilegijas,kurių, buvę lietuvių tautos genocido vykdytojai,neturėtų turėti..
Lietuvių kilmės “tuteišių” lenkinimas lenkiškose ( lietuvių išlaikomose ) mokyklose – galima registruoti didžiausios kvailystės Gineso rekordu.
INFORMACIJA: Buvusių okupantų privilegijos stebina pasaulį. Lietuva išlaiko 80 lenkų mokyklų,kuriose tuteišai mokomi lenkų kalbos,lenkinami..Lenkiškas mokyklas privalo išlaikyti lenkų bendruomenė,kadangi Lietuvoje nėra lenkų tautinės mažumos. Lenkiškų,rusiškų mokyklų finansavimas iš valstybės biudžeto – okupacijos paveldas..Tuteišių klastingas lenkinimas yra dalies lietuviško genofondo naikinimas,lietuvių savižudybė