Inkstų transplantacijoms Kaune – 20 metų (0)

Kauno klinikų nuotr.

Kauno klinikų nuotr.

Kauno klinikose prieš 20 metų, gegužės 5 d. atlikta pirmoji inksto transplantacija. Dabar atliktų transplantacijų skaičius viršija penkis šimtus, jos nenutrūko net ir COVID-19 pandemijos metu.

Kauno klinikų generalinis direktorius prof. habil. dr. Renaldas Jurkevičius, sveikindamas transplantacijas koordinuojančius ir atliekančius specialistus, džiaugėsi pasiektais rezultatais. „Nueitas gražus kelias, sukaupta neįkainojama patirtis, reikalinga visiems Lietuvos pacientams. Inkstų transplantacijos paskatino vystytis daugybę su tuo susijusių specialybių, naujus metodus įdiegė ir kitos profilinės klinikos. Nors ši pandemija pakeitė kiekvieno iš mūsų gyvenimą, džiugu, jog ji nesustabdė transplantacijų Kauno klinikose. Tai – profesionalios komandos darbo rezultatas“.

Nefrologijos klinikos vadovė prof. Inga Arūnė Bumblytė pasakoja, kad inkstų transplantacijų pradžia nebuvo lengva. „Nuo techninių galimybių iki personalo kvalifikacijos tobulinimo – viską darėme nuo nulio. Užsienio ekspertams 1996 metais apsilankius Kauno klinikose, tik pradėjome svarstyti apie organų transplantacijų galimybes, organizacinius ir kvalifikacinius klausimus“.

Tuometinis Nefrologijos klinikos vadovas ir inkstų transplantacijos pradininkas Kaune prof. Vytautas Kuzminskis prisimena, kad idėja atlikti šias operacijas Kaune atrodė neįgyvendinama, tačiau kruopštaus darbo ir personalo atsidavimo dėka inkstų transplantacijos tapo realybe. „Pirmąją sėkmingą inksto transplantaciją 2000 metų gegužės 5 dieną atliko prof. Rytis Rimdeika ir dr. Vygandas Kaikaris. Ar buvo sunku? Taip. Ar verta? Neabejotinai!“, – pradžią prisimena prof. V. Kuzminskis.

Pirmoji ir vienintelė tuometinė transplantacijos koordinatorė ligoninėje, o dabar Detoksikacijos skyriaus vadovė prof. Edita Žiginskienė sako, kad per visą 20-ties metų inkstų transplantacijos istoriją nepasikeitė tik vienas – svarbiausiu išliko žmogus.

„Transplantacijų procese – nuo pasiruošimo jai iki paciento perkėlimo į specialią palatą po operacijos – visa komanda dirba kaip vienas, jog užtikrintume maksimalų saugumą pacientui. Jis šios galimybės ir dienos, kuri dažnai prilyginama antram gimtadieniui, kartais laukia metus ar ilgiau. Neturime kito pasirinkimo, kaip tik padaryti viską, kad išgelbėtume žmogaus gyvybę“, – sako prof. E. Žiginskienė.

Sukaupę reikiamą patirtį ir nuolatos tobulinantys savo profesines žinias, visa Kauno klinikų daugiadalykė komanda, besirūpinanti transplantacijų procesu, nesustojo ir COVID-19 pandemijos metu. Laikydamiesi tarptautinių rekomendacijų ir bendraudami su užsienio kolegomis Kauno klinikose karantino metu atliko 11 inksto transplantacijų.

Šiuo metu Kauno klinikose inkstų transplantacijų sėkmę užtikrina gydytojai nefrologai, Urologijos klinikos vadovas prof. Mindaugas Jievaltas ir jo komanda, transplantacijų koordinatoriai, šiuolaikines Laboratorinės medicinos klinikos galimybes išnaudojantys specialistai, atliekantys imunologinius tyrimus, ir daugybę įvairių sričių medikų.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: