Lietuviai ES jaunųjų mokslininkų konkurse apdovanoti už sveikatos ir biologijos srities tyrimus (1)

Jaunieji mokslininkai | smm.lt nuotr.

Jaunieji mokslininkai | smm.lt nuotr.

Balandžio 5 d. Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje apdovanoti ES jaunųjų mokslininkų konkurso nacionalinio etapo geriausių darbų autoriai. Pirmoji vieta skirta Kauno r. Babtų gimnazijos mokinei Marijai Duchovskytei, LSMU gimnazijos mokiniams Emilei Gudaitei, Augustui Skaudickui, Gabijai Skaudickaitei. Laimėtojai atstovaus Lietuvai tarptautiniame Europos Komisijos organizuojamame ES jaunųjų mokslininkų konkurse, kuris šiemet vyks Bulgarijos sostinėje Sofijoje.

Babtų gimnazijos mokinė Marija Duchovskytė pirmąją vietą pelnė už darbą „Sėjamosios salotos (Lactuca sativa L.) fotofiziologinis atsakas į kekerinio puvinio (Botrytis cinerea Pers.) patogenezę šviesos poveikyje“ (darbo vadovė Vilma Pupkienė). Darbo tikslas – nustatyti šviesos sąlygų poveikį sėjamosios salotos fiziologiniams pokyčiams sąsajoje su kekerinio puvinio patogeneze.

LSMU gimnazijos mokinė Emilė Gudaitė – už darbą „Avalynės įtakos dinaminiams pėdos atramos jėgų pokyčiams tyrimas ir jo reikšmė pėdos vystymosi korekcijai“ (darbo vadovas doc. dr. Aurelijus Domeika). Darbo tikslas – nustatyti, ar skirtinga avalynė ir įdėklai turi įtakos vaikų funkcinių pėdos deformacijų korekcijai eisenos metu.

Augusto Skaudicko ir Gabijos Skaudickaitės darbas „Aktyviai sportuojančių asmenų kūno terminės išraiškos ypatumų tyrimas“ taip pat buvo įvertintas I vieta (darbo vadovas prof. dr. Vincentas Veikutis). Darbo tikslas – nustatyti profesionalių sportininkų  kūno temperatūros pasiskirstymo ypatumus, naudojant termografijos metodą.

Valstybinio patento biuro (VPB) prizu ir nominacija Pasaulinės intelektinės nuosavybės organizacijos (PINO) prizui apdovanota Pranciškonų gimnazijos mokinė Julija Grigaitytė už darbą „Apynių ekstrakto pritaikymas bioskaidžių pakuočių pramonėje“ (darbo vadovė Lina Jucytė). Papildomi VPB prizai skirti Simonai Vilimaitei ir Ievai Mikelionytei iš LSMU gimnazijos už darbą „Augalų sėklų aktyvavimas, apšvitinant sėklų paviršius plazmoje ir sudarant magnio klasterius ant paviršiaus“ (darbo vadovas Darius Milčius), Vilniaus Žirmūnų gimnazijos mokiniui Dovydui Jotautui už darbą „StratoLab LT artimojo kosmoso misija“ (darbo vadovas Nauris Jotautas) ir Naujosios Akmenės Ramučių gimnazijos mokinei Gabrielei Strodomskytei už darbą „Biokuro pelenų su cementu ir nuotekų dumblu panaudojimas“ (darbo vadovė Vaidilutė Šepkauskienė). Gabrielę savo įsteigtu specialiuoju prizu apdovanojo mokslininkas, buvęs ES jaunųjų mokslininkų konkurso laimėtojas Julius Bogomolovas.

Dviejų darbų autoriams atiteko puiki galimybė savo projektus pristatyti Kinijoje vyksiančiame Mokslo ir technologijų inovacijų konkurse paaugliams. Šis specialusis prizas skirtas Tautvydui Ribinskui iš Naujosios Akmenės Ramučių gimnazijos už darbą „Dirvinės karpažolės (Euphorbia helioscopia L.) ekstrakto fungicidinis poveikis medieną ardantiems mikrogrybams“ (darbo vadovė Vaidilutė Šepkauskienė) ir Joniškėlio Gabrielės Petkevičaitės-Bitės gimnazijos mokiniams Broniui Plačiukui ir Gabrielei Šimoliūnaitei už ne vienus metus atliekamą tyrimą „Paieška kitokios nei mediena žaliavos popieriaus gamybai“ (darbo vadovė Angelė Urbonavičiūtė).

Specialiuoju prizu – savaitės stažuote tarptautinėje gamtos tyrimų savaitėje Šveicarijos Alpėse apdovanotas jaunasis ornitologas Gustas Achramenka iš Klaipėdos moksleivių saviraiškos centro už darbą „Kiaulės nugaros salos kolonijiniai paukščiai ir jų migracijos keliai“ (darbo vadovė Raimonda Ilginė).

Specialųjį Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje dovanojamą prizą – vizitą į Europos Sąjungos institucijas Briuselyje – laimėjo Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazijos mokinys Paulius Jasėnas už darbą „Paslaugos trikdymo atakų filtras, pagrįstas prižiūrimojo mokymosi algoritmu“ (darbo vadovė Renata Burbaitė).

Konkurse buvo pristatyta beveik 30 fizinių, biomedicinos, technologijos, žemės ūkio ir socialinių mokslų darbų.  Šiais metais mokiniai pristatė įvairių mikroorganizmų, aplinkos ir vandens tyrimus, gilinosi į žmogaus sveikatos problemas ir įvairių veiksnių bei medžiagų poveikį žmogaus organizmui, ieškojo augalų daigumo didinimo ir derliaus išsaugojimo būdų, gilinosi į visatos reiškinius, pristatė pačių sukurtas biomedžiagas ir alternatyvias medžiagas popieriaus ar kuro gamybai.

Mokinių darbus vertino šalies mokslo centruose ir universitetuose dirbančių mokslininkų komisija.

Nacionalinį konkurso etapą organizavo Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Švietimas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: