Minint Valstybės dieną, liepos 6-ąją, Dubingių piliavietėje įvyko tautinių rūbų konkurso „Išausta tapatybė“ finalas, kuriame pristatyti įspūdingi etniniai lietuvių rūbai.
Įprasminant Tautinių rūbų metus ir skatinant visuomenę puoselėti tautines vertybes, Lietuvos nacionalinis kultūros centras konkursą surengė trečiąjį kartą. Pats tapęs lietuvių tautinių rūbų konkurso Žemaitijos regiono etapo laimėtoju ir baigiamojo etapo finalininku, Seimo narys Valentinas Bukauskas – vienas iniciatorių, kad 2017-ieji būtų paskelbti Tautinių rūbų metais.
Dauguma konkurso dalyvių prisipažino, kad tautiniai rūbai neatsiejama jų kasdienybės dalis, su tautiniais rūbais koncertuoja, dalyvauja renginiuose, valstybinėse šventėse. Įvykusiame renginyje tautinės tapatybės puoselėtojai pristatė autentiškai atkurtus savo rūbus.
„Tautinius rūbus rinkausi pagal savo etninį regioną – Žemaitiją. Mano žemaitiški tautiniai rūbai išsiskiria spalvingumu, aprangą pasiūti patikėjau meistrui, o audinius išausti audėjui. Tautiniam aprėdui sukurti panaudota vilna, medvilnė, šilkas, oda. Ant kaklo visuomet ryšiu margaspalvę skarelę, kitaip pakakline vadinamą. Juk kaip žemaitis be pakaklinės?“ – sako Seimo narys V. Bukauskas. Seimo natiui antrino su šeima konkurse dalyvavęs vaistininkas Kęstutis Beržinis. Anot jo, tikras žemaitis turi atrodyti kaip žemaitis, jiesti kap (valgyti kaip – tarm.) žemaitis ir kalbėti kaip žemaitis. „Tautiniai rūbai yra vienas svarbių vertybes ir tradicijas puoselėjančių elementų, bet ne vienintelis dalykas“, – kalbėjo K. Beržinis.
Renginio žiūrovai iš arti galėjo pamatyti dailius, puošnius, visų regionų lietuvių drabužius, kuriuos demonstravo per 300 konkurso finalininkų, išgirsti aukštaitiškų sutartinių skambesį, svečių šalių garsus ir šiuolaikinius ritmus, koncerte pasirodė žinomi Lietuvos atlikėjai.
„Šie metai skirti Tautinio kostiumo metams paminėti, o aš, kaip Seimo narys, buvau vienas iniciatorių, kad 2017-ieji būtų tam dedikuoti. Viena svarbiausių krypčių yra regioninio, istorinio ir kultūrinio savitumo išsaugojimas. Pabrėžiant tautinio kostiumo, kaip vieno iš tautos ir valstybės simbolių, etninio tapatumo ir nacionalinės kultūros išraiškos formos svarbą, įsigijau tautinį aprėdą. Pasisiūdindamas jį, skatinu ne tik tautinio drabužio dėvėjimą, bet ir atskirų aprėdo detalių nešiojimą kasdieniniame gyvenime“, – kalbėjo Seimo narys V. Bukauskas.
Regioninių turų nugalėtojai susirungė baigiamajame tautinių rūbų konkurso etape. Tautiniai rūbai pristatyti skirtingose kategorijose: asmeniniai moterų, vyrų, vaikų, šeimų ir bendrijų, suaugusiųjų ir vaikų folkloro ansamblių, kitų mėgėjų meno žanrų tautiniai rūbai. Nugalėtojus rinko vertinimo komisija: dizainerė Jolanta Rimkutė, menotyrininkė Teresė Jurkuvienė, etnologė Elvyda Lazauskaitė, architektas, menotyrininkas Marius Daraškevičius ir žurnalistas Andrius Tapinas.
Gausiai dalyvavę telšiškiai pasirodė puikiai, pademonstravo ypatingus rūbus, o apdovanojimas už „Geriausius šeimos tautinius kostiumus“ atiteko Jūratės, Kęstučio, Dovydo, Kotrynos ir Jokūbo Beržinių šeimai iš Telšių.
Su ta nuotrauka, kur teksto pradžioje, tai prašovėte. Argi čia Dubingiuose??? Taip supainioti įmanoma, kai rašai nedalyvavęs renginyje… Kuo čia dėtas tas Seimo narys? Na, sudalyvavo, na ir kas? Daugybė dalyvavo, nereikėtų visur kaišioti tų seimūnų. Koktu darosi, kad ir tokioje visos tautos šventėje išlenda kaip yla iš maišo… Sakyčiau, menkavertis rašinėlis teišėjo. Toks iš reikalo. Nors renginys buvo puikus. Ir be Seimo prieskonių, jei ką…
Minint Valstybės dieną, liepos 6-ąją, nepažymėta, jog tai karaliaus Mindaugo vainikavimo diena. Ką bekalbėti apie karalienę Martą, karalaičius Ruklį ir Rupeikį. Argi šventės programos rengėjams istorinis tautos didybės akcentas meninei raiškai nerūpi?