Mirė buvęs Izraelio prezidentas Š. Peresas (0)

Lietuvos prezidentūros kancialiarijos nuotr.

Lietuvos prezidentūros kancialiarijos nuotr.

Mirė buvęs Izraelio prezidentas, Nobelio premijos laureatas Šimonas Peresas. Jam buvo 93-eji.

Prieš porą savaičių Š. Peresas patyrė insultą ir buvo paguldytas į ligoninę.

Š. Peresas per savo politinę karjerą dukart buvo Izraelio premjeras, taip pat užėmė aukščiausią, nors greičiau simbolinį prezidento postą.

Buvęs politikos „vanagas“ tapo taikos susitarimų su palestiniečiais architektu ir kartu su Icchoku Rabinu ir Jesiru Arafatu 1994 metais buvo apdovanotas Nobelio taikos premija.

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė nuoširdžią užuojautą Izraelio Prezidentui Reuvenui Rivlinui ir visiems šios šalies žmonėms dėl buvusio Izraelio vadovo, Nobelio Taikos premijos laureato Shimono Pereso netekties.

„Vienas iš Izraelio Valstybės kūrėjų Prezidentas Shimonas Peresas buvo išmintingas, savo šalies ir jos piliečių klausimais gyvenantis politikas, šiuolaikiškas, žmonėms artimas ir juos telkiantis lyderis. Shimonas Peresas iki paskutinių gyvenimo dienų neapleido pareigos savo politine, viešąja ir švietėjiška veikla siekti dialogo, sutarimo ir taikos tarp Izraelio ir jo kaimynų, žydų, arabų ir visų regiono žmonių. Už tai Prezidentas užsitarnavo neprilygstamą pagarbą ir atminimą visame pasaulyje. Prašau priimti nuoširdžią mano ir visos Lietuvos žmonių užuojautą gerbiamo Shimono Pereso šeimai, artimiesiems ir visai Jūsų šaliai“, – rašoma Prezidentės užuojautos laiške.

1923 metais tuometinėje Lenkijoje (Dabar Baltarusija, netoli Lietuvos) gimęs Š. Peresas (vaikystėje Szymon Persky)  būdamas 11 metų emigravo į tuometę Britanijos mandato Palestiną.

Penktajame dešimtmetyje jis prisijungė prie sionistų judėjimo, o vienos kelionės autostopu metu susipažino su Davidu Ben Gurionu, vėliau tapusiu pirmuoju Izraelio ministru pirmininku.

Būdamas vos 29 metų Š. Peresas tapo kuriamos Gynybos ministerijos generaliniu direktoriumi.

Be svarbių laimėjimų visuomenės akyse, Š. Peresas taip pat buvo Izraelio branduolinių ginklų kūrimo programos iniciatorius.

Izraelis laikomas vienintele Artimųjų Rytų valstybe, turinčia branduolinį ginklą, nors pati šalis niekada nėra to pripažinusi.

Kategorijos: Naujienos, Užsienyje, Visi įrašai | Žymos: , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: