Įrengtas Baisogaloje magnetometras – penktas pasaulyje (0)

Sustabdyta vaizdo reportažo akimirka

Sustabdyta vaizdo reportažo akimirka

Šalia Baisogalos neseniai įrengtas penktasis pasaulyje magnetometras, kuris matuos žemės magnetinio lauko svyravimus. Lietuvos mokslininkams jį padovanojo Kalifornijos širdies matematikos institutas. Prietaisas leis numatyti magnetinio lauko poveikį žmogaus organizmui ir apsaugoti nuo ligų paūmėjimo, praneša LRT televizijos naujienų tarnyba.

Svarstyta ar Škotijoje, ar Lietuvoje pastatyti šį matavimo prietaisą. Amerikiečiams pasirinkus Baisogalą, Lietuva tapo globalinio žemės magnetinio lauko matavimo registro sistemos dalimi.

Kiti prietaisai veikia Kalifornijoje, Kanadoje, Saudo Arabijoje ir Naujoje Zelandijoje. Nors magnetinis laukas visur yra labai panašus, jo svyravimai kiekvienoje vietoje šiek tiek skiriasi, todėl planuojama įrengti apie šešiolika visą planetą „dengiančių“ Žemės magnetinio lauko svyravimus fiksuojančių ir tyrinėjančių tyrimų centrų.

Magnetometras fiksuoja lokalinio žemės magnetinio lauko dažnius. Manoma, kad magnetinio lauko svyravimai veikia žmogaus emocijas, gali sukelti ne tik infarktą, kraujagyslių ligas, bet ir smurto protrūkius. Magnetometras suteiks galimybę matuoti ir gyvūnų jautrumą magnetiniam laukui. Tai ypač svarbu, kai gyvūnai naudojami gydymo tikslams, pavyzdžiui, žirgai – hipoterapijai.

Mokslininkų teigimu, magnetometras padės atskleisti ryšį tarp magnetinio lauko svyravimų ir žmogaus sveikatos bei gyvūnų elgsenos.

„Leis perspėti tam tikrų ligų suaktyvėjimą ir laiku imtis gydytojams ar patiems asmenims, ypač sergantiems širdies ligomis, priemonių apsisaugoti nuo žalingo magnetinio lauko poveikio, kai turim saulės audras ir sužadintą globalinį magnetinį lauką“, – sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto dėstytojas Alfonsas Vainoras.

Planuojama, kad gavus europinių lėšų po dvejų metų informacija apie magnetinio lauko poveikį internete bus prieinama kiekvienam.

Kategorijos: Lietuvoje, Mokslas, Naujienos, Technika ir technologijos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: