Ar žinote kaip saugiai naudotis benzininiu pjūklu? (0)

husqvarna.com nuotr.

husqvarna.com nuotr.

Benzininis grandininis pjūklas tampa vis dažniau naudojamu  įrankiu ne tik miškų savininkų, bet ir žmonių, gyvenančių  privačiuose namuose ar turinčių sodybas. Specialistai pastebi, kad reikiamų įgūdžių, kaip saugiai naudotis grandininiu pjūklu, gan dažnai neturi ne tik retkarčiais pjūklą į rankas paimantys, bet ir nuolat medžius savo reikmėms pjaunantys žmonės.

„Žmonės nemėgsta skaityti naujai įsigytos prekės naudojimosi instrukcijų – taip elgiasi didžioji dauguma pirkėjų, nusipirkę naują pirkinį. Tačiau netinkamas naudojimasis grandininiu pjūklu gali būti pavojingas ir pjovėjui, ir aplinkiniams, o taip pat ir technikai“, –   sako „Husqvarna Lietuva“ techninio aptarnavimo vadovas Baltijos šalims Aidas Lebeda.

Pasak specialistų, pripratę prie neteisingų darbo grandininiu pjūklu metodų, žmonės pjaudami ar genėdami medžius, rizikuoja susižeisti ar net žūti po virstančiais medžiais.

1-oji taisyklė – tinkamai apsirengti

Tinkama apranga – ne mažiau svarbu nei gerai darbui paruoštas pjūklas. Dirbant grandininiu pjūklu pjovėją nuo sužeidimų pakrypus ar nuslydus pjūklui gali apsaugoti tinkami drabužiai ir avalynė. Svarbu, kad rūbai būtų prigludę prie kūno, marškiniai ar striukė turi būti užsegta, avalynė turi būti tvirtu padu ir viršumi, kad apsaugotų pėdą. Taip pat dirbant grandininiu pjūklu patariama mūvėti darbines pirštines.

Pasak daugkartinio Lietuvos medkirčių čempionatų nugalėtojo Romo Balčiūno, dirbant grandininiu pjūklu ir jam paslydus, medkirtys dažniausiai rizikuoja susižeisti kojas.

Ypač dažnai dirbantiems su grandininiu pjūklu, pravartu įsigyti specialią aprangą, pirštines, šalmą. Miškininkams gaminama avalynė yra su metalo apsaugomis, o apranga – su specialiu  pamušalu, kurio ilgi pluoštai apsisuka apie pjūklo grandinę ir ją sustabdo. Šalmai – turi veido apsaugą bei ausines, mažinančias triukšmo poveikį klausai.

2-oji taisyklė –  prieš įjungdami pjūklą, patikrinkite grandinę ir stabdžių funkciją

Prieš pradedant darbą grandininiu pjūklu reikėtų patikrinti, ar tinkamai įtempta grandinė – ar ji nėra atsipalaidavusi. Jei pjūklu buvo dirbta anksčiau, reikėtų patikrinti, ar grandinė nėra atšipusi.

Be to, prieš pradėdami darbą, patikrinkite grandinės tepimo funkciją. Tai daroma taip:

grandininis pjūklas užvedamas; laikant jį virš kelmo padidinamos variklio apsukos. Grandinės tepimo funkcija veikia, jei ant kelmo lieka alyvos žymė.

Grandininio pjūklo stabdžių funkcija tikrinama padėjus pjūklą ant lygaus paviršiaus. Tuomet užvedamas variklis ir tvirtai laikant įrankį abejomis rankomis, didinamos variklio apsukos. Kairiosios rankos riešu pastūmus į priekį grandinės stabdžio rankeną, įjungsite grandinės stabdį. Tik nepaleiskite iš rankų priekinės rankenos! Grandinė turi iš karto sustoti.

3-oji taisyklė – užvesdami pjūklą, nepamirškite įjungti grandinės stabdžio

Jei pjūklą planuojate užvesti ant žemės, padėkite jį ant lygaus pagrindo, įsitikinkite, kad po grandine nėra smulkių šakelių ar kitokių daiktų, kurie  galėtų joje įstrigti  užvedus pjūklą. Užvesdami variklį, būtinai įjunkite grandinės stabdį.

4-oji taisyklė – išmokite teisingai stovėti ir laikyti pjūklą

Dirbant, grandininį pjūklą reikia laikyti tvirtai pirštais apėmus abi jo rankenas. Labai svarbu, kad kairiosios rankos nykštys būtų po priekine rankena – taip sumažės galimos atatrankos jėga.

Pjūklą išlaikyti bus lengviau, stovint tvirtai ir pražergus kojas – kairioji šiek tiek labiau išsikišusi už dešiniąją. Nugaros traumų pavyks išvengti, jei pjaudami ant žemės gulintį medį, labiau sulenksite kelius, o ne nugarą.

5-oji taisyklė – nekelkite pjūklo aukščiau pečių juostos

Ruošiantis medžio nuvertimui, prieš tai dažnai tenka nugenėti trukdančias šakas. Niekada nekelkite grandininio pjūklo aukščiau pečių juostos.

6-oji taisyklė – saugokitės atatrankos

Genėdami šakas, ar pjaudami medžio kamieną, niekada nepjaukite grandininio pjūklo juostos viršutiniąja dalimi.  Dirbdami kairiosios rankos nykščiu visada apkabinkite pjūklo priekinę rankeną, kad atatrankos smūgis neištrauktų jo iš rankų.

Atatrankos pavojaus zona – pjūklo pjovimo juostos viršutinė dalis, dėl besisukančios grandinės jėgos pjūklas gali būti metamas į viršų ir atgal.

7-oji taisyklė – venkite miške dirbti vieni

Miške dirbti vienam – pavojinga, geriau pasikviesti pagalbininką. Tačiau jei tai tampa neišvengiama, įspėkite, kur būsite savo artimuosius, turėkite su savimi mobilųjį telefoną, vaistinėlę bei transporto priemonę, kuria galėtumėte skubiai išvažiuoti, esant reikalui.

Kaip šios 7 taisyklės taikomos praktikoje, galima pamatyti trumpame video filmuke:

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Įvairenybės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: