Dėl politinio šmeižto nutrauktas Rusijos TV kanalo „Piervyj Baltyjskij“ retransliavimas Lietuvoje (video) (11)

Alkas.lt nuotr.

Alkas.lt nuotr.

Spalio 7 d. vakare antra pagal dydį Lietuvoje mokama TV bendrovė „Cgates“ laikinai nutraukė Rusijos televizijos kanalo „Piervyj Baltyjskij“ („Pirmasis Baltijos kanalas“, PBK) transliaciją. Tai padaryta kilus triukšmui dėl spalio 4 d.retransliuotos PBK skandalingos laidos „Žmogus ir įstatymas“ apie Sausio 13 d. įvykius Lietuvoje. Šioje TV laidoje buvo įžūliai išsityčiota iš mūsų tautos kovos už laisvę, menkinami Sausio 13-osios įvykiai.

Pasak „Cgates“ generalinio direktoriaus Pauliaus Dambrausko, bus laukiama Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (LRTK) nuomonės dėl minėtos laidos turinio legalumo. „Cgates“ paslaugomis naudojasi apie pusė milijono šalies gyventojų.

LRTK dėl šio įvykio pradėjo tyrimą po to kai į komisija spalio 7 d. kreipėsi Seimo narė konservatorė Rasa Juknevičienė siūlydama sustabdyti šio kanalo retransliaciją ir atimti retransliavimo licenciją iš PBK.

R.Juknevičienė taip pat kreipsis į Seimo ir Vyriausybės vadovus siūlydama panaikinti šio kanalo atstovų akreditaciją leidžiančią jiems dirbti Lietuvos Respublikos valstybės institucijose.

Rasa Juknevičienė | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Rasa Juknevičienė | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Seimo narė priminė Visuomenės informavimo įstatymo 19 straipsnį, kuriame „Visuomenės informavimo priemonėse draudžiama skelbti informaciją, kurioje kurstomas karas ar neapykanta, tyčiojimasis, niekinimas, kurstymas diskriminuoti, smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl amžiaus, lyties, lytinės orientacijos, etninės priklausomybės, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų ar religijos pagrindu“.

„Lietuvos visuomenė, analitikai, politikai visose Baltijos valstybėse pastaruoju metu daug diskutuoja apie Rusijos Federacijos informacinius karus prieš mus. Manau, kad pastarasis įvykis įžeidžia visą lietuvių tautą, todėl vertas rimto įvertinimo, – sako R. Juknevičienė. – Todėl siūlau apsvarstyti galimybę sustabdyti „Piervyj Baltyjskij“ transliacijas į Lietuvą ir atšaukti jų atstovų akreditacijas valstybės institucijose bent jau iki tol, kol bus atsiprašyta už provokuojančią ir įžeidžiančią laidą“.

Pagal Visuomenės informavimo įstatymą Lietuvos radijo ir televizijos komisija savo sprendimu ne ilgiau kaip 3 mėnesiams gali sustabdyti licencijos galiojimą, jeigu Ryšių reguliavimo tarnyba panaikina teisę naudoti radijo dažnį (kanalą) ir kreipiasi į Komisiją dėl licencijos galiojimo sustabdymo arba licencijos turėtojas šiurkščiai pažeidžia šio įstatymo reikalavimus ar licencijos sąlygas.

Arvydas Anušauskas | arvydasanusauskas.lt nuotr.

Arvydas Anušauskas | arvydasanusauskas.lt nuotr.

Savo ruožtu Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (SNSGK) narys, konservatorius Arvydas Anušauskas  pareiškė, kad „Pervyj baltyjskij kanal“ veiklą turi ištirti prokurorai.

Pasak A.Anušausko, daugėja atvejų, kai nebaudžiamai platinama tikrovės neatitinkanti informacija, neigianti SSRS agresiją prieš Lietuvą, ypač kai kalbama apie 1991 metų Sausio 13-osios įvykius.

Lietuvos Respublikos Baudžiamasis kodeksas už viešą pritarimą tarptautiniams nusikaltimams, SSRS ar nacistinės Vokietijos nusikaltimams Lietuvos Respublikai ar jos gyventojams, jų neigimą ar šiurkštų menkinimą numato baudžiamąją atsakomybę.

2013 m. spalio 4 d. 18.55 val. televizijos „Pervyj baltyjskij kanal“ (PBK) laidoje „Žmogus ir įstatymas“ buvo menkinami 1991 m. Sausio 13-osios įvykiai, įžūliai išsityčiota iš mūsų tautos kovos už laisvę 1991 metų sausį. Pagal Visuomenės informavimo įstatymą, Lietuvos radijo ir televizijos komisija savo sprendimu ne ilgiau kaip 3 mėnesiams gali sustabdyti licencijos galiojimą, jei licencijos turėtojas šiurkščiai pažeidžia šio įstatymo reikalavimus ar licencijos sąlygas.

A.Anušauskas kreipėsi į Generalinę prokuratūrą prašydamas atlikti tyrimą ir nustatyti ar Latvijoje įregistruotas PBK tyčia nepažeidė Lietuvos įstatymų, ar nebuvo iš anksto sutarta sudaryti sąlygas padaryti Baudžiamojo kodekso 1702 straipsnyje numatytam nusikaltimui, t.y. viešam pritarimui, neigimui ar šiurkščiam menkinimui 1990–1991 metais padarytų labai sunkių nusikaltimų Lietuvos Respublikai arba Lietuvos Respublikos gyventojus, ar nėra PBK iš anksto sutarus su trečiųjų šalių atstovais pažeidinėti Lietuvos įstatymus.

Spalio 8 d., 11 val. papildyta:

Spalio 8 d. Lietuvos radijo ir televizijos komisija (Komisija) kreipėsi į Latvijos jurisdikcijai priklausantį „Pirmąjį Baltijos kanalą“ (PBK), reikalaudama paneigti melagingus, tikrovės neatitinkančius ir Lietuvos piliečius įžeidžiančius faktus apie Sausio 13-osios įvykius, kurie buvo viešai paskelbti š. m. spalio 4 d. „PBK Lithuania“ laidoje „Žmogus ir įstatymas“.
Komisija taip pat ragina PBK atsiprašyti Lietuvos žmonių dėl tokios informacijos paskleidimo, kuri galėjo įžeisti jų pilietiškus jausmus, paminti tikėjimą tautos kovingumu už laisvę,  turimomis vertybėmis ir Lietuvos valstybe.

Komisija, reaguodama į šios informacijos paskleidimą,  vakar savo iniciatyva pradėjo tyrimą ir kreipėsi į Latvijos nacionalinę žiniasklaidos tarybą dėl bendradarbiavimo taikant nacionalinių įstatymų ir ET konvencijos „Televizija be sienų“ nuostatų  numatytą atsakomybę jas pažeidusiam transliuotojui.

Šmeižikiškos PBK laidos „Žmogus ir įstatymas“ vaizdo įrašas:

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė, Žiniasklaida | Žymos: , , , , , , , , , , , , .

11 komentarų

 1. kaunietis:

  O man tai išvis neaišku. Kodėl Lietuvoje transliuojamos svetimu valstybių televizines programos ir radio stotys?

 2. Parašysiu:

  горбачев: а наплевать мне – пейте лакай-
  те водку “Gorbatschow” от меркел и просто
  слушайте гимна мелодию, мою мою
  “Союз нер(е)шимый”..
  Žodžiu: mojiu mojiu, kaip ta su koja,-
  ant Lietuvos, taip ir pro-kur-
  atūra man jūsų (ar mūsų dar?) dėl Sausio 13-osios pykšt pykšt
  (pokšt ant visų mūsų – kol Lietuvai vadovaujant ET, – visoj ES iš
  Vokietijos laisvai
  ne..tik.. “Gorbatschow”.. bet ir visuotinai pripažinto nusikaltimų:
  tautų genocido vykdyto (((stalin))) trigubskliaustai, bet LAISVAI
  vodka “Stalinskaya” V o k i e t i j o j e

 3. Birutė K:

  Visa mūsų istorija šitaip buvo “kuriama” kitų šalių rašytiniuose šaltiniuose, dažniausiai mūsų priešų, su kuriais vyko kovos. Todėl štai tokį rezultatą dabar ir turim. Na o rusai ir Afrikoj rusai, “posėdis tęsiasi, ponai prisiekusieji”… Kaip apgailėtina… 🙁

 4. Durnių laivas:

  Tikras “durnių laivas”.Vienai bobai kas nepatiko,o visa Lietuva negali žiūrėti šio kanalo.VISAI LIETUVAI NEPATINKA SMURTAS RODOMAS VAIKAMS PER LNK,TV3 IR BALTIJOS TV BET KAŽKODĖL RODO?KAS ČIA PER ĮSTATYMAI IR TEISINĖ VALSTYBĖ?

 5. Artūras Gotautas:

  ( http://bukimevieningi.webnode.com/products/rusijos-televizijos-laida-isvedusi-konservatorius-is-proto/ )

  Pagaliau,pradėta viešai kalbėti,o Gorbačiovas dar gyvas,bus įdomiau neužilgo 🙂

 6. medus:

  žinoma, tokie reportažai mums nepatinka, nes yra melas. to neturėtume toleruoti nei iš kaimyninių valstybių, nei iš savosios. tik nemanau, kad tikrasis p. R. Juknevičienės motyvas šiame reikale yra aiškiai išreikštas. kitu atveju man kyla klausimas, kodėl nemačiau jos audringos-širdingos reakcijos kai iš sausio 13-osios tyčiojamasi ne kur nors Rusijoje, o pas mus. ponia Juknevičienė, jums anas variantas tiko, o šitas ne? kodėl?

  neabejoju, kad iš to daroma politika – atsižvelgiant į šiuo metu “ant bangos” esančią “baisiojo Rusijos baubo” viešojoje erdvėje kuriamą serialą ir neišvengiamai artėjančią kulminaciją – už kampo laukiančią džiaugsmingą valdžios (greičiausiai bebaimės prezidentės) “iškovotą” atomazgą, kuria ji laimės visų būsimųjų “kominių” rinkėjų širdis…šleikštulį keliantis spektaklis – viskas yra tik gerai surežisuotas žaidimas. gali būti ir kitaip, bet nuojauta sako, kad neklystu.

 7. Nepolitikas:

  Man labai keista: „Spalio 7 d. vakare antra pagal dydį Lietuvoje mokama TV bendrovė „Cgates“ laikinai nutraukė Rusijos televizijos kanalo „Piervyj Baltyjskij“ („Pirmasis Baltijos kanalas“, PBK) transliaciją.“ Kodėl taip? Jog gyvenam “teisinėje valstybėje” – „Laisvė reikšti įsitikinimus, gauti ir skleisti informaciją negali būti ribojama kitaip, kaip tik įstatymu, jei tai būtina apsaugoti žmogaus sveikatai, garbei ir orumui, privačiam gyvenimui, dorovei ar ginti konstitucinei santvarkai.
  Laisvė reikšti įsitikinimus ir skleisti informaciją nesuderinama su nusikalstamais veiksmais – tautinės, rasinės, religinės ar socialinės neapykantos, prievartos bei diskriminacijos kurstymu, šmeižtu ir dezinformacija.” Taigi yra tik vienas kelias – įstatymas. Yra ir Įstatymas(BK). Yra prokuratūra. Sekantis žingsnis teismas, „Asmuo laikomas nekaltu, kol jo kaltumas neįrodytas įstatymo nustatyta tvarka ir pripažintas įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu.“ O čia – moterys pasakė ir visi padarė, be teismo! Kuo bijo mūsų politikai? Aš asmeniškai nežiūriu tų rusiškų programų, nemačiau ir šitos, tik dabar internete. Melas, ar tiesa? Manau melas, t.y. propaganda, atsižvelgiant į tai, kaip pateikiama. Tačiau žmonės sako savo teisybę, ką jie matė, o karininkai – kokius įsakymus gaudavo. Manau jie nemeluoja –nėra motyvo, taip kalbėti jų niekas neskatino(išskyrus karininkus, kurie bijo atsakomybės). Bet iš Lietuvos pusės irgi yra melas, melas kuri iš baimės įteisina pats BK, draudžiantis kitaip sakyti, nors bendraujant žmonės jo nepaiso.

 8. Atgalinis pranešimas: Kultūros ministras Š.Birutis: PBK parodyta laida žeidžia mūsų valstybę | Alkas.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: