Lietuvoje vėl ganosi laukiniai arkliai tarpanai (0)

Tarpanai

Tarpanai

Jau pora savaičių, kaip dvi tarpanų veislės kumelaitės (laukinių arklių – tarpanų– palikuonės) ganosi Ažvinčių kaime, Ignalinos rajone.

Jos atvežtos iš Lenkijos Belovežo nacionalinio parko tikintis supažindinti visuomenę su kadaise Lietuvos miškuose gyvenusiais laukiniais arkliais – tarpanais.

Tai pilkas apie 1,36 m aukščio laukinis arklys, išilgai nugaros turintis juodą juostą. Dar XVII amžiuje jie bėgiojo ir Lietuvos miškuose. Manoma, kad iš tarpanų galėjo kilti žemaitukų veislė. XV amžiuje jų buvo ir Trakuose, Vytauto žirgyne. Tuo metu Lietuvos statutai jau numatė baudas už tarpanų medžiojimą. Paskutinis laisvėje gyvenantis tarpanas buvo pagautas prieš daugiau nei 200 metų Belovežo girioje Lenkijoje. Čia veisiamas dabar jis vadinamas konik polski – lenkiškuoju arkliuku.

Pasak LRT televizijos naujienų tarnybos kalbinto Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direktoriaus Emanuelio Leškevičiaus, tarpanai prižiūri pievas, kad šios neužželtų, tai – nauda gamtai, nes paskatintų atsirasti tilvikinių paukščių, kurie turi gyventi atvirose erdvėse – atsirastų įdomesnė biologinė įvairovė.

VšĮ „Medžioklinės kelionės“ savininkas Valdas Danilevičius žada parsigabenti ir tarpanų veislės patiną – taip tikimasi gausinti bandą. Dvi kumelaites jau galima apžiūrėti nacionaliniame parke.  Vėliau planuojama juos apgyvendinti ir laisvėje.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Įvairenybės, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: