Šiandien Tarptautinė archyvų diena (0)

lrkm.lt nuotr.

lrkm.lt nuotr.

Tarptautinės archyvų tarybos nariai, 2007 m. lapkričio mėnesį susirinkę į Bendrą metinį susitikimą Kvebeke (Kanada), priėmė sprendimą kasmet birželio 9-ąją minėti Tarptautinę archyvų dieną. Ši diena pasirinkta ne atsitiktinai – būtent birželio 9-ąją 1948 m. UNESCO įsteigė Tarptautinę archyvų tarybą. Taigi pirmąkart švenčiama Tarptautinė archyvų diena sutapo su Tarptautinės archyvų tarybos veiklos 60-mečio minėjimu.

Lietuvoje Tarptautinė archyvų diena minima palyginti neseniai. 2009 m. birželio 9 d. Archyvarų asociacija surengė konferenciją „Archyvai Lietuvos tūkstantmečio kontekste“. Konferencijos metu buvo perskaityti pranešimai apie tarptautinių standartų perėmimą ir taikymą informacijos ir dokumentacijos srityje, archyvų svarbą, jų veiklos tęstinumą ir iškylančius naujus iššūkius, kalbėta apie prieigą prie valstybės archyvuose saugomų dokumentų, dokumentų skaitmeninimo perspektyvas, dokumentų tvarkymo ir saugojimo paslaugas teikiančių juridinių asmenų bendradarbiavimą su valstybės archyvais ir viešojo sektoriaus įstaigomis, vaizdo ir garso dokumentų vietą virtualioje kultūros paveldo erdvėje ir kitas aktualias archyvarų ir dokumentų vadybininkų veiklos problemas.

2010 m. Tarptautinė archyvų diena buvo paminėta dar vienu prasmingu renginiu – birželio 9-ąją Archyvarų asociacijos iniciatyva Vilniaus mokytojų namų svetainėje vyko seminaras „Viešieji ryšiai atminties institucijų veikloje“. Tokią seminaro temą pasirinkti paskatino suvokimas, kad iš visų atminties institucijų archyvai mažiausiai matomi, mažiausiai girdimi, mažiausiai pažįstami, nors savo veiklos svarba ir saugomo paveldo reikšmingumu nenusileidžia muziejams ar bibliotekoms.

2011 m. archyvarų profesinė šventė paminėta kur kas plačiau: Archyvarų asociacijai atsisakius tradicinio konferencijos formato, iniciatyvos ėmėsi valstybės archyvai, pasiūlydami turiningą ir įvairią „Gyvo archyvo“ dienos renginių programą. Lankytojams buvo rengiamos apžvalginės ekskursijos po archyvų saugyklas ir atskirus struktūrinius padalinius, buvo siūloma aplankyti archyvų saugomų dokumentų pagrindu parengtas parodas, rengiami kino seansai, organizuojamos nuotraukų peržiūros, garso įrašų perklausos. Tądien apsilankiusieji archyvuose turėjo galimybę susipažindinti su valstybės archyvų veiklos specifika bei darbo subtilybėmis, iš arčiau pamatyti ar net savo rankomis pasklaidyti įdomiausias ir vizualiai patraukliausias bylas ar atskirus dokumentus.

Sekdami valstybės archyvų pavyzdžiu šiemet Tarptautinei archyvų dienai skirtų renginių ciklą birželio 4–8 dienomis planuoja ir mūsų kolegos Seime – Seimo kanceliarijos Dokumentų departamento Archyvo skyrius. Tarp planuojamų renginių – dokumentų paroda, kurios moto „Praeitis – dabartis – ateitis“, moksleivių rašinių konkursas tema „Archyvas. Kas tai?“, VU Komunikacijos fakulteto Archyvistikos studijų programos ir Edukologijos universiteto Istorijos fakulteto studentų parengtas pristatymas ir baigiamasis renginys birželio 8-ąją.

Kategorijos: Kultūros paveldas, Lietuvoje, Visi įrašai | Žymos: , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: