Atrasti iki tol nežinomi Tautos Patriarcho daktaro Jono Basanavičiaus dokumentai (1)

Jonas Basanavičius

Jonas Basanavičius

Vasario 14 d. LTV naujienų tarnyba pranešė, kad Lietuvos centriniame valstybės archyve rasti iki tol nežinomi daktaro Jono Basanavičiaus asmens tapatybės dokumentai. Tarp jų ir paties J. Basanavičiaus ranka rašyti prašymai išduoti liudijimus, pildytos anketos ir gimimo liudijimas.

Dokumentus visiškai atsitiktinai aptiko kino režisierius ir operatorius Vytautas Damaševičius.

„Einu aš paraidžiui, žiūriu: Jan Basanovič. Tai yra archyvo medžiaga, bet niekas jos kaip sensacijos nepriima. Nežinau, aš tokios nuotraukos kaip vokiškam pase nesu matęs, tas tradicines esu matęs. Yra autografai Basanavičiaus, jo ranka rašyta. Jis vienas iš nedaugelio užsirašęs lietuviu“, – pasakojo  V.Damaševičius.

Lietuvos centrinio valstybės archyvo direktorius Dalius Žižys sakė: „Yra gimimo liudijimas, jo ranka rašyta autobiografija, pasai – carinės (Rusijos) ir vokiškas, įvairios anketos, prašymai išvykti. Jis nurodo, kad yra lietuvių tautybės, nors pavardė rašoma lenkiška transkripcija, kokias moka kalbas. J.Basanavičius buvo poliglotas. Yra išlikusių keletas nuotraukų. Jos gana unikalios, kai kurios niekur nematytos“.

Šis atradimas galėtų būti gera paskata mūsų tautos ir valstybės istorijos tyrinėtojams, o ypač jaunosios kartos atstovams, imtis sistemingos archyvuose saugomos medžiagos tyrimų, nes šis netikėtas mūsų Tautos Patriarcho asmeninių dokumentų rinkinio atradimas geras pavyzdys, jog įsitvirtinęs stereotipas, kad tai, kas buvo unikalaus Lietuvos archyvuose – jau seniai yra atrasta – akivaizdžiai neteisingas.

Kategorijos: Istorija, Visi įrašai, Žmonės | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: