Lietuvos moksleiviai minės pirmuosius masinius trėmimus (1)

www.alkas.lt

Šiandien, birželio 14 d., minint 70-tąsias pirmųjų masinių trėmimų metines daugiau nei 150 mokyklų visoje Lietuvoje dalyvaus pilietinėje iniciatyvoje „Žinia Tėvynei“.

Kasmetinis Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertint rengiamas minėjimas skirtas prisiminti ir pagerbti sovietinio režimo aukas bei skatinti jaunimo pilietinį sąmoningumą ir brandžios istorinės atminties formavimąsi.

Gedulo ir vilties dienos renginiai birželio 14 d. vyks visoje Lietuvoje. Vilniuje minėjimas vyks prie Lukiškių aikštės 12 val. 30 min. ir prie Naujosios Vilnios geležinkelio stoties memorialo 14 val.

Rengdamiesi minėjimui moksleiviai kelias savaites dalyvavo istorinio turinio užsiėmimuose, susitiko su politiniais kaliniais ir tremtiniais, kurie dalinosi atsiminimais apie metus praleistus sunkomis sąlygomis toli nuo Tėvynės, su mokytojais skaitė tremtinių atsiminimus, lankė atmintinas laisvės kovų vietas. Užsiėmimų ir susitikimų metų moksleiviai turėjo apmąstyti ką jautė laisvės kovotojai ir tremtiniai okupacijos metais, apie ką jie svajojo, ką jiems reiškė laisvė ir Tėvynė, ką jie rašė savo laiškuose ir atsiminimuose. Moksleivių buvo paprašyta pažiūrėti tremtinių akimis į ano meto įvykius, o taip pat ir šią dieną ir parašyti laišką – Žiną Tėvynei. Moksleivių parašyti tekstai buvo bendrai aptariami, o įdomiausi ir šilčiausi atrinkti perskaityti minėjimo metu. Rengdamiesi minėjimams moksleiviai taip pat gamino popierinius paukščius, kurie simbolizuoja ŽINIOS perdavimą iš tremties ar lagerio vietų į Lietuvą. Ant paukščių sparnų moksleiviai rašė tai, kas jų manymu buvo svarbiausia represuotiesiems, kas jų manymu svarbu ir šiandien.

Gedulo ir vilties dienos minėjimų metu moksleiviai bus aktyviais minėjimų dalyviais, dalyvaus pilietiškumo ir istorijos pamokoje, susitiks ir bendraus su buvusiais tremtiniais ir politiniais kaliniais.  Moksleiviai viešai skaitys savo parašytus laiškus, dalinsis savo jausmais ir išgyvenimais susipažinus su tremčių istorija. Savo rankomis pagamintus paukščius moksleiviai padovanos buvusiems tremtiniams ir iš jų išdėlios simbolinius žodžius – TĖVYNĖ, LIETUVA, ATMINTIS.

Tarptautinės istorinio teisingumo komisijos direktoriaus Ronaldo Račinsko nuomone: „Prasmingas, giliai suvoktas ir asmeniškai aktyvus istorinių datų minėjimas yra neatsiejamas nuo moksleivių pilietiškumo ir brandžios istorinės atminties ugdymo. Mokytis istorijos reikia ne tik galva, bet širdimi ir rankomis. Ilgametė mūsų darbo patirtis ir mokytojų nuomonių apklausos rodo, kad moksleiviai, dalyvaujantys tokio pobūdžio minėjimuose ir kitoje užklasinėje veikloje, įgyja geresnes ir gilesnes istorines žinias bei susiformuoja tvirtesnę vertybių sistemą.“

Remiantis patvirtintomis Tarptautinės komisijos išvadomis 1941 metais per masinius gyventojų trėmimus iš Lietuvos buvo ištremta apie 17 500 žmonių. Tarp tremtinių buvo 5 060 vaikų iki 16 metų amžiaus. Represijos buvo nukreiptos ne į atskirų žmonių, o į šeimų naikinimą. Sunaikinus ištisas šeimas, turėjo išnykti ir dešimtmečiais kaupta jų patirtis, visuomeninė-kultūrinė įtaka. Turėjo išnykti geriausia dalis du dešimtmečius ugdytų profesinių grupių: karininkų, policininkų, mokytojų, žurnalistų ir kt.

Kategorijos: Naujienos, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai | Žymos: , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: