Jubiliejiniai „Panemunių žiedai“ prikels pilies didikų istoriją (0)

www.alkas.lt

„Panemunių žiedai“

Gegužės 28 d. Raudonėje, Jurbarko rajone, prie XVII a. menančios didingos pilies, šurmuliuos kasmetinė šventė „Panemunių žiedai“. Dešimtajai šventei parengta išskirtinė programa, kurioje bus atskleisti iki šiol mažai kam žinoti istoriniai faktai iš šios pilies ir Lietuvoje rezidavusių užsienio didikų gyvenimo.

Per dešimtmetį šventės organizatoriams pavyko atkurti paskutiniosios Raudonės pilies šeimininkės, ponios Olgos de Faria e Kastro gyvenimo atmosferą. Taip pat iš įvairių šaltinių sukauptos žinios padėjo Raudonėje atgaivinti portugališkosios Madeiros salos muziką, dainas ir šokius, nes būtent šioje pilyje įsiliepsnojo portugalo Žozė de Faria e Kastro ir ankstesnės jos paveldėtojos ponios Sofijos meilė.

Šiemet Raudonės laikrodis bus pasuktas dar giliau į praeitį. Tam „Panemunių žiedų“ rengėjams teko šimtus valandų gilintis į archyvuose dūlančius istorinius šaltinius.

„Šventė „Panemunių žiedai“ Raudonėje vyksta tik kartą per metus. Pasibaigus vienai – pradedame ruoštis kitai. Visa šventė kuriama išstudijavus kelių šimtų metų senumo pilies istoriją. Kiekvienais metais atsiranda vis didesnis įkvėpimas ja domėtis. Tą įkvėpimą kaskart sužadina ir smalsumas, ir atvykusių į šventę žmonių geros emocijos, sveikinimai, gaunami laiškai. Šventės programos rašymas prasideda nuo vieno ar dviejų įrašų pilies istorijoje. Šių metų kūrybą pradėjome turėdami du sakinius: „Merdinčią pilį naujam gyvenimui prikėlė Platonas Zubovas, karalienės Jekaterinos II favoritas. Gaisro nuniokotos, apgriuvusios pilies rekonstrukcijai jis sugaišo ne vienerius metus, o vėliau ją kaip kraitį padovanojo savo dukteriai Sofijai Kaisarovai“, – istorinį šaltinį citavo šventės sumanytoja, „Panemunių žiedų“ direktorė Iveta Balserienė.

Tie du sakiniai sukėlė begalę klausimų.

„Atrodė, kad visi archyvai Lietuvoje jau yra perskaityti, išstudijuoti ir daugelis istorijos specialistų šį klausimą yra uždarę sakiniu: mes nieko jums daugiau negalime papasakoti apie Raudonės pilį, tuo labiau apie jos savininkus, jų tradicijas, pomėgius; nieko neturime ir rasti nežinome kur. Buvo sudėtingas momentas. Tačiau vis dėl to tiek Lietuvoje, tiek užsienyje atradome žmonių, kurie perdavė neįkainojamai vertingos medžiagos apie istorinę pilies šeimą“, – pasakojo šventės organizatorė.

Tam, kad galėtų sužinoti daugiau apie Platono Zubovo, Sofijos von Pirch Kaisarovos gyvenimo laikotarpį pilyje, jai daugiau kaip pusę metų reikėjo belstis ne į vienerias duris, kalbėtis su specialistais, žinovais iš užsienio šalių, surinkti daug istorinės medžiagos.

I. Balserienė studijavo medžiagą, sukauptą ne tik didžiausiose Lietuvos bibliotekose, archyvuose, bendravo su Šiaulių Aušros muziejaus darbuotojais, bet ir vykdė korespondenciją su Maskvos ir Sankt Peterburgo archyvų specialistais.

„Informacijos gavome su kaupu ir jau šiandien esame pasiruošę daug įdomybių papasakoti visos Lietuvos žmonėms. Istoriją šventės dieną pasakosime gyvai per muziką, dainą, šokį, aromatus, kulinariją“, – visų sukauptų žinių neskuba viešinti šventės rengėja.

Šį darbą profesionaliai ir patraukliai atliks atrinkti teatro aktoriai, režisieriai, muzikantai, dailininkai, kurie jau keletą mėnesių repetuoja naujus teatralizuotus pastatymus. Jei daugelis švenčių Lietuvoje vyksta nekeičiant scenarijaus, programos atlikėjų, personažų, tai „Panemunių žieduose“ kasmet kuriama nauja teatralizuota programa

„Įsipareigojame kelti kartelę į viršų, nenuvilti nuolatinių savo lankytojų, nustebinti pirmą kartą atvykusiuosius į šventę, kuri šiais metais vyks jau dešimtą kartą“, – žadėjo I. Balserienė.

Šiais metais į pilį atvyks žmogus „Nykštukas“ – kunigaikščio Platono Zubovo numylėtinis. Jis atvers labai seno dienoraščio puslapius ir papasakos dar niekur neskelbtą ir niekam nežinomą pilies istoriją. Į pilį atvyks jos valdytojai Platonas, Sofija su savo vaikais. „Panemunių žiedų“ šventėje bus svečių iš užsienio – iš labai senos, istorinės pilies, – kurie rengia išskirtinę programą šventės „Panemunių žiedai“ lankytojams.

Akimirkos iš praeitų metų šventės: http://www.panemuniuziedai.lt/galerija/video/

Nuotraukose:
1. Platonas Zubovas (1767–1822)
2. Sofija von Pirch Kaisarova (1800–1880)
3. Akimirkos iš šventės „Panemunių žiedai 2010“

Daugiau žinių:
Direktorė Iveta Balserienė
Viešoji įstaiga „Panemunių žiedai“
Tel. 865551999
panemuniuziedai@gmail.com
www.panemuniuziedai.lt

Kategorijos: Naujienos, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: