Gegužės 28 dieną žiniasklaidoje pasirodžius pranešimams apie UAB „Garnis“, kurios akcininkas yra ir Ministras Pirmininkas Gintautas Paluckas, gautą lengvatinę 200 tūkst. eurų paramą iš Nacionalinio plėtros banko „ILTE“, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyboje (FNTT) pradėtas informacijos vertinimas dėl galimų nusikalstamos veikos požymių.
Birželio 3 dieną gavus grupės Seimo narių oficialų kreipimąsi, FNTT direktoriaus pavedimu buvo atliktas duomenų patikslinimas. Surinkus pakankamai medžiagos, leidžiančios pagrįstai įtarti galimą kreditinį sukčiavimą, birželio 5 dieną pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal Baudžiamojo kodekso 207 straipsnio 3 dalį. Tyrimo tikslas – ištirti, ar parama nebuvo gauta apgaule, ir ar gautos lėšos nebuvo panaudotos kitai, su tais pačiais akcininkais susijusiai įmonei – UAB „Emus“.
Pagal viešai prieinamą informaciją, UAB „Garnis“ teigia besiverčianti audiovizualinės įrangos nuoma ir renginių aptarnavimu. Tačiau žiniasklaidos tyrimai atskleidė, kad įmonės veikla galimai persidengia su UAB „Emus“ – kita G. Palucko šeimai priklausančia bendrove, vykdančia panašaus pobūdžio veiklą. Tai leidžia manyti, kad finansinė pagalba galėjo būti panaudota apeinant sąžiningos konkurencijos principus ar subsidijavimo sąlygas.
Seimo narys Remigijus Žemaitaitis kreipimesi į teisėsaugos institucijas pareiškė: „Susidaro įspūdis, kad parama galėjo būti skirta neteisėtai, galimai proteguojant politinį interesą, o ją gavo įmonė, kurios veikla persidengia su kita to paties savininko įmone. Toks lėšų nukreipimas yra ypač problemiškas, kai paramos skirstyme dalyvauja su valstybe susijusi finansų įstaiga.“
Šioje ikiteisminio tyrimo stadijoje jokie įtarimai dar nėra pareikšti. Visą tyrimą organizuoja ir jam vadovauja Europos prokuratūra, veikianti pagal naująsias Europos Sąjungos finansinių interesų apsaugos taisykles.
Viešojoje erdvėje jau pasigirdo raginimų Gintautui Paluckui pasitraukti iš Ministro Pirmininko pareigų, kol bus baigtas tyrimas. Pats Paluckas kol kas vengia viešų komentarų, tačiau jo atstovai spaudai tvirtina, jog „visos procedūros buvo atliktos pagal galiojančius teisės aktus, o paramos paraiška atitiko visus kriterijus“.
Tyrimas vyksta įtemptoje politinėje aplinkoje – Lietuvoje jau seniai kyla klausimų dėl interesų painiavos tarp politikų ir jų valdomų įmonių, o šis atvejis kelia grėsmę Ministrų Kabineto reputacijai nacionaliniu ir europiniu lygiu.
Parengta pagal FNTT pranešimą, žiniasklaidos tyrimus ir viešus Seimo narių pasisakymus