Vasaros pradžioje Vilniaus centre esančioje Vokiečių gatvėje prasidės ilgai laukti atnaujinimo darbai. Projektui jau išduotas statybą leidžiantis dokumentas. Vilniečiams itin svarbi vieta įgaus visiškai naują veidą – bus atnaujintos dangos, sukurtos kokybiškos viešosios erdvės, praneša savivaldybė.
Gatvė bus atnaujinama pagal architektūrinį konkursą laimėjusios architektų studijos AIMM idėją „Strassen-Platz“. Projektas buvo keistas pagal gyventojų pastabas.
„Pasiruošimas atnaujinimui užtruko dėl projekto kompleksiškumo, siekio išsaugoti istorinę atmintį, o kartu atitikti dabartinius gyventojų poreikius. „Nebuvo lengva suderinti šiuolaikinius gyventojų poreikius ir išsaugoti kultūrinį paveldą. Buvo parengti du projektai – vienas kultūros paveldo tvarkybos, o kitas – infrastruktūrinės dalies,“ – teigia Vilniaus miesto savivaldybės vicemeras Andrius Grigonis.
Istorijos ženklai
Atnaujintoje gatvėje išliks turtingą šios vietos istoriją menantys ženklai. Dangos raštu bus žymima praėjusių laikotarpių gatvės struktūra, kuri diktuoja naujų gatvės viešųjų ir žaliųjų erdvių formas. Kito atspalvio trinkelių linijomis žymimi istorinių pastatų sienų kontūrai, o dangoje išgraviruojami neišlikusių pastatų adresai.
Barboros Radvilaitės skulptūra stovės toje pačioje vietoje, tačiau bus keičiama kalvelė, ant kurios stovi, – ji bus padengta, tokia pat danga kaip ir atnaujinta gatvė. Gyventojų pageidavimu, ant istorinės Žydų gatvės trasos bus išsaugomas baseinėlis, jis moderniai interpretuojamas dangoje, taip pat kuriamas interaktyvusis fontanas.
Dėmesys pėstiesiems
Nors kaip ir anksčiau gatvėje vyks automobilių eismas, gatvė bus labiau orientuota į pėsčiųjų eismą. Todėl gatvėje buvo suprojektuota vientisa sutapdinta danga su mažais aukščių skirtumais tarp gatvės ir šaligatvio – kad automobilių vairuotojai jaustųsi važiuojantys pėsčiųjų zona, o ne atvirkščiai.
Gatvėje, kaip ir buvo prieš tai, numatytos 37 automobilių stovėjimo ir 9 aptarnavimo vietos.
Atnaujinant gatvę esamiems medžiams gerinamos sąlygos: didinami polajai. Naujas želdinimas suplanuotas buvusių vidinių kiemų plotuose, kur nėra istorinių pastatų pamatų.
Nuo kovo bus skelbiamas rangos darbų pirkimas. Jei viešųjų pirkimų procedūros vyks sklandžiai, realūs darbai prasidės nuo vasaros pradžios ir truks iki 2026 m. pabaigos.
Šiaurinę Vokiečių gatvės pusę iki Didžiosios sinagogos imtinai nugriovė sovietai po karo – projektuojant greitkelį iš Rygos į Minską (architektas Kazarinskis). Mūsų rezervistinė valdžia užuot sunaikinus šitą sovietinį svetimkūnį, stengiasi jį pagražinti. Kaip ir sovietinius ,,mikrorajonus”.
Ar ne Mikučianis?
Gal Mikučianis. Tik girdėjau, kad architektas pasirašęs Mokyklos kiemo griovimą, buvo žydų kilmės. Tai yra kremlius savo juodus darbus vykdo pačių tautų korumpuotų atstovų rankomis.
Perkūnkiemis pastatytas jau po atgautos Nepriklausomybės . Lazdynų “mikrorajone” pro langus gali matyti medžius, mišką ar nuostabius tolius. O Perkūnkiemyje- dažniausiai kaimyninio namo sieną su langais.
Perkūnkiemiai, mano nuomone, yra sovietinės urbanistikos tąsa. Kartais net blogesnė.
Savivaldybė, kad ir kuris meras būtų, ligi šiol vykdė ten lyg Leninas mauzoliejuje įsitvirtinusios „grupė draugų“ biznio politiką. Kiekvieną naują projektą apkaišo madingais šūkiais ir pirmyn eurų kasti…
Per daug išbetonuoto ploto, karštėjant klimatui tai kels temperatūrą vasarą mieste, apskritai. Pavėsyje ant betono dangos ir ant žalios vejos žemės, nebus – tas pats. Taigi žalios vejos ir takeliai joje prie suoliukų darytų gatvę atgaivos vieta mieste.
Ten, kur sovietai išgriovė vieną seniausių Senamiesčio vietą, kad atlaisvintų vietą greitkeliui, reikia įrenginėti ne ,,atgaivos vietas, o atkurti sunaikintą miesto audinį.