Lietuvos mokslo taryba (LMT) pristato ketvirtąjį Lietuvos mokslinių tyrimų infrastruktūrų (MTI) kelrodį – kas ketverius metus atnaujinamą strateginį dokumentą, kuriame apžvelgiama dabartinė šių infrastruktūrų padėtis, įvertinamos tarptautinės MTI vystymosi tendencijos bei mūsų šalies MTI plėtros galimybės.
Lietuvos MTI kelrodyje numatomos strateginės infrastruktūrų raidos kryptys, ilgalaikės mokslinių tyrimų infrastruktūrų politikos ir vystymosi pirmenybės bei galimybės dalyvauti tarptautiniuose MTI tinkluose ir organizacijose. Pirmasis Lietuvos MTI kelrodis parengtas 2011 metais.
Padeda veiksmingiau rengti finansavimą
Pasak LMT pirmininko dr. Gintaro Valinčiaus, Lietuvos MTI Kelrodis – ilgalaikė MTI raidos strategija, leidžianti planuoti tikslines valstybės investicijas į mokslinių tyrimų infrastruktūrą, kurios pagalba kuriamas naujas mokslinis žinojimas, mokslinių tyrimų rezultatais grįstos naujovės, kritiškai svarbios mūsų šalies ekonominiam augimui, visuomenės sveikatos stiprinimui, darniai socialiniai ir kultūros plėtrai bei tvariam gamtos resursų naudojimui.
MTI – tai mokslinė įranga, susisteminti mokslinių tyrimų rezultatai bei bandomoji medžiaga, jų rinkinia, archyvai, kompiuteriniai tinklai bei didelio našumo skaičiavimų technologinė ir programinė įranga, ryšio bei kitos priemonės, būtinos aukščiausio lygio mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros bei naujovių (MTEPI) veiklai vykdyti.
Lietuvos MTI kelrodyje pateiktas žinovų atrinktų Lietuvos MTI, kurios yra suskirstytos pagal atitiktį geriausioms tarptautinėms praktikoms bei pasirengimą dalyvauti tarptautinių MTI veiklose, sąrašas.
„Šis dokumentas – mūsų orientyras ir įsipareigojimas, padedantis siekti drąsių ir tvarių sprendimų, skatinančių Lietuvoje kurti naujovišką mokslo ir naujovių ekosistemą.
Tokią ekosistemą, kurioje kiekvieno talentingo Lietuvos tyrėjo sumanymai turės visas galimybes tapti nauju žinojimu, gebėjimais bei naujovėmis, būtinomis mūsų šalies socialinei, ekonominei ir kultūros raidai bei tarptautiniam konkurencingumui užtikrinti“, – kalbėjo LMT pirmininkas.
Pasak šį leidinį parengusios darbo grupės pirmininko dr. Giedriaus Viliūno, naujajame Lietuvos MTI kelrodyje ne tik įvertintas esamų šalies MTI mokslinis lygis, bet ir išnagrinėtos jų sąsajos su svarbiausiomis mokslo žinių taikymo sritimis, pradedant nuo visuomenės gerovės, ekonomikos konkurencingumo ir baigiant aplinkosauga bei naujausių technologijų vystymu.
Pirmą kartą į leidinį įtraukta MTI, neturinti tarptautinio atitikmens, tačiau reikalinga Lietuvos visuomenės pažangos tikslams įgyvendinti – Lietuvos ilgalaikis socialinis tyrimas (LIST).
Atnaujina kas kelerius metus
Dabartiniame leidinyje pateikiami Lietuvai svarbių Europos mokslinių tyrimų infrastruktūrų, įtrauktų į Europos mokslinių tyrimų infrastruktūrų strategijos forumo (ESFRI) parengtą Europos MTI kelrodį, taip pat kitų tarptautinių mokslinių tyrimų infrastruktūrų atitikmenys, kuriuose būtų tikslinga siekti Lietuvos narystės.
Lietuvos dalyvavimas tarptautinėje MTI gali būti rengiamas, jei narystę sumananti infrastruktūra yra įtraukta į Lietuvos MTI kelrodį ir siekia įstoti į Europos mokslinių tyrimų infrastruktūrą, įtraukta į ESFRI parengtą Europos MTI kelrodį. Nacionalinis MTI Kelrodis atnaujinamas nuolat kas ketverius metus.
2024 m. Kelrodžiui parengti gautos 22 paraiškos, iš jų po slenkstinio vertinimo 17 paraiškų buvo teiktos atlikti išsamųjį vertinimą. Išsamųjį vertinimą atliko 25 ekspertų komisija, kurią sudarė tyrėjai iš 14 pasaulio šalių.
Visos 17 MTI buvo pripažintos tinkamomis įtraukti į Kelrodį. 5 MTI pagal pasirengimo lygį dalyvauti tarptautinių MTI veikloje priskirtos galimoms, 12 – brandžioms.
Brandžiomis pripažintos Lietuvos MTI galės rengti dalyvavimą tarptautinės MTI veikloje. Taip pat į Kelrodį buvo įtrauktos 7 MTI, kurios jau yra įstojusios į tarptautines MTI.
Parengtas Lietuvos MTI kelrodžio sumanymas pristatytas LMT Mokslinių tyrimų infrastruktūrų komisijai, tuomet aptartas viešoje diskusijoje-susitikime su akademine, verslo bendruomene, suinteresuotomis mokslo ir studijų institucijomis, kitais suinteresuotais juridiniais asmenimis ir po pataisymų dar kartą pateiktas MTI komisijai.
Jai pritarus, parengtas Kelrodžio projektas pristatytas Mokslo, technologijų ir inovacijų tarybai ir patvirtintas LMT pirmininko.
Šį leidinį pristatyti žadama sausio mėn.
Su Kelrodžiu galima susipažinti čia.