Pirmadienis, 21 liepos, 2025
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus

Sluoksniuota tešla – ir pyragams, ir pikantiškiems kepiniams

www.alkas.lt
2024-12-22 09:11:00
0
Pyragas

Pyragas | pixabay.com, Eatde nuotr.

Artėjant didžiosioms metų šventėms, gyventojai skuba planuoti šventinį valgiaraštį, kuris nepriverstų ilgai suktis virtuvėje, tačiau pradžiugintų net išrankiausius ragautojus. Tautiečiai jau ne pirmus metus pasilengvina šventinio stalo ruošą įvairiems patiekalams rinkdamiesi jau paruoštą šaldytą tešlą – jos paklausa, palyginti su įprastu laikotarpiu, prieš šventes išauga iki 3 kartų.

Maisto gamybos žinovė pažėrė ne tik šventėms skirtų receptų, bet ir vertingų patarimų, kad tiek saldėsiai, tiek pagrindiniai patiekalai iš šaldytos tešlos pavyktų net neįgudusiems virtuvėje, papuoštų stalą ir nustebintų skonių derme.

Paklausa šokteli artėjant šventėms

Pasak didžiausios duonos, užkandžių ir šaldytos produkcijos gamintojos „Mantinga“ produktų skyriaus vadovės Ivetos Avietynienės, šaldytų sluoksniuotos mielinės ir sluoksniuotos bemielės tešlų pardavimai kasmet nuosekliai auga, o tokiomis progomis, kaip Kalėdos ar Velykos, jų nuperkama 2–3 kartus daugiau, nei įprastai.

„Tautiečiai labiausiai mėgsta šaldytą sluoksniuotą bemielę tešlą. Pasigaminti ją namų sąlygomis gana sudėtinga, o įsigijus jau pagamintą atsiveria visas improvizacijų spektras. Neatsitiktinai, pamėgę gaminti su šaldyta tešla, žmonės stengiasi dažnai jos turėti šaldiklyje ir prieš šventes, ir kasdien“, – sako I. Avietynienė.

Gamybos technologija suteikia tešlai universalumo

Kaip pasakoja „Mantingos“ maisto technologė Irma Seiliuvienė, pagrindiniai sluoksniuotos bemielės tešlos ingredientai yra miltai, druska, cukrus ir riebalai, o gaminant mielinę sluoksniuotą tešlą papildomai gali būti naudojami ir kiaušiniai bei pieno milteliai. „Pastarieji gaminiai tešlai suteikia turtingesnį ir sodresnį skonį, tačiau kepinyje nebejusti to išskirtinio lengvumo ir traškumo, būdingo bemielei tešlai“, – skirtumus įvardija ji.

Kadangi įprastai šaldyta tešla yra neutralaus skonio – gaminant ją cukraus ir druskos naudojama saikingai, ji yra gana universali ir tinka tiek saldiems, tiek pikantiškiems kepiniams. Tačiau pasirenkant įdarus ar priedus kepiniams, svarbu paisyti kelių patarimų.

„Neperkraukite tešlos įdaru – per daug drėgmės ar svorio gali neleisti tešlai tinkamai iškilti. Jei įdaras itin sultingas, prieš kepant į jį galite įmaišyti miltų ar krakmolo – taip išvengsite tešlos permirkimo ir iškepus „užsidariusių“ sluoksnių. Nenaudokite ir karštų įdarų – prieš tai juos atvėsinkite, nes nuo karščio tirpstantys tešlos sudėtyje esantys riebalai sugadins sluoksnių struktūrą“, – įspėja specialistė.

Patiekalo sėkmei svarbi tinkama temperatūra

Kaip nurodyta ant pakuotės, šaldytą tešlą reikia laikyti šaldymo kameroje ar šaldiklyje. Be to, jau atšildžius gaminį reikėtų jos pakartotinai neužšaldyti.

I. Seiliuvienė pataria tešlą atšildyti lėtai, specialiai jos nešildyti. Tai padės apsaugoti sluoksnius nuo deformacijos. „Išėmę tešlos lapelius iš pakuotės, galite juos lengvai pridengti kepimo popieriumi – taip jie neapdžius. O tam, kad tešla būtų lengviau kočiojama ir formuojama, verta pradėti darbuotis jai dar pilnai neatšilus – tokia ji išliks elastinga, nelips“, – sako specialistė. Tiesa, reikėtų tešlos neperkočioti, nes sluoksniai gali susilieti ir iškepusi tešla nebus tokia puri ir lengva.

Sluoksniuotos tešlos gaminius reikia kepti gerai įkaitintoje orkaitėje, nustačius ant tešlos pakuotės nurodytą temperatūrą. Jei ji bus netinkama, tešla gali tinkamai neiškilti, gaminiai  nebus purūs.

„Jei norite auksinės, blizgios plutelės, prieš kepimą suformuotus gaminius patepkite kiaušinio plakiniu. Puoškite įvairiais žalumynais, sėklomis, sūriu. Jei daugiau spalvų ir išskirtinumo norisi suteikti jau iškeptam gaminiui, galima jį puošti šviežiomis uogomis, tirpintu šokoladu, mėtos lapeliais, cukraus pudra“, – pataria maisto technologė ir siūlo išbandyti keletą šventėms puikiai tinkančių receptų su šaldyta tešla.

Apkepas su jūros lydeka

Jums reikės: 5 lapelių mielinės sluoksniuotos tešlos, 1 morkos, 100 g poro, 250 g jūros lydekos, 50 g sviesto, 20 g žaliojo kario pastos, 120 ml grietinėlės, 60 g šaldytų žirnelių, 1 kiaušinio trynio, druskos ir pipirų.

Gaminimo eiga:

1.       Keptuvėje išlydykite sviestą ir apkepkite jūros lydeką. Iškepusią žuvį perkelkite ir tolygiai paskleiskite kepimui skirtame inde.

2.       Į keptuvę, kurioje kepė žuvis, sudėkite pjaustytas morkas ir porus, paskrudinkite 5 minutes.

3.       Įdėkite žaliojo kario pastos ir gerai išmaišykite, supilkite grietinėlę, paskaninkite druska ir pipirais ir nugarinkite padažą, kol sutirštės apie 10 minučių. Į pabaigą suberkite šaldytus žirnelius.

4.       Gautą padažą dėkite ant žuvies ir tolygiai paskirstykite. Ant viršaus uždėkite tešlos lapelius ir pakočiokite su kočėlu, kad padengtų visą paviršių. Patepkite kiaušinio plakiniu ir peiliu išraižykite rombelius.

5.       Kepkite 200°C laipsnių temperatūroje 15 minučių. Po kepimo leiskite 5 minutes pravėsti ir tiekite į stalą.

Kanadietiškas mėsos pyragas

Jums reikės: 6 lapelių sluoksniuotos bemielės tešlos, 1 kg maltos kiaulienos, 500 g maltos veršienos, 1 smulkiai pjaustyto svogūno, ½ puodelio verdančio vandens, 1 plakto kiaušinio, 1 šaukšto bulvių krakmolo, 1 šaukšto sviesto, druskos, pipirų, cinamono pagal skonį, gali prireikti maltų džiūvėsėlių.

Gaminimo eiga:

1.       Orkaitę įkaitinkite iki 220°C laipsnių. Keptuvėje išlydykite sviestą ir kelias minutes pakepinkite svogūną.

2.       Sudėkite mėsą ir pakepinkite maišydami, kol dings raudona spalva, apie 10 minučių.

3.       Supilkite karštą vandenį, druską ir pipirus, sumažinkite ugnį, uždenkite keptuvę ir pakepinkite apie 20 minučių.

4.       Tuo tarpu kepimo inde išklokite tešlą taip, kad būtų galima sudėti įdarą, o po to su kitu tešlos lapu indą uždengti.

5.       Į mėsą įdėkite cinamono pagal skonį. Išmaišykite, jei trūksta tirštumo, įdėkite džiūvėsėlių; Taip pat įberkite šaukštą krakmolo, išmaišykite ir atvėsinkite.

6.       Sudėkite mėsą ant tešlos į kepimo indą. Iš viršaus suspausdami kraštelius užlipdykite antrą tešlos lapą. Viršų ištepkite kiaušinio plakiniu ir padarykite nedidelių skylučių.

7.       Kepkite pyragą orkaitėje apie 10 minučių, tada sumažinkite karštį iki 180°C laipsnių ir kepkite 25–30 minučių, kol pyragas įgaus aukso spalvą.

8.       Ištraukę palaikykite 5 minutes ir patiekite pjaustydami kaip tortą.

Pyragaitis su apelsinais ir pistacijomis

Jums reikės: 6 lapeliųbemielės sluoksniuotos tešlos, 2 apelsinų, 80 g cukraus, 0,5 a. š. cinamono, 150 ml vandens, 80 g cukraus pudros, 10 ml citrinos sulčių, 1 kiaušinio trynio, pistacijų papuošimui.

Gaminimo eiga:

1.       Į prikaistuvį sudėkite į skiltetes padalintus apelsinus, apelsino tarkuotą žievelę, cukrų, cinamoną, vandenį ir viską troškinkite ir garinkite, kol skystys pasidarys marmelado konsistencijos. Tai užtruks apie 15 minučių.

2.       Gerai išmaišykite cukraus pudrą ir citrinos sultis. Gautą glajų sudėkite į konditerinį maišelį.

3.       Tešlos šonus įpjaukite 2 cm pločio juostelėm iš abiejų pusių, viduryje palikite vietos apelsinų įdarui.

4.       Per vidurį dėkite apelsinų įdarą. Tešlos juosteles iš abiejų pusių kryžiuokite ant įdaro.

5.       Gautą pyragaitį patepkite kiaušinio plakiniu ir kepkite orkaitėje 15 minučių 200°C laipsnių temperatūroje.

6.       Po kepimo leiskite 5 minutes pravėsti ir pagardinkite cukraus glajumi ir skrudintom pistacijom.

Snaigė su apelsinų džemu

Jums reikės: 6 lapelių bemielės sluoksniuotos tešlos, 4 apelsinų, 100 g imbiero cukatos, 100 g cukraus, 1 kiaušinio trynio, cukraus pudros ir vanilinių ledų pateikimui

Gaminimo eiga:

1.       Į prikaistuvį sudėkite pjaustytus apelsinus ir cukrų, pavirkite kol sutirštės, apie 20 minučių, tada įmaišykite smulkintas imbiero cukatas.

2.       Išpjaukite iš tešlos du apskritimus, vieną apskritimą padenkite apelsinų įdaru ir kitą apskritimą dėkite ant viršaus, supjaustykite ir susukite tešlą į snaigės formą.

3.       Ištepkite gaminį kiaušinio plakiniu ir kepkite 180 laipsnių temperatūroje 20 minučių.

4.       Po kepimo apibarstykite cukraus pudra ir patiekite su vaniliniais ledais.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Ruošiantis Velykų kepiniams – miltų atmintinė
  2. Kad mielinė tešla pavyktų iš pirmo karto
  3. Pyragams puikiai tiks ir dribsniai
  4. Pistacijos – šventiniams kepiniams ir užkandžiams
  5. Už saiką prie Velykų stalo kūnas tikrai padėkos
  6. Viena antis – daugybė galimybių
  7. Švečių stalo karalienė – silkė: kaip išsirinkti tinkamiausią?
  8. Kad karpio skonis būtų kuo geresnis
  9. Kepsnius paįvairins padažai ir garnyrai
  10. Minint tuno dieną. Kuo ypatinga ši žuvis?
  11. Patarimai, kad žuvį pamėgtų net vaikai
  12. Vištiena kepsninėje: pigu ir palanku sveikatai
  13. Varškės ledai – lengvai gaminami ir sveikesni
  14. Pamiršta daržovė vėl sugrįžta ant lietuvių stalo
  15. Salierai – prieš įvairius negalavimus

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Ukrainos gynėjų vaikų vasaros stovykla
Lietuvoje

Prezidentas atidarė Ukrainos gynėjų vaikų vasaros stovyklą

2025 07 21
Pasieniečiai padeda Latvijos kolegoms
Lietuvoje

Dar 8 pasieniečiai išvyko saugoti Latvijos sienos su Baltarusija

2025 07 21
Valgyklų atnaujinimas
Lietuvoje

Kariuomenės valgyklų atnaujinimui KAM skiria 8,6 mln.

2025 07 21
Mokinių sveikatos patikra
Gamta ir žmogus

Profilaktinė vaikų patikra vasarą – mažiau steso ir rūpesčių

2025 07 21
Gėlynai
Gamta ir žmogus

Baltijos sostinės varžosi dėl gražiausio gėlyno

2025 07 21
Paspirtukas | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.
Lietuvoje

Daugėja gaisrų dėl netinkamo ličio jonų baterijų naudojimo

2025 07 21
Grįžta tradicinė kuprinių svėrimo akcija
Lietuvoje

Dėl paramos mokiniams metas kreiptis jau dabar

2025 07 21
Agnė Bilotaitė
Lietuvoje

Dėl ministro veiksmų A. Bilotaitė kreipėsi į STT ir prokuratūrą

2025 07 21

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Kęstutis K.Urba apie K. Urba. Baltų raida ir virsmai
  • Kažin apie K. Urba. Baltų raida ir virsmai
  • Vilna apie K. Urba. Baltų raida ir virsmai
  • Denisas Jelisievičius apie A. Medalinskas. D. Trampo pažadai: viltys, rūkas ir ir leidimas dar 50 dienų daužyti Ukrainą?

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Prezidentas atidarė Ukrainos gynėjų vaikų vasaros stovyklą
  • Dar 8 pasieniečiai išvyko saugoti Latvijos sienos su Baltarusija
  • Kariuomenės valgyklų atnaujinimui KAM skiria 8,6 mln.
  • Profilaktinė vaikų patikra vasarą – mažiau steso ir rūpesčių

Kiti Straipsniai

Arbūzas

Šiltasis metas – su gaivaus, saldaus arbūzo patiekalais

2025 07 20
Svogūnai |

Kepsninei tinka ir svogūnai

2025 07 19
Maistas, maisto ruošimas

Aštuoniose mokyklose vaikai permokėjo už maistą

2025 07 18
Žemės ūkis

Žemės ūkis pripažintas nacionaliniam saugumui svarbia sritimi

2025 07 16
Kepsnys, Grilis

Kur slypi didžiausi apsinuodijimų pavojai?

2025 07 13
Vaisiai

Ar tikrai valgote tai, kas kūnui vasarą naudingiausia?

2025 07 13
Burokėliai

Rožiniai gali būti ne tik šaltibarščiai

2025 07 12
Braškės

Kaip iš uogų gauti didžiausią naudą?

2025 07 12
Maisto taryba

Maisto taryba analizuoja kainas ir ieško sprendimų

2025 07 11
Baltijos šalių žemės ūkio ministrai

Baltijos šalių minisrai aptarė svarbiausius žemės ūkio klausimus

2025 07 09

Skaitytojų nuomonės:

  • Kęstutis K.Urba apie K. Urba. Baltų raida ir virsmai
  • Kažin apie K. Urba. Baltų raida ir virsmai
  • Vilna apie K. Urba. Baltų raida ir virsmai
  • Denisas Jelisievičius apie A. Medalinskas. D. Trampo pažadai: viltys, rūkas ir ir leidimas dar 50 dienų daužyti Ukrainą?
  • Rimvydas apie K. Urba. Baltų raida ir virsmai
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Kalėdos | IKEA nuotr.

Kaip jaukiai ir nebrangiai papuošti vaišių stalą

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

Furnitūra | fs22 mods | ket testai | Farming Simulator 25 mods | Inbank vartojimo paskolos | FS25 | fs25 mods | DARBO SKELBIMAI

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai