Seimo posėdyje priimtas Finansų ministerijos ir Lietuvos banko parengtas Atsiskaitymų baigtinumo įstatymo projektas, kuris padidins konkurenciją mokėjimų rinkoje ir suteiks geresnes paslaugas vartotojams.
„Pinigai, kurie pasiekia sąskaitas iš karto, be papildomų laukimo valandų ar dienų, vadinami momentiniais mokėjimais. Priimti pakeitimai lems, kad jau nuo 2025 m. balandžio 9 d. visi mokėjimai Lietuvoje galėtų būti momentiniai. Momentinių mokėjimų galimybė skatins ekonomikos augimą didinant pinigų srautus ir perlaidų efektyvumą, o vartotojams suteiks greitesnes ir patikimesnes operacijas. Tai dar vienas žingsnis link pagrindinio mūsų tikslo – gerinti finansinių paslaugų patikimumą ir kokybę Lietuvoje“, – sako finansų ministrė Gintarė Skaistė.
Projekto esmė – visi mokėjimo paslaugų teikėjai įpareigojami visiems savo vartotojams teikti momentinių kredito pervedimų paslaugą. Ši paslauga reiškia, kad visi mokėjimai įvykdomi per 10 sek., visą parą ir negali būti apmokestinami kitaip nei įprastiniai pervedimai. Tuo pačiu patiems vartotojams paliekama teisė apsispręsti, kokį pervedimą (momentinį ar ne) jie nori atlikti.
Šiuo Seimo sprendimu sudaroma galimybė mokėjimo įstaigoms (MĮ) ir elektroninių pinigų įstaigoms (EPĮ) tiesiogiai dalyvauti mokėjimo sistemose, taip pagerinant jų konkuravimo sąlygas su kitais rinkos dalyviais. Dauguma bankų Lietuvoje jau teikia tokias paslaugas, tačiau nuo šiol visi mokėjimo paslaugų teikėjai (ir MĮ, EPĮ) turės teikti momentinių mokėjimų paslaugas ir užtikrinti patikimumą.
Taip pat, nustatoma prievolė mokėjimo įstaigoms ir elektroninių pinigų įstaigoms parengti veiklos nutraukimo planą, kuris užtikrintų, jog veikla būtų nutraukiama sklandžiai ir tvarkingai – taip bus užtikrinama vartotojų apsauga.
Lietuva yra tarp lyderiaujančių Europos Sąjungos šalių momentinių mokėjimų srityje. 2022 m. duomenimis, Lietuvoje nuo 54 iki 61 proc. visų mokėjimų buvo momentiniai. Šioje srityje ES lyderiauja Nyderlandai (beveik 100 proc. visų pervedimų yra momentiniai), Švedija (70 proc.). Lietuvos skaičiai panašūs su Prancūzijos, Italijos ir Vokietijos (visose apie 60 proc.). Tačiau skaičiuojant apskritai, 2022 m. ES tik 11 proc. mokėjimų buvo momentiniai.