Lietuvos nacionalinę biblioteką pasiekė bendra estų ir ispanų iliustratorių paroda „Atspindžiai“, kuri yra kultūros šventės „Iberofest“ programos dalis.
Ši šventė supažindina Estijos visuomenę su spalvinga iberoamerikiečių kultūra. Tai mažai žinomas terminas, kuris apima ispaniškai ir portugališkai kalbančias šalis Europoje ir Amerikoje.
Pasak Vaikų literatūros centro kuratorės, meno žinovės Vivės Noros (Viive Noor), parodos sumanymas – per pasakas atspindėti abiejų šalių kultūrą.
Yra pasakų, kurios paplitusios visame pasaulyje su nežymiais vietiniais pakeitimais, tačiau yra ir tokių, kurios buvo pasakojamos tik tam tikruose regionuose.
Estų dailininkai stengėsi rasti jiems patinkančių ispaniškų pasakų ir sukurti joms paveikslus, o ispanų dailininkai tą patį darė su estų pasakomis.
Pasakų prieinamumas apsunkino užduotį, nes teko apsiriboti tik tomis, kurios buvo išverstos.
Į temą pažvelgėme šiek tiek plačiau, buvo leista kurti iliustracijas ir autorinėms pasakoms, jei jos savo pobūdžiu buvo panašios į pasakas.
Dabar kiekvienas gali pats nuspręsti, ar atspindžiai tapo aiškūs ir ryškūs, ar jie labiau priminė iškreiptus atspindžius“, – pažymėjo Nora.
Parodoje rodoma 15 Estijos ir 10 Ispanijos menininkų iliustracijų.
Parodoje iš Estijos dalyvauja
Katrina Erliča (Katrin Ehrlich);
Kadi Kurema;
Anė Linamagi (Anne Linnamägi);
Regina Luka-Tomperė (Lukk-Toompere);
Juris (Jüri) Mildebergas;
Pireta Mildeberga (Piret Mildeberg);
Pireta Ninepa-Kika (Piret Niinepuu-Kiik);
Vivė Nora (Viive Noor);
Katerina Zaripa (Catherine Zarip);
Urmasas Vikas (Viikas);
Tina Mariama Rensala (Tiina Mariam Reinsalu);
Anė Pikova (Anne Pikkov);
Ula Sara (Ulla Saar);
Kadri Ilvesa (Ilves) ir Lisa Rodena (Liis Roden).
Ispanijos menininkams parodoje atstovauja
Borijus Gonzalesas (Borja Gonzálezas);
Maitė Alvarada (Mayte Alvarado);
Adolfas Siera (Adolfo Serra);
Pepas Brokalis (Brocalis);
Rakelė Aparisija (Raquel Aparicio);
Migelis Monkas (Miguel Monkc);
Sandra Rilova;
Laura Pereza Granela (Pérez Granel);
Pablas Perezas Monfortas (Pablo Pérez Monforte) ir L. C. „Bonpa“.
Ispanijos iliustruotojai džiaugiasi galimybe pažinti estų ir Baltijos regiono mitologiją, kuri juos savotiškai sužavėjo:
Turtinga Šiaurės ir Baltijos šalių mitologija knibžda stebuklingų būtybių ir fantastinių padarų, gyvenančių miškuose, – nuo trolių ir elfų iki gamtos dvasių.
Iš jų išsiskiria pragaro šuva – grėsmingas šuo, pasižymintis didžiule jėga, dažnai vaizduojamas liepsnų apsuptyje ir sergintis lobius arba portalus į kitas plotmes. – pabrėžė Pablas Perezas Monfortas (Pablo Perezas Monforte).
Iliustruotoja Sandra Rilova apie savo kūrinį rašo:
Miškas visada buvo daugelio literatūrinių nuotykių pradžia, paslaptinga vieta, kurioje sugyvena mitologija, folkloras ir literatūra.
Ši istorija atsirado ieškant estų mitologijos įkvėptos istorijos, kurioje susipina miško globėjo figūra ir našlaičio istorija.
Tai galėtų būti brolių Grimų pasaka apie Raudonkepuraitę, tačiau šioje istorijoje vilkas tampa saugumo simboliu pribloškiančios ir negailestingos, bet gražios gamtos apsuptyje.
Paroda buvo parengta bendradarbiaujant Ispanijos ambasadai Taline ir šiemet jau pristatyta Estų vaikų literatūros centre.
Kviečiama susipažinti su šia tarptautine paroda nuo lapkričio 4 d. Vaikų ir jaunimo literatūros departamento erdvėse (I a.).