Penktadienis, 31 liepos, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus

Gydytoja pataria, ką daryti įsisiurbus erkei

www.alkas.lt
2024-06-01 13:47:00
35
PERŽIŪROS
1
Erkė | pixabay.com, Nicooografie nuotr.

Erkė | pixabay.com, Nicooografie nuotr.

Artėjant vasarai vis daugiau laiko leidžiame lauke. Tačiau pievose, parkuose ir miškuose laukia ne tik pramogos, bet ir erkės bei jų platinamos ligos. Norint išvengti erkės įsisiurbimo, apsauga reikėtų pasirūpinti dar prieš išeinant iš namų, o jei erkė vis tik įsisiurbė – kuo greičiau, ir, svarbiausia, taisyklingai ją pašalinti. Kaip tą padaryti, pataria žinovai.

Galima pašalinti ir patiems

Šeimos gydytoja Gintarė Trainavičienė pataria pastebėjus erkę pirmiausia įvertinti, kur erkė įsisiurbusi. Jei sunkiai pasiekiamoje vietoje, pavyzdžiui, galvos plaukuotoje dalyje, tarp sėdmenų, lytinių organų srityje ar nugaroje – geriausia dėl erkės pašalinimo kreiptis į gydytojus. Jei vieta lengvai pasiekiama, tada vertėtų erkę kuo greičiau pašalinti patiems.

„Norint taisyklingai pašalinti erkę, reikia pincetu suimti erkės galvutę ir lėtu judesiu ją traukti į viršų. Svarbu tą daryti kuo arčiau odos ir stengtis nesuspausti erkės kūno. Pašalinus erkę būtina dezinfekuoti įkandimo vietą antiseptiku, ar bent jau švariai nuplauti muilu. Jei nedidelė erkės dalis lieka, jaudintis nereikėtų, ji pasišalins savaime“, – ramina gydytoja.

Ji taip pat įspėja, kad gydytojui reikėtų pasirodyti, jei po erkės ištraukimo atsiranda infekcijos požymių – įkandimo vieta parausta, atsiranda skausmas, patinimas ar karščiavimas. „Reikėtų pasižymėti, kada erkė buvo ištraukta, ir mėnesį laiko stebėti savo būklę. Pastebėjus infekcijos požymių, kreiptis į gydytojus – jie galės geriausiai įvertinti ar yra Laimo ligai bei erkiniam encefalitui būdingų simptomų ir paskirti reikiamus tyrimus. Verta pažymėti, kad šie tyrimai nėra profilaktiškai atliekami, o anksčiausiai juos galima atlikti praėjus ne mažiau nei dviem, trims savaitėms po erkės įsisiurbimo“, – teigia G. Trainavičienė.

Veiksmingiausia apsauga – skiepai

Draudimo bendrovės ERGO rizikų vertinimo ir produktų vystymo skyriaus vadovė Audronė Kupliauskienė sako, kad lietuviai erkių platinamų ligų pavojų vertina vis rimčiau, todėl vis daugiau gyventojų skiepijasi nuo erkinio encefalito.

„Lietuva priklauso vienam aktyviausių erkinio encefalito židinių Europoje, tad džiugu, kad gyventojai vis geriau suvokia erkių platinamų ligų keliamą pavojų ir nepamiršta pasirūpinti savo saugumu. Praėjusiais metais skiepams nuo erkinio encefalito įsigyti buvo išmokėta virš 48 tūkst. eurų suma, o galimybe pasiskiepyti pasinaudojo arti 1400 apsidraudusiųjų ERGO sveikatos draudimu“, – džiaugiasi draudikė..

Pasak jos, aktyviausiai buvo skiepijamasi prieš pat prasidedant erkių sezonui – vasario ir kovo mėnesiais. Skiepytis būtent šiuo metu pataria ir gydytojai, nes tam, kad susidarytų imunitetas reikalingos dvi skiepų dozės, paprastai suleidžiamos per du mėnesius.

„Visgi, nespėjus pasiskiepyti, tą galima padaryti ir vėliau. Atėjus skiepytis vėlyvą pavasarį ar vasarą, dažniausiai pritaikoma pagreitinta skiepų schema, kuomet antrąja doze paskiepijama praėjus 14 dienų nuo pirmosios. Pagreitinta skiepų schema leidžia greičiau įgauti imunitetą, o jos efektyvumas nesiskiria nuo paprastosios“, – pasakoja gydytoja G. Trainavičienė.

Gydytoja taip pat primena, kad skiepai yra vienintelė tikrai efektyvi apsauga nuo pavojingiausios erkių platinamos ligos – erkinio encefalito. Sergant „lengvąja“ šios ligos forma po 2-28 dienų nuo erkės įsisiurbimo atsiranda į gripą panašūs požymiai: aukšta temperatūra, galvos ir raumenų skausmai, šaltkrėtis, didelis silpnumas.

„Deja, bene trečdaliui šių ligonių pasireiškia ir antroji ligos banga, kuriai būdingas galūnių paralyžius, galvos svaigimas, koordinacijos sutrikimai, pykinimas, vėmimas, stiprus galvos skausmas. Gali sutrikti orientacija, jutimai, kalba. Vaistų nuo šios ligos nėra, gydomi tik simptomai“, – kalba G. Trainavičienė.

Svarbiausia – tinkama apranga

Tiesa, nuo kitos erkių platinamos – Laimo – ligos, skiepai apsisaugoti nepadės, tad planuojant leisti laiką gamtoje reikėtų pasirūpinti papildomais apsaugos metodais. Draudimo ekspertė A. Kupliauskienė pataria gamtoje rinktis uždarą aprangą, dengiančią ne tik rankas ir kojas, bet ir galvą.

„Reikėtų vengti pernelyg laisvų rūbų arba juos sukišti vienus į kitus: pavyzdžiui, kelnes sukišti į kojines, marškinėlius į kelnes. Taip pat rekomenduojama rinktis šviesesnius rūbus – jais ropojančią erkę yra lengviau pastebėti“, – sako ERGO atstovė.

Gydytoja G. Trainavičienė priduria, kad apsisaugoti padeda ir specialūs preparatai – repelentai nuo erkių bei kitų vabzdžių, parduodami vaistinėse ir parduotuvėse. O taip pat ir natūralios priemonės – eteriniai aliejai (pavyzdžiui, arbatmedžio), česnakas, actas.

„Tinkamai apsirengus ir naudojant šias papildomas priemones apsauga bus didžiausia. Na ir, žinoma, grįžus iš lauko itin svarbu apžiūrėti kūną, ypač tas vietas, kurios lietėsi su žole. Taip pat patariama dėvėtus rūbus sudėti skalbi ir nusiprausti po dušu. Tikėtina, kad taip nuprausite ir nepastebėtą erkę“, – apibendrina G. Trainavičienė.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Erkės: kaip nuo jų apsisaugoti ir ką daryti joms įsisiurbus?
  2. Ką daryti, kad vaikai sirgtų kuo rečiau?
  3. Po storu sniego sluoksniu peržiemoję erkės ruošiasi pavasariui
  4. Grybaujant parsinešama ne tik rudens gėrybių
  5. Erkės nesnaudžia ir įpusėjus vasarai
  6. Sunegalavus užsienyje – ir nuotolinė pagalba
  7. Dažniausia erkių platinama liga – Laimo boreliozė
  8. Erkinio enfefalito protrūkis Lentvaryje
  9. Biologijos prof. A. Paulauskas: Lietuvoje šiuo metu esti 18-a tipų erkių platinamų Laimo ligos sukėlėjų
  10. Meningokokinė infekcija pavojinga ir vaikams, ir suaugusiesiems
  11. Šylant orams pradeda busti ir erkės
  12. Egzotiškose šalyse lydi ir virškinimo negalavimai
  13. Į egzotiškas šalis – tik pasiskiepijus
  14. Gera savijauta žmonės rūpinasi skirtingai
  15. Erkės gali perduoti daugiau nei 20 skirtingų ligų

Naujienos iš interneto:

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Pastabos 1

  1. Kęstutis Čeponis says:
    2 metai ago

    Efektyviausia patrinti sukamuoju judesiu pamuilintu pusšlapiu skepetos kraštu aplink erkę – porą minučių. Po to erkę lengva ištraukti su pincetu, nes jos įsikirtusios į odą galvos žnyplės atsileidžia. Tinka šis būdas ir žmonėms ir gyvūnams, pvz. katėms. Jau ne kartą tai dariau – tikrai efektyviai veikia.

    Atsakyti

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Grybų šventė
Gamta ir ekologija

Dzūkijos miškuose pasirodė pirmieji baravykai – Varėna skelbia tarptautinės Grybų šventės datą ir grybavimo čempionato vietą

2026 07 31
Mažalapė liepa (Tilia cordata Mill)
Gamta ir žmogus

Iki vasaros pabaigos dar galima papildyti namų vaistinėlę: ką rinkti Lietuvos miškuose?

2026 07 31
Prototipas
Lietuvoje

KTU studentas įrodė tai, kas skamba neįmanomai: judėti greičiau, nei pučia vėjas

2026 07 31
Bažnyčia Plateliuose
Architektūra

Architektūros istorikas pasakoja, kodėl miestus reikia ne aplankyti, o patirti

2026 07 31
GS1 Europoje
Lietuvoje

Skaitmeninis gaminio pasas tampa tikrove: ES patvirtino pirmuosius standartus

2026 07 31
Vyriausybė pritarė Kultūros paso išplėtimui
Kultūra

Vyriausybė pritarė Kultūros paso išplėtimui ikimokyklinukams ir lituanistinių mokyklų vaikams

2026 07 31
Sveikata
Lietuvoje

Klaipėda sprendžia gydytojų trūkumą: specialistams – iki 30 tūkst. eurų paskata

2026 07 30
Miškas
Lietuvoje

Šalčininkų rajono miškuose dėl vėjo išvartytų medžių skelbiama stichinė nelaimė

2026 07 30
Mokykla, klasė
Lietuvoje

Vilnius pradeda švietimo pertvarką – steigiamas Švietimo ir jaunimo departamentas

2026 07 30
Arena
Lietuvoje

Kaune pradedamos futbolo ir regbio arenos statybos

2026 07 30
Saulės elektrinė
Energetika

Trečią mėnesį iš eilės elektrą gaminantys vartotojai gerina rekordus

2026 07 30
Karinė technika
Lietuvoje

Iš Valstybės gynybos fondo kariniam mobilumui – beveik 90 mln. eurų

2026 07 30

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • vaistažolės yra gerai, bet apie Iki vasaros pabaigos dar galima papildyti namų vaistinėlę: ką rinkti Lietuvos miškuose?
  • Naiviam klaustukui apie J. Vaiškūnas. Rusija smogė Lenkijai: pavojingiausia būtų prie to priprasti
  • Naivus klausimas apie J. Vaiškūnas. Rusija smogė Lenkijai: pavojingiausia būtų prie to priprasti
  • Jolė apie D. Greičiūnas. Šiuolaikinė pagonybė Lietuvoje: gyvas tikėjimas, bendruomenė ir atsakomybė Žemei

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Lietuva pirmauja elektroninėje prekyboje. Kodėl vienoms interneto parduotuvėms sekasi, o kitoms – ne?
  • Dzūkijos miškuose pasirodė pirmieji baravykai – Varėna skelbia tarptautinės Grybų šventės datą ir grybavimo čempionato vietą
  • Iki vasaros pabaigos dar galima papildyti namų vaistinėlę: ką rinkti Lietuvos miškuose?
  • KTU studentas įrodė tai, kas skamba neįmanomai: judėti greičiau, nei pučia vėjas

Kiti Straipsniai

Sveikata

Klaipėda sprendžia gydytojų trūkumą: specialistams – iki 30 tūkst. eurų paskata

2026 07 30
Širdis

Atnaujinama širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programa 

2026 07 23
Miškas

Miškuose pažeidimų plotai sumažėjo daugiau nei perpus

2026 07 22
Lagaminai

10 dalykų, kuriuos būtina patikrinti prieš išvykstant atostogų

2026 07 06
Audra

Kas penktas lietuvis yra patyręs nuostolių dėl audrų

2026 06 25
Sveikata

Ministerija keičia siuntimų išrašymo tvarką

2026 06 16
Pienas

Nepasterizuotas pienas gali būti erkinio encefalito viruso šaltinis

2026 06 14
Vaistai

Raminamieji vaistai tarp jaunimo tampa vis didesniu iššūkiu

2026 06 13
Prieš lovą sėdintis žmogus iš nugaros

Tylusis priešas viduje: kai nuovargis ir svoris praneša apie kepenų bėdą

2026 06 11
Sveikatos sistema

Seimas imasi spręsti gydytojų trūkumą

2026 06 09

Skaitytojų nuomonės:

  • vaistažolės yra gerai, bet apie Iki vasaros pabaigos dar galima papildyti namų vaistinėlę: ką rinkti Lietuvos miškuose?
  • Naiviam klaustukui apie J. Vaiškūnas. Rusija smogė Lenkijai: pavojingiausia būtų prie to priprasti
  • Naivus klausimas apie J. Vaiškūnas. Rusija smogė Lenkijai: pavojingiausia būtų prie to priprasti
  • Jolė apie D. Greičiūnas. Šiuolaikinė pagonybė Lietuvoje: gyvas tikėjimas, bendruomenė ir atsakomybė Žemei
  • Stasys apie V. Sinica. Pakistaniečių prievartautojų gaujos ir britų abejingumas
Kitas straipsnis
Agurkai | pixabay.com, Monika1607 nuotr.

Vėl atraskite agurkų salotas

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | DARBO SKELBIMAI

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai