Gegužės 18 d. nuo 13 iki 23 val. Jono Basanavičiaus gimtinė (Gimtinės g. 17, Ožkabalių I k., Vilkaviškio r.) kviečia į nemokamą vienos dienos šventę, kupiną užburiančios etnomuzikos, mokojų įdomybių, bendrų vaišių ir naujų muziejaus veiklų pristatymų.
Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinyje Jono Basanavičiaus gimtinėje jau 35-erius metus žaliuoja gyvas Lietuvos laisvės simbolis – Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolynas.
1989 metais susibūrusi septynių asmenų grupė pakvietė žmones iš visų Lietuvos kampelių kartu sodinti gyvą, alsuojantį laisvės simbolį – Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolyną.
Tuomet sumanymo autoriai manė, kad pasodinti jį tokį, kokį planavo, prireiks kone dešimtmečio. Visgi į talkas iš visos šalies susirinko apie 3500 žmonių ir daugiau nei 7000 medelių Ąžuolyną pasodino vos per tris balandžio savaitgalius.
Jų neišgąsdino nei šaltis, nei šlapdriba. Žmonės susibūrė šiam taikiam protestui prieš Sovietų Sąjungos okupaciją ir sodino medelius tikėdami, kad matys juos žaliuojančius jau laisvoje Lietuvos žemėje.
Šventė skirtas šio įspūdingo Lietuvos vienybės ir laisvės simbolio 35-mečiui paminėti.
Gamtoje skleisis užburianti muzika
Šventėje skambės mistiška naujoviška etnomuzika. Svečiams pasirodys tarptautiniais apdovanojimais įvertintas Kybartų kultūros centro pučiamųjų instrumentų orkestras „Kybartai“ ir kompozitorius, kanklininkas, vienas iš patriotinio roko-metalo grupės „Thundertale“ įkūrėjų Jonas Chockevičius.
Minimalistiniu post-folk skambesiu lankytojus užburs savito braižo dainininkė, kompozitorė, dainų autorė, atlikėja ir poetė Jausmė – viena pirmųjų atlikėjų, pradėjusių garsinti koncertines kankles už Lietuvos ribų.
Semdamasi įkvėpimo iš gamtos, lietuviškų šaknų ir folkloro, Jausmė meistriškai jungia papročius ir naujoves, taip atskleisdama iki šiol neatrastas instrumento galimybes.
Savo kūriniuose ji galingu, dinamišku balsu ir dvidešimt devyniomis stygomis audžia jaukų plačiažanrį apklotą, padabintą mėgstamų stilių bruožais.
Svečius nauju skambesiu įkvėps ir „Dram bam burtai“ – mistiškas etnotronikos projektas, kuriame susitinka du skirtingi muzikos pasauliai: elektroninei muzikai atstovauja kūrėjas, prodiuseris, grupės „Happyendless“ narys Marius Narbutis, etnomuzikai – smuikininkė, tradicinės muzikos prodiuserė Edita Gumauskaitė.
Šiame intelektualios šokių muzikos (IDM) projekte skleidžiasi sintezatoriais išdailintas elektronikos skambesys, pripildytas tiesių ar laužytų ritmų.
Visi šie burtai sumaišyti su baltiškais užkalbėjimais, sutartinių motyvais, archyvine dokumentika, vaidilų ir piemenų instrumentais bei archajišku Editos smuiko skambesiu. Dueto harmoniją sustiprina gitaristas Mantas Zigmantas.
Naujos ir jau pamėgtos Jono Basanavičiaus gimtinės veiklos
Šventės svečiai galės pirmieji išbandyti naują interaktyvų gilinukų namelių maršrutą Ąžuolyne, kuris ypač patiks mažiesiems. Mistikos mėgėjai galės rinktis ekskursiją Ąžuolyne nakties metu.
Lankytojai turės išskirtinę progą dalyvauti naujo dokumentinio filmo „Ožkabalių ąžuolynas“ peržiūrose ir pabendrauti su filmo kūrėjais. Šiuo metu šį Ąžuolyno istoriją pasakojantį filmą galima pamatyti tik Jono Basanavičiaus gimtinėje įrengtame kino paviljone.
Mėgaujantis gamta bus galima apsilankyti ir naujoje, gegužės 15 d. atidaromoje, Jono Basanavičiaus gimtinės lauko parodoje „Iš avilio“.
Tyrinėdami naujoviškai sode įrengtą parodą, daugiau sužinosite apie gilų kultūrinį, ekologinį ir dvasinį santykį, jungiantį žmones ir bites. Ekspozicija yra saugi ir žmonėms, turintiems alergiją bitėms.
Jono Basanavičiaus gimtinės švietėjai taip pat kvies į lankytojų jau pamėgtus linksmus mokomuosius užsiėmimus. Norintys pasivaržyti galės tai padaryti stalo žaidimo „Kalbantys ąžuolai“ turnyre.
Smagurių lauks Gimtinėje gaminamos gilių kavos degustacijos. Svečiai bus kviečiami į diskusiją „Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolyno ateitis ir ąžuolų apsauga Lietuvoje“. Visą dieną truksiantį renginį nuotaikingai ves Domantas Bugailiškis.
Šventės dienotvarkę rasite Lietuvos nacionalinio muziejaus svetainėje lnm.lt.