Balandžio mėn. pradžioje į Lietuvą atvyks pirmieji Vokietijos kariai. Pirminį Vokietijos brigados Lietuvoje elementą sudarys daugiau nei 20 Vokietijos karių, o iki metų pabaigos karių skaičius turėtų išaugti iki 150.
Pirmieji į Lietuvą atvykstantys kariai įsikurs Vilniuje ir bus atsakingi už brigados perkėlimo į Lietuvą planavimą bei karinei infrastruktūrai keliamų reikalavimų derinimą. Iki metų pabaigos išaugęs pirminis štabo elementas taps atsakingu ir už pagalbą perkeliant Vokietijos karius tarnauti į Lietuvą, pranera KAM.
Iškilus karinei infrastruktūrai Rūdninkų poligone, pagrindine Vokietijos brigados dislokavimo vieta taps karinė teritorija Šalčininkų rajone. Rūdninkų poligonas tarnybos vieta taps 80 proc. Vokietijos brigados karių, kiti tarnaus Rukloje.
Šiuo metu Rūdninkų karinis poligonas intensyviai ruošiamas būsimoms statyboms – tiesiami vidaus keliai, vyksta kelmų frezavimo bei poligono išminavimo darbai. Rūdninkų poligone iškils Vokietijos brigadai skirti administraciniai pastatai, treniruočių laukai, bus statomos šaudyklos, kita mokymui būtina infrastruktūra.
Šaunu. Matosi, kad ministras nesėdėjo rankų sudėjęs. Visas suplanuota atlikti objektyviai galimu laiku. Darbai eina, tai, matyt, protingiausia būtų Prezidentui ministro atsistatydinimo nepriimti arba priimti pavedant eiti pareigas iki bus paskirtas naujas ministras. Veikiausiai naujas ministras taip ir nebūtų paskirtas, taigi tokiu atveju A. Anušauskas ministru išliktų iki kadencijos pabaigos. Manau, kad valstybei tai būtų naudingiausias sprendimas susidariusioje padėtyje.
Man susidarė įspūdis, kad Lietuvoje nenorima kurti ir stiprinti savas ginkluotas pajėgas, savo kariuomenę, bet nusikalstamai rodoma į NATO 5-jį straipsnį. Formuojama nuomonė, kad vakarai mus apgins, patiems gintis neverta. Todėl pernai rudeny iš 38 tūkst. privalomo šaukimo šauktinių pakviesta tarnauti tik apie 4 tūkst. Vokietijos brigados buvimas Lietuvoje gali labai brangiai kainuoti. Per radio buvo skelbta, kad normali karinė brigada kas mėnesį Vokietijoje kainuoja 30 mil. eurų. Tai jos išlaikymo kaina. Lietuvoje tokia vokiečių brigada bus žymiai sustiprinta įvairios paskirties batalionais. Vokiečių samdomi kariai prie gerų vokiškų atlyginimų turės gauti ir dienpinigius, nes jie skaitysis kaip komandiruotėje.Didelę išlaidų dalį sudarys karių ir jų šeimų apgyvendinimo, darželių bei mokyklų vokiečių kalba įrengimas bei išlaikymas. Todėl tokios brigados mėnesinės išlaidos gali padidėti trigubai. Metams tai bus visas milijardas. Tiek gali kainuoti vokiečių paslauga, kai valdžia nevykdo piliečių pareigos kurti ir ginti savo valstybę. Lietuvoje yra ir rotacinis(besikeičiantis) amerikiečių batalionas. Tokiom pat sąlygom galėtų rastis ir vokiečių brigada.
Kiek suprantu – dėl vokiečių brigados išlaikymo lėšų dar galutinai nėra sutarta. Tikėtina, kad įvertinant tas išlaidas bus atsižvelgta į tai, kad brigados dislokavimo Lietuvoje paskirtis yra ir Vokietijos gynimosi interesas. Tokiu atveju atitinkamą brigados išlaikymo išlaidų dalį – ne tik dėl solidarumo – turėtų prisiimti ir Vokietija.
Visa tai daroma sprendžiant Lietuvos kaip Vakarų šalies gynimo klausimą, kadangi Lietuvos karių skaičius lyginant su Rusija, kilus karui, būtų apie 100 kartų mažesnis. Be abejonės, nežiūrint Vokietijos brigados dislokavimo Lietuvoje, jai pačiai kurti batalioną, o gal net brigadą, iš savo karių yra būtina. Gal tikslingiausia, kad batalionas visų pirma būtų skirtas gynybai iš oro. Juk mažai tikėtina, kad Rusija karo veiksmus prieš NATO pradėtų nuo teritorijų užgrobimo. Jų užgrobimo tikslingumas apskritai šiandienos supratimu yra kare iš oro susiklostančių aplinkybių klausimas. Vokietijos brigados dislokavimas Lietuvoje – manau yra išmintinga išeitis susidariusioje padėtyje, sprendžiant Lietuvos gynimo klausimą.