Panevėžio miesto savivaldybė svarsto galimybę tapti klimatui neutraliu ir išmaniu miestu. Aplinkos ministerija pasidalino Europos komisijos kvietimu tapti vienais iš 100 neutralių klimatui Europos miestų – pasitvirtinti klimato neutralumo tikslus iki 2030 m.
„Vienas iš strateginių Panevėžio tikslų – aplinkos kokybės gerinimas, tad šiai sričiai skiriamas didelis dėmesys – įgyvendinami įvairūs į ekologiją, tvarumą orientuoti projektai. Panevėžys buvo pirmasis iš Baltijos šalių miestų, kuris pritarė Ekstremalios klimato kaitos deklaracijai, kuri yra svarbi mums visiems.
Panevėžio miesto savivaldybė yra patvirtinusi miestui svarbų darnaus judumo planą, kuriuo siekiame sukurti patogią infrastruktūrą judėti mieste be automobilių. Remiantis juo mieste atnaujinami pėsčiųjų, dviračių takai, gatvės, atnaujinama vaizdo kamerų stebėjimo sistema, gatvių apšvietimas, rengiamos saugumo priemonės prie sankryžų ir kt. Nuolat ieškome naujų būdų, kaip dar patobulinti esamą padėtį, tad šiuo metu darnaus judumo planas yra atnaujinamas“, – sako Panevėžio miesto meras Rytis Račkauskas.
Savivaldybė įgyvendina ir tvarios energetikos veiksmų planą, kuris įpareigoja naudoti atsinaujinančius energijos šaltinius, tobulinti atliekų tvarkymo, viešojo transporto sektorius, plėsti dviračių ir pėsčiųjų takus ir kt. Prieš kelerius metus Savivaldybė drauge su septyniais miestais iš įvairių Baltijos jūros regiono šalių ėmėsi iniciatyvos ir sutelkė bendras jėgas Baltijos jūros regiono vandens kokybei gerinti.
Buvo parengtas Panevėžio miesto savivaldybės Baltijos jūros išsaugojimo veiksmų planas ir Mėlynoji strategija. Taip pat Savivaldybė dar praėjusiais metais prisijungė prie Baltijos jūros miestų akceleratorių klubo, kur su kitų Baltijos jūros šalių specialistais ieško inovatyvių sprendimų Nevėžio upės bei Baltijos jūros vandens būklei gerinti, eutrofikacijos procesams mažinti.
„Panevėžys – nuo seno puoselėjantis ekologijos idėjas miestas, tad šį Europos Komisijos kvietimą tapti klimatui neutraliu ir išmaniu miestu rimtai apsvarstysime. Tai mums leistų planuoti ekonomiškai pagrįstus, miestui efektyviausius sprendinius, įgyvendinant ilgalaikius darnumo ir ekologijos kriterijus“, – teigia R. Račkauskas.
Remiantis Europos Komisijos pateiktai parnešimais iniciatyvoje dalyvaujantys miestai įsipareigos parengti priemonių planą, kaip pasiekti klimato neutralumą. Klimatui neutralių ir išmaniųjų miestų misijos tikslas – sutelkti vietos valdžios institucijas, piliečius, įmones, investuotojus ir regioninės bei nacionalinės valdžios institucijas, siekiant sukurti bent 100 klimatui neutralių ir išmaniųjų miestų bei užtikrinti, kad šie miestai taptų eksperimentų ir inovacijų pavyzdiniais centrais, visiems Europos miestams, įgyvendinantiems klimato neutralumo priemones iki 2050 m.