Šios dienos Ekonomikos komiteto posėdyje buvo svarstytas klausimas dėl šilumos kainų didėjimo ir kokios tokio ženklaus kainos padidėjimo priežastys.
Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos narys Matas Taparauskas ir Energetikos ministerijos viceministrė Inga Žilienė akcentavo, kad šilumos kainos didėja dėl vienos pagrindinės priežasties – pasaulinių dujų kainų augimo.
Pranešėjų teigimu, kadangi šilumos kainoje kuro dedamoji sudaro net 61 proc., tad didžiausią šilumos kainų pokytį pajus tie miestai, kuriuose šiluminei energijai pagaminti daugiausia naudojamas kuras yra dujos.
Vienas iš tokių miestų yra Vilniaus miestas, kuriame iš dujų pagaminama net 44 proc. šiluminės energijos.
Pasak Ekonomikos komiteto posėdyje dalyvavusių pranešėjų, akivaizdu, kad Vilniuje tokia padėtis susiklostė dėl nesavalaikių investicijų į biokuro pagrindu dirbančias termofikacines jėgaines, taip pat didžiulę įtaką kainų padidėjimui turėjo užsitęsusios AB „Ignitis grupė“ administruojamo šiukšlių ir biokuro deginimo jėgainės statybos.
Dėl šių dviejų priežasčių šį šildymo sezoną vilniečiai už šilumos energiją mokės vieną iš didžiausių kainų.
Pranešėjai patikino Komiteto narius, kad tiek Lietuvos Respublikos Vyriausybė, tiek Energetikos ministerija ir Valstybinė energetikos reguliavimo taryba imasi visų įmanomų priemonių sušvelninti šilumos kainų augimą ir artimiausiu metu pateiks savo veiksmų planus komitetui bei įstatymų pakeitimus Seimui.
Komiteto nariai nutarė parlamentinės kontrolės tvarka periodiškai tęsti šio klausimo svarstymą ateityje.
Matyt, dėl tokių didelių šilumos kainų Vilniuje Seimo komitete derėjo prisiminti ir Skvernelio vyriausybės atsakomybę – būtent tą mainų sutartį, kuria investuotojo prievolė statyti šiluminę jėgainę Vilniuje buvo pakeista, kad ją statytų ne Vilniuje, o Kaune. Dėl to ir tapo, kad Vilniuje net 44 % šilumos pagaminama dujomis, o ne biokuru. Taigi, regis, Vyriausybė eilinį kartą “pašefavo” Kauną vilniečių kišenės sąskaita. Seimui derėtų tai iškelti į viešumą. Bet konservatoriai dėl tos Skvernelio energetikos ministro pasirašytos sutarties tylėjo tada būdami opozicijoje, tyli ir dabar – būdami Vyriausybe. Taigi, santykiai tarp besikeičiančių valdžių atrodo esą pagal principą – varnas varnui akies nekirs. Galima įtarti, kad čia ne niekuo dėtu, o suinteresuotu, galėjęs būti ir tuo metu, regis, Šimašiaus savivaldybės administratoriumi dirbęs Kauno gyventojas…
Dabar kalba eina dėl šilumos kainų kompensavimo iš valstybės biudžeto, tai gal kartu Ekonomikos komitetui derėtų kelti ir išmokėtos kompensavimo sumos išieškojimo iš buvusios Skvernelio Vyriausybės atitinkamų asmenų klausimą.