Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) Elektroninio deklaravimo sistemoje (deklaravimas.vmi.lt) 205 tūkst. gyventojų, vykdančių individualią veiklą[1], suformavo metines pajamų deklaracijas. Pajamas deklaruoti ir mokesčius sumokėti šiemet reikia iki liepos 1 d.[2]
Pernai 104 tūkst. individualią veiklą pagal pažymą vykdančių gyventojų deklaravo 86 mln. gyventojų pajamų mokesčio (GPM), o 93 tūkst. su verslo liudijimu dirbusiųjų – 8,2 mln. eurų GPM.
„Šių metų deklaravimas kitoks nei įprasta ir vyks etapais – šiandien pradeda deklaruoti savarankiškai dirbantieji, o už savaitės, balandžio 22 d., prie jų prisijungs ir visi kiti gyventojai“, – sako VMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė, pažymėdama, jog šiemet deklaruoti laiko bus daugiau, kadangi deklaravimo pabaigos terminas nukeltas dviem mėnesiams, ir, tikėtina, lengviau, nes keičiasi deklaravimo principas – nelieka pilkos GPM308 formos, deklaruosime klausimų – atsakymų principu.
VMI gavusi trečiųjų šaltinių duomenis, kaip ir kasmet, juos susistemina bei sukelia į EDS. Individualią veiklą vykdantiems gyventojams, žingsnis po žingsnio, atsakant į vedlio pateikiamus klausimus, informaciją reikės papildyti savo turimais duomenimis.
„Skirtingai nei daugumai gyventojų (apie 75 proc.), kuriems VMI pateikia pilnai suformuotas deklaracijas, savarankiškai dirbantys gyventojai disponuoja tam tikra informacija, kurią žino tik jie, todėl jiems tenka ir daugiau prisidėti pildant pajamų deklaraciją“, – atkreipia dėmesį S. Aliukonytė-Šnirienė.
Pažymėtina, jog pildant deklaraciją EDS vedlyje, gyventojų pateikiama informacija yra išsaugoma automatiškai, todėl nebaigus pildyti ir tęsiant darbą vėliau, duomenų suvesti pakartotinai nebereikės.
Konsultacijas telefonu šiemet teiks visos apskričių VMI
Atsižvelgiant į tai, jog dėl karantino VMI paslaugos gali būti teikiamos tik nuotoliniu būdu, o deklaravimo laikotarpiu konsultacijų poreikis gerokai išauga, konsultacijas telefonu šiemet teiks mokesčių specialistai visoje šalyje. Jei pildant deklaraciją e. būdu gyventojams kils klausimų, pasikonsultuoti jie galės ne tik paskambinę 1882, bet ir kitais papildomais telefonų numeriais, kurie yra skelbiami VMI interneto svetainėje.
VMI primena, kad gyventojams, kurie vykdo individualią veiklą, tačiau neturi galimybės deklaracijos pildyti e. būdu per EDS, deklaraciją jiems telefonu užpildys konsultantai.
Savarankiškai svarbią informaciją apie deklaravimą, paaiškinimus, atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus bei individualią veiklą vykdantiems gyventojams skirtą vedlio video gidą galima rasti adresu https://www.vmi.lt/cms/deklaravimas-uz-2019-m, o kitus išsamius paaiškinimus – ir VMI vaizdo kanale:
https://youtu.be/wfq2ahf2oOc
Taip pat, svarbi informacija susijusi su deklaravimu, skelbiama socialinio tinklo „Facebook“ oficialiame VMI puslapyje: www.facebook.com/Valstybinemokesciuinspekcija.
Gyventojai jau gali skirti paramą
VMI primena, jog prašymų skirti pajamų mokesčio dalį paramai tvarka ir forma (FR0512, 4 versija) nesikeičia, ją galima pateikti prisijungus prie EDS. Paremti organizacijas, partijas, profesines sąjungas ar meno kūrėjus šiais metais galima iki liepos 1 d. Informacija, kaip tą padaryti e. būdu: https://www.vmi.lt/cms/gpm-dalis-paramai.
Pernai daugiau nei 520 tūkst. gyventojų paramai skyrė apie 21 mln. eurų, iš jų 1 mln. eurų – politinėms partijoms, 380 tūkst. eurų – profesinėms sąjungoms ir 214 tūkst. eurų – meno kūrėjams.
[1] Veiklą pagal pažymą yra įregistravę – beveik 146,8 tūkst. gyventojų, o verslo liudijimą įsigiję – 58,5 tūkst. gyventojų.
[2] Savarankiškai dirbantiems gyventojams, kurių vykdoma veikla yra įtraukta į ekonominių veiklų, apribotų dėl COVID-19 sąrašą, automatiškai taikomos mokestinės pagalbos priemonės.