Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos duomenimis, rugpjūčio 12 d. daugelyje Lietuvos rajonų karštis sieks 30–34 laipsnių. Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras dar kartą perspėja, jog per karščius gyventojai gali nukentėti nuo nudegimų, šilumos smūgio, saulės smūgio bei hipoksijos (deguonies bado), dehitratacijos. Ypač dėmesį į galimą pavojų turėtų atkreipti 65 metų amžiaus ir vyresni žmonės, asmenys, turintys antsvorio, dirbantys sunkų fizinį darbą, sergantys įvairiomis ligomis (endokrininėmis, inkstų, širdies ir kraujagyslių). Karščiui taip pat jautresni yra kūdikiai ir vaikai iki 4 metų amžiaus.
Esant karštiems orams patariama:
– Gerti daug skysčių. Per karščius reikia gerti daug skysčių, nepriklausomai nuo fizinio aktyvumo. Ypač naudingas mineralizuotas vanduo, nes karštoje aplinkoje žmogaus organizmas su prakaitu netenka daug skysčių ir mineralinių medžiagų. Vandens po truputį gerkite visą dieną, nelaukdami, kol pradės kamuoti troškulys. Venkite alkoholinių gėrimų, skysčių su kofeinu, gėrimų su saldikliais, nes tokie gėrimai skatina vandens pasišalinimą iš organizmo.
– Apriboti fizinę veiklą lauke, geriau darbus atlikti ryte ir vakare. Dažniau būkite pavėsyje, kad kūnas turėtų galimybę atsigauti. Pavojingiausias laikas lauke – nuo 11 iki 17 val. Ribokite buvimo trukmę karštoje aplinkoje, venkite saulėkaitos, tiesioginių saulės spindulių. Ypač pavojinga užmigti saulės atokaitoje. Dirbantiems karštyje darbuotojams būtinos specialios pertraukos vėsioje vietoje, kurių trukmę ir dažnumą darbdavys nustato savo nuožiūra, tačiau ne rečiau nei kas 1,5 val.
– Vengti riebių ir sunkiai virškinamų patiekalų. Valgykite daugiau skystų produktų, lengvai virškinamų liesų pieno produktų, vaisių ir daržovių.
– Dėvėti tinkamus drabužius. Dėvėkite šviesius, laisvus, natūralaus audinio, gerai praleidžiančius prakaitą drabužius. Venkite drabužių iš sintetinių audinių. Galvą apsaugokite skrybėlaite ar kitu galvos apdangalu, galima naudoti skėtį. Nešiokite akinius su apsauga nuo ultravioletinės spinduliuotės. Tepkitės apsauginiu kremu nuo saulės.
– Stengtis būti patalpose, kur yra ventiliatoriai ar oro kondicionieriai, tik svarbu, kad patalpos oro temperatūra nebūtų žemesnė nei 18 laipsnių.
– Nepalikti vaikų vienų automobiliuose. Automobiliai labai greitai įkaista, todėl vaikus gali ištikti šilumos smūgis. Patikrinkite, ar vaikiškos sėdynės paviršius bei saugos diržai nėra per karšti, kad vaikas nenusidegintų.
– Palaikykite namų aplinką vėsią. Namuose langus, pro kuriuos patenka tiesioginiai saulės spinduliai, uždarykite, atverkite tik vakare, kai oro temperatūra būna nukritusi; geriau nenaudokite tamsios spalvos užuolaidų arba metalinių žaliuzių – jos sugeria šilumą; dieną naudokite kuo mažiau elektrinių įrenginių, dirbtinės šviesos šaltinių, nes jie sukuria papildomai karščio. Jei yra galimybė, miegokite vėsesniame kambaryje.
truputuką abejoju ar neapsirgtume, jei namuose laikytume 18 laipsnių temperatūrą lauke esant 30 karščiui. Dėl galvos apdangalų tikra tiesa. Tačiau tikrai retai matau praeivius mieste su kepure nuo saulės ar skrybėle. Po to pyksta, kad vaikai nenori nešioti kepurių, kai tėvai nerodo tokio pavyzdžio