Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) drauge su Latvijos, Estijos ir Lenkijos energetikos reguliuotojais pasirašė susitarimą dėl Baltijos šalių sinchronizacijos infrastruktūros apsaugos kaštų pasidalijimo. Siekiama, kad sinchronizacijai skirta kritinė infrastruktūra būtų tinkamai apsaugota. Susitarimo vertė ‒ 382 mln. Eur, iš kurių 81,7mln. – Lietuvos energetikos infrastruktūros objektams.
„Tai dar vienas sėkmingos regioninės lyderystės pavyzdys, kurį pademonstravo VERT – per trumpą laiką sutelkėme regiono reguliuotojus ir pasirašėme tarpvalstybinį sąnaudų paskirstymo susitarimą. Jo svarba dvejopa: užtikrins visos Lietuvos energetinės sistemos saugumą hibridinių bei fizinių grėsmių akivaizdoje bei gauta ES parama Lietuvos elektros energijos vartotojams leis sumažinti finansinę naštą“, – teigia VERT pirmininkas Renatas Pocius.
Susitarimas sudaro pagrindą operatoriams kreiptis į finansinę paramą projektui įgyvendinti skiriančią Europos klimato, infrastruktūros ir aplinkos vykdomąją įstaigą (angl. European Climate, Infrastructure and Environment Executive Agency, CINEA). Parama bus skiriama iš Europos infrastruktūros tinklų priemonės (angl. Connecting Europe Facility, CEF). Projektui įgyvendinti tikimasi gauti ne mažiau kaip 50 proc. finansavimo (40,85 mln. Eur).
Šis projektas – nuosekli sinchronizacijos proceso tąsa, stiprinanti šalies energetinį atsparumą ir nepriklausomybę. Lietuvoje iki 2028 m. bus sustiprinta kritiškai svarbių energetikos objektų fizinė ir kritinių įrenginių apsauga, įsigytos elektroninės ir fizinės apsaugos priemonės, bepiločių orlaivių aptikimo ir neutralizavimo sistemos, avarinė rezervinė įranga ir komponentai.
Baltijos šalių elektros sistemos šių metų vasarį atsijungė nuo Rusijos kontroliuojamos BRELL sistemos ir sėkmingai sinchronizavosi su kontinentinės Europos sinchronine zona, kurioje elektra tiekiama daugiau nei 400 mln. vartotojų.
Parengta pagal VERT pranešimą