Siekdama nustatyti aiškią tvarką, kaip savivaldybės turi perkelti Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaikus iš miestų ir miestelių viešųjų erdvių, Kultūros ministerija parengė ir teikia Vyriausybei tvirtinti tai nustatantį nutarimo projektą.
Teikiamas Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos ir kitų šalių, propaguojančių totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologiją, karių palaikų perkėlimo ir laidojimo vietos paženklinimo tvarkos aprašas sukurs ilgai lauktą teisinį aiškumą ir suteiks savivaldybėms praktinį įrankį priimti sprendimus dėl laidojimo vietų, kurios pripažintos propaguojančiomis totalitarinius režimus. Ši tvarka parengta įgyvendinant Lietuvos žmonių palaikų laidojimo įstatymo nuostatas.
Savivaldybėse įstrigę sprendimai
Pastaraisiais metais daugelis savivaldybių išreiškė norą iškelti sovietinių karių palaidojimo vietas iš reprezentacinių miestų aikščių, tačiau procesas strigo dėl aiškesnio teisinio reglamentavimo trūkumo ir finansavimo tvarkos nebuvimo. Kadangi dauguma šių laidojimo vietų yra įtrauktos į Kultūros vertybių registrą ir joms galioja tarptautinės teisės normos, savivaldybės neturėjo aiškaus veiksmų plano, kaip šiuos procesus vykdyti teisėtai ir pagarbiai.
„Ilgą laiką savivaldybės, norėdamos iškelti sovietinių karių palaikus iš reprezentacinių miesto erdvių, susidurdavo su teisiniu neapibrėžtumu. Girdime jų lūkesčius, todėl parengėme ir teikiame Vyriausybei aiškų ir praktišką veiksmų algoritmą, – sako kultūros ministras Šarūnas Birutis. – Ši tvarka leis savivaldybėms pagaliau priimti sprendimus, užtikrinant ne tik pagarbą palaikams ir tarptautinių įsipareigojimų laikymąsi, bet ir apsaugant mūsų viešąsias erdves nuo totalitarinių režimų ideologijos ženklų. Tai – įrankis, kurio savivalda laukė, kad galėtų darbus vykdyti teisėtai ir sklandžiai.“
Kultūros ministerijos parengtame nutarimo projekte reglamentuojami savivaldybių ir valstybės institucijų veiksmai, perlaidojimo darbų finansavimo tvarka, naujų laidojimo vietų parinkimas ir jų paženklinimas. Atkreiptinas dėmesys, kad ši tvarka bus taikoma ne visoms Antrojo pasaulinio karo karių kapavietėms, o tik toms, kurios specialios komisijos jau yra pripažintos propaguojančiomis totalitarinius, autoritarinius režimus bei jų ideologijas ir kurioms yra panaikinta teisinė kultūros paveldo objekto apsauga.
Priėmus šį nutarimą, bus apribota totalitarinių režimų ir jų ideologijų sklaida viešosiose erdvėse, laikantis tarptautinės humanitarinės teisės normų ir Lietuvos įstatymų.
Parengta pagal Kultūros ministerijos pranešimą